Ministr Brabec by chtěl mít koaliční smlouvu i programové prohlášení do konce týdne

Další kolo jednání o vládě začne ve středu (zdroj: ČT24)

Místopředseda hnutí ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec chce mít do konce týdne připraven základ koaliční smlouvy s ČSSD i programového prohlášení společné vlády. Novinