Mladíci plánovali vraždu otce. Stráví 3 a 4 roky ve vězení

Za plánování vraždy otce a případně i malé sestry dostali čtyři mladíci z Ústecka tresty v rozmezí od tří do čtyř let. Tři z odsouzených jsou mladiství, jeden je dospělý. Vraždu podle ústeckého krajského soudu plánovali ve výchovném ústavu v Boleticích. Rozsudek není pravomocný. Mladíci se vzdali práva na odvolání, státní zástupce si lhůtu ponechal.

Čtveřice podle soudu plánovala letos v únoru útěk z výchovného ústavu a cestu na severní Moravu. Tam podle soudu chtěli zabít otce jednoho z mladistvých, ukrást peníze a auta. Obětí se mohla stát i nevlastní sestra strůjce nápadu, pokud by se v domě nacházela.

„Kromě doznání obžalovaných zejména z přípravného řízení, měl soud k dispozici výpověď jednoho z chovanců výchovného ústavu, který se původně také zapojil do toho plánování. Nakonec se polekal a všechno oznámil vychovatelkám a psycholožce,“ řekla předsedkyně trestního senátu Jana Kurešová.

Mladík, který plánoval zabít otce a spolupachatelům nakreslil plánky domu, má ve vězení strávit čtyři roky, další dva mladiství po třech letech. K mimořádnému zvýšení sazby pro mladistvé, která by byla pět až 10 let, ale nebyl podle soudkyně důvod.

Podle posudků jsou mladíci ještě nevyzrálí

„Čin tak, jak byl připraven, byl ještě velmi vzdálen samotné realizaci. Mladiství by nejprve museli realizovat útěk z výchovného ústavu. Už za situace, kdy by po nich pátrala policie, by museli absolvovat cestu téměř přes celou republiku a pak by ještě museli vyhledat dům poškozeného, vniknout dovnitř a tak dále,“ vysvětlila Kurešová.

Soud přihlédl také k psychologickým posudkům, podle nichž jsou všichni ještě nevyzrálí. Z těchto důvodů a také kvůli nejmenšímu podílu na skutku soud mimořádně snížil trest i pro jediného dospělého. I ten má ve vězení strávit čtyři roky. Běžná trestní sazba přitom byla v jeho případě 15 až 20 let vězení.

Dva z mladíků pak soud zprostil obžaloby z přípravy znásilnění malé sestry údajného strůjce plánu. Na té se podle žalobce domlouvali v romštině, aby jim ostatní nerozuměli. „Soud dospěl k závěru, že nebyly naplněny znaky přípravy k tomuto provinění, protože jejich jednání zůstalo pouze v rovině slovní verbalizace,“ dodala Kurešová.