Ministr zahraničí Petříček bude kandidovat na předsedu sociálních demokratů

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček se bude na dubnovém sjezdu ucházet o funkci předsedy ČSSD, uvedly servery CNN Prima News, Novinky.cz a Seznam Zprávy. Současný místopředseda strany po loňských říjnových volbách uvedl, že do užšího vedení už kandidovat nebude a chce usilovat o funkci předsedy pražské organizace.

Petříček serveru Seznam Zprávy řekl, že ČSSD potřebuje změnit styl. „Ten čas, kdy je třeba to udělat, nastal nyní. Proto jsem požádal pražskou sociální demokracii o podporu na předsedu ČSSD,“ uvedl Petříček. Novinkám řekl, že nechce stranu nechat spadnout na dno. „Rozhodl jsem se kandidovat na předsedu, aktivně to ovlivnit, složit krizový tým pro Českou republiku i pro sociální demokracii,“ uvedl.

Stávajícího předsedu strany, vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka to nepřekvapuje: „Já očekával, že na sjezdu bude více než jeden kandidát.“ Zda bude funkci obhajovat, oznámí včas. „Nejprve je dobré objet všechny regiony a zjistit podporu a názory a pak teprve oznamovat kandidatury. Já nejprve chtěl znát názor členů strany a až poté se hrnul do funkcí,“ dodal. 

Petříčka podpořili Netolický, Šmarda nebo Štěch

Petříčka ve vyjádření pro Seznam Zprávy podpořil například pardubický hejtman a bývalý místopředseda ČSSD Martin Netolický. „Potřebujeme ukázat, že politici ČSSD nejsou jen náměstky (premiéra) Andreje Babiše. Musíme vůči premiérovi konečně udělat radikální krok. Petříčkova nominace mi konvenuje i se snahou oslovit Zelené k předvolební spolupráci,“ uvedl Netolický. V Interview ČT24 byl zdrženlivější s tím, že si počká na programové nabídky kandidátů.

Také místopředseda ČSSD Michal Šmarda ocenil, že Petříček upustil od záměru stáhnout se do pražské politiky. Bývalý předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že Petříček vede ministerstvo zahraničí seriózně a v opozici proti Babišovi i prezidentovi Miloši Zemanovi si vede rozumně. „Je mi sympatický, nebojí se zaujmout postoj. Byl by to čerstvý vítr, soustředil by kolem sebe dobrý tým, změna by to byla dobrá,“ citoval Štěcha server.

Petříček se stal ministrem zahraničí v říjnu 2018 poté, co Zeman odmítl do funkce jmenovat kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho. Petříček byl dříve mimo jiné jeho poradcem ve funkci europoslance či náměstkem ministryně práce a sociálních věcí. Byl členem Mladých sociálních demokratů, do ČSSD vstoupil v roce 2005.