Minulá vláda mohla sjednat podle Půty lepší dohodu o Turówu. Je to lež, vzkázal mu Babiš

3 minuty
Události: Spor o dohodu o Turów
Zdroj: ČT24

Dohoda o těžbě v polském dole Turów mohla být podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty výhodnější, kdyby vznikla už loni na podzim za minulé vlády. Expremiér Andrej Babiš i bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec to odmítají a kritizují za ústupky současný kabinet. Česko už dostalo od Polska víc než miliardu korun. Připravuje měření dopadů těžby v příhraničí i stavbu nových vodovodů.

Po měsících vyjednávání jsou stroje v Turówě zase o něco hlouběji. Podle hejtmana Martina Půty (SLK) byla loni na podzim šance domluvit sedmiletý soudní dohled i vyšší kompenzace.

„Myslím, že 30. září jsme mohli získat lepší dohodu. Podle mého názoru byl hlavní rozdíl v tom, že bylo těsně před parlamentními volbami a i ochota na české straně dohodu uzavřít byla prostě menší,“ myslí si Půta.

Vyjednavači se před půl rokem rozešli kvůli dohledu evropského soudního dvora; Česko chtělo patnáct let, a Polsko trvalo na dvou letech. Nový kabinet potom souhlasil s kompromisem - pět roků. Podle expremiéra Andreje Babiše (ANO) uspěla polská strana. „Pan hejtman se snaží z toho vylhat, ale byl u toho od začátku a měl protestovat. Polsko čekalo na slabého premiéra a na slabou vládu,“ prohlásil Babiš.

„Pro nás nebylo samozřejmě přijatelných ani pět let, ani sedm let. Česká strana jako to minimum nepodkročitelné pak považovala, i premiér Babiš, 15 let výpovědní lhůty,“ upřesnil bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

„My jsme udělali něco pro občany České republiky tím, že jsme tu smlouvu uzavřeli. Andrej Babiš a jeho vláda ji uzavřít nedokázali,“ ohradil se premiér Petr Fiala (ODS).

Podle ekologických organizací je dohoda nevýhodná a špatná obecně. Opakovaně proti ní protestují. Ministerstvo i hejtmanství ale považují dohodu za úspěch. Těžba se podle ní nebude moct přiblížit k českým hranicím ani prohloubit, pokud nebude hotová a funkční podzemní stěna a další opatření. 

„Malé dítě si spočítá, že ta dohoda nám přináší daleko víc, než co by nám případně přinesl výsledek řízení, rozsudek soudního dvora,“ uvedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Smolek.

„Dohodu vnímám obsahově za velmi úspěšnou. Dává nám i právní záruky ji vymáhat,“ řekla k tomu ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Geologové už podle ministerstva dostali dosud chybějící informace o těžbě. Polsko pak má do pěti měsíců předložit projekt valu, který ochrání obce před hlukem a prachem a do příštího června prokázat, že bariéra proti ztrátám vody funguje. Podle Půty zlepší budoucí data z monitoringu v českém příhraničí i pozici obyvatel v případných sporech kvůli dopadům dolu na životní prostředí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Místopředsedy ODS se stali Haas, Drobil, Červíček a Vondra

Po sobotním zvolení Martina Kupky předsedou Občanské demokratické strany a Tomáše Portlíka jeho statutárním zástupcem v neděli v Praze pokračuje kongres ODS. Ten rozhodl mimo jiné o tom, že místa čtyř řadových místopředsedů obsadí poslanec Karel Haas, exministr životního prostředí Pavel Drobil, senátor Martin Červíček a europoslanec Alexandr Vondra.
06:08Aktualizovánopřed 10 mminutami

