Müllerová by důchodovou reformu bez prováděcích předpisů nespouštěla

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) s vedením TOP 09 projednal jmenování bývalé senátorky Ludmily Müllerové ministryní práce. O jejím angažmá ve vládě rozhodne poté, co mu sdělí svou představu o vedení úřadu. Sejít by se měli příští týden v úterý, nová ministryně by tak do úřadu mohla být jmenována koncem příštího týdne. Pokud nakonec bude jmenována, čeká ji hned velký oříšek jménem důchodová reforma. Müllerová totiž uvedla, že bez prováděcích předpisů ji od ledna příštího roku spouštět nechce.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg ve čtvrtek potvrdil, že jako nástupkyni Jaromíra Drábka vybral Müllerovou. Jeho rozhodnutí podpořil výkonný výbor vládní strany. Nynější Drábkova poradkyně Müllerová uvedla, že resort je ve velmi složité situaci. Ráda by však pokračovala v započatých změnách.

Pravděpodobná ministryně bude muset rozhodnout o tom, zda od ledna spustit penzijní reformu. Prováděcí předpisy totiž vetoval prezident Klaus. Předchozí mnistr Jaromír Drábek sice zvažoval, zda by šla reforma spustit i bez nich, přikláněl se ale také spíše k jejímu odložení. Ludmila Müllerová uvedla, že bez prováděcích předpisů se jí do reformy nechce: „Za této situace, kdy nejsou sněmovnou propouštěny prováděcí předpisy, není rozumné důchodovou reformu spouštět.“

S tím souhlasí i opoziční ČSSD, která chce druhý pilíř odložit dlouhodobě. Otázkou je, zda proti prezidentskému vetu půjdou rebelové v ODS - někteří z nich totiž v minulosti prohlásili, že proti prezidentovi hlasovat nebudou.  

Nahrávám video

Müllerová působila jako Drábkova poradkyně

Müllerová působila na MPSV před deseti lety jako náměstkyně, pak byla zvolena do Senátu a po odchodu z horní parlamentní komory pracovala jako Drábkova poradkyně. S prací na ministrstvu má tedy mnoho zkušeností.  „Byla před 10 lety náměstkyní na ministertvu. Od té doby, kdy není v Senátu, pracovala taktéž na ministerstvu. Zná ten barák opravdu důkladně,“ řekl o Müllerové šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.

„Je před ní veliký kus práce, protože současná vládní koalice seniorům hodně ublížila, a já věřím a doufám, že by tuto situaci nová paní ministryně mohla vyřešit,“ řekl Zdeněk Pernes z rady seniorů České republiky. Podle jeho názoru je nejpalčivějším problémem seniorů v současné době finanční dostupnost bydlení, nelíbí se mu ale ani povinné zavedení sKaret.

Opoziční ČSSD dnes možné jmenování Müllerové do vlády ostře kritizovala. „Jestli nebude prověřovat, nebude dělat audit a nebude ji zajímat, co se na MPSV dělo, tak přejímá plnou odpovědnost jako ministryně tohoto úřadu za všechny maléry, nepořádky a za to, co se vyvalí,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Drábek oznámil, že na konci října odejde ze svého postu. Reagoval tak na aféru svého někdejšího prvního náměstka Vladimíra Šišky, který je trestně stíhaný pro uplácení. Policie Šišku spolu s ředitelem odboru informatiky Milanem Hojerem viní z podplácení, firmě OKsystem prý nabídli přidělení nejméně stomilionové zakázky za stažení stížnosti u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bouřky dorazily do Česka

Do Česka dorazily bouřky. Objevily se nejprve na Karlovarsku a Plzeňsku, poté podle meteorologů postoupily do jihočeské části Šumavy. Nejprudší se čekaly právě na jihu Čech. Meteorologové varovali před nárazy větru o rychlosti až devadesát kilometrů za hodinu, kroupami o velikosti přes dva centimetry a přívalovým deštěm. Silné bouřky s přívalovým deštěm, ale s menšími kroupami a větrem o rychlosti maximálně sedmdesát kilometrů za hodinu se mají v pátek a v noci na sobotu objevit i v dalších regionech Česka.
12:08Aktualizovánopřed 12 mminutami

VideoPřestupků spojených s drony přibývá

Přibývá dronů a s nimi spojených přestupků, protože řada jejich vlastníků se nezabývá tím, že provoz bezpilotních strojů má svá pravidla. Rostoucí počet incidentů eviduje Úřad pro civilní letectví. Reagují i provozovatelé kritické infrastruktury státu, jako jsou třeba jaderné elektrárny nebo rafinerie. „Zvýšili jsme ochranu a snažíme se spolupracovat s policií i armádou,“ řekl mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl. Nejčastějšími přestupci jsou neregistrovaní, tedy ryze amatérští uživatelé bezpilotních systémů. Mnohdy ani netuší, že jsou v bezletové zóně. Pokuta může pro pilota dronu dosáhnout až sta tisíc korun. Provozovatele může porušení zákona vyjít až na tři miliony, v případě firmy dokonce na pět milionů korun.
před 47 mminutami