Lídr musí mít tah na branku a neohlížet se, zdůraznil nový předseda ODS Kupka

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka v Interview ČT24 hovořil o změnách ve straně, její budoucnosti a své roli jako lídra. „ODS musí lidem nabízet praktická a kompetentní řešení pro jejich každodenní život,“ uvedl. Moderátor Daniel Takáč se zeptal, zda se Kupka cítí být lídrem a neobává se třeba nového hnutí hejtmana jihočeského kraje Martina Kuby. „Lídr nemá obavy. Má tah na branku a snahu vytáhnout stranu co nejvýš. Nemůže se pořád ohlížet, to by byl slabý lídr,“ reagoval.
před 13 mminutami

Propuštěný Čech je na cestě z Venezuely, uvedl Macinka

Letadlo s propuštěným Čechcem Janem Darmovzalem je na cestě z Venezuely, ve večerních hodinách by mohlo přistát v Praze. V Otázkách Václava Moravce to uvedl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Česko je podle něj připraveno začít s obnovou diplomatických vztahů s Caracasem.
13:15Aktualizovánopřed 30 mminutami

Prezident se zachoval jako slon v porcelánu, prohlásil Macinka

Prezident Petr Pavel podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) nekonzultoval s vládou nabídku letounů pro Ukrajinu. Koaliční rada bude výroky Pavla řešit už v pondělí, řekl Macinka v Otázkách Václava Moravce. Podle šéfa sněmovního zahraničního výboru Radka Vondráčka (ANO) prezident zřejmě mluvil o strojích L-159 Alca, Česko je ale podle něj darovat nemůže. Pavel při návštěvě Kyjeva řekl, že Česko může v relativně krátké době dodat několik středních bojových letadel na obranu proti dronům.
před 45 mminutami

SPD a Motoristé nebudou hlasovat pro vydání Babiše a Okamury ke stíhání

SPD a Motoristé nebudou ve sněmovně hlasovat pro vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) a předsedy dolní komory Tomia Okamury (SPD) k trestnímu stíhání. V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekli Okamura a ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Babiš již dříve prohlásil, že se ke stíhání v kauze Čapí hnízdo vydat nenechá. Ministr průmysl Karel Havlíček (ANO) s tím souhlasí. Případ je podle něj zpolitizovaný a projednává se příliš dlouho.
před 1 hhodinou

Vláda zahájí přípravné kroky k zestátnění ČEZu, řekl Havlíček

Vláda dál počítá s výkupem akcií ČEZu, proces bude trvat rok a půl až dva. V rozhovoru pro Týden v politice to uvedl první vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Přesný postup ministr průmyslu a obchodu nekomentoval – s ohledem na to, že jde o cenotvorné informace. Přípravné kroky by ale podle něj mohly začít v následujících měsících.
před 4 hhodinami

Policisté chtějí větší přísnost vůči agresivitě za volantem

Policie chce přísněji zakročit proti úmyslné agresivitě řidičů na silnicích. Přibývá totiž nehod, za kterými stojí bezohledné chování lidí za volantem, loni jich oproti roku 2023 přibylo zhruba o tisíc. V drtivé většině případů šlo o přestupky. Ujíždění před hlídkou, vybržďování nebo třeba extrémní překračování rychlosti v obci by ale nově mohlo být trestným činem. Na změně zákona už se pracuje a hotová má být ještě letos. Kromě přísnějších trestů by mohlo dojít také k zabavení vozidla.
před 5 hhodinami

Nová pravidla umožní spotřebitelům požadovat opravu výrobků

Od 31. července letošního roku budou muset členské státy Evropské unie uplatňovat ve svých vnitrostátních předpisech nová unijní pravidla na podporu oprav zboží. Cílem těchto opatření je především vytvořit systém, který upřednostňuje opravu výrobku před nákupem nového. Předčasná likvidace opravitelného zboží totiž každoročně vede k obrovskému množství odpadu a spotřebě zdrojů. Spotřebitelé by tak nově měli mít právo požadovat, aby prodejci opravili výrobky, které jsou dle práva EU technicky opravitelné.
před 8 hhodinami
Načítání...