VideoSopečná aktivita Etny letos v létě zpozdila stovky letů, prodlení se dotkla i Čechů

Letiště v Praze hlásí za červenec rekordní počet cestujících, meziročně odbavilo o dvě procenta více. Většina z nich odletěla na čas nebo s mírným zpožděním. Největší problémy letos v létě měly spoje směřující na Sicílii. Kvůli sopečné aktivitě Etny byly na jihu Itálie odkloněny nebo zpožděny stovky linek. Desetitisíce cestujících muselo využít náhradní dopravu. Finanční náhrada se běžně vztahuje na čekání delší než tři hodiny. Výjimkou je „vyšší moc,“ třeba počasí, nebo právě zmíněná Etna. „Dochvilnost je kolem 75 procent letů se zpožděním do patnácti minut. Vypadá to, že letošní sezóna bude stejná, ne-li lepší než loni,“ uvedl jednatel kompenzační společnosti ClaimCloud Petr Tomeček. Loni aerolinky po celém světě zaplatily na kompenzacích 8 miliard a 400 milionů dolarů. Víc než třetinu z nich v Evropě. Letos by to mohlo být podle prvních odhadů leteckých společností ještě o něco víc.
před 1 hhodinou

VideoČesko potřebuje daňovou reformu, říká Havel

Česko potřebuje daňovou reformu, prohlásil předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel s tím, že jeho strana ji představí na podzim. „Jsme připraveni nabízet řešení a pokud si hnutí ANO reformu vezme a aplikuje ji, tak pro ni budeme hlasovat,“ řekl v Interview ČT24. Havel s odkazem na „názor řady ekonomů“ uvedl, že tuzemsko má významně zdaněnou práci, což „dopadá zejména na nízkopříjmové obyvatele“. „Pojďme trochu snížit zdanění práce, ale zároveň buďme spravedliví – stát si někde peníze vzít musí,“ doplnil s tím, že snížit servis státu je nepřijatelné. „Můžeme například více zdanit spotřebu, ta není vždy nezbytná,“ navrhl Havel. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 1 hhodinou

Chystá se exhumace ostatků Jana Masaryka kvůli vyšetřování jeho smrti

Začátkem září budou z lánské rodinné hrobky vyzvednuty ostatky Jana Masaryka. Otevření hrobu někdejšího československého ministra zahraničí by mělo přispět k objasnění jeho smrti. Zjistil to Český rozhlas Radiožurnál od zdrojů blízkých vyšetřování. Syn prvního československého prezidenta zemřel za nejasných okolností po pádu z okna svého bytu v Černínském paláci v březnu roku 1948. Dobové vyšetřování mluví o sebevraždě, ale existuje i podezření na vraždu.
před 2 hhodinami

Ministerstvo plánuje snížení podpory v nezaměstnanosti

Ministerstvo práce plánuje návrat k předchozímu nastavení podpor v nezaměstnanosti a snížení částek od ledna. Příští rok tak chce ušetřit asi 4,5 miliardy korun na výdajích. Částka by v prvních měsících znovu klesla z 80 procent výdělku na 65. Maximální podpora by činila šedesát procent průměrné mzdy namísto letošních osmdesáti procent, sdělil odbor komunikace ministerstva práce. Proti návratu k předchozím pravidlům se staví odbory i zaměstnavatelé, nesouhlasí ani odborníci.
14:17Aktualizovánopřed 6 hhodinami

O víkendu na ČT startuje nová Nedělní debata

Nová Nedělní debata, jejíž vysílání Česká televize (ČT) zahájí 30. srpna, se bude skládat z politické diskuse a analytické části. Moderátory budou Jana Peroutková a Lukáš Dolanský, analytickou částí pak provedou Jiří Václavek a Daniel Takáč. Vysílat se bude z nového studia. Vysílací čas zůstane na ČT1 zachován od 12:00 do 13:00. Na ČT24 již o půl hodiny dříve odborníci představí téma diskuse.
před 8 hhodinami

Podívejte se na fotky částečného zatmění Měsíce

Na noční obloze nad značnou částí Evropy se v pátek nad ránem dalo pozorovat téměř úplné zatmění Měsíce. K tomuto jevu dochází, když se Země ocitne mezi Sluncem a Měsícem a vrhá svůj stín na Měsíc.
před 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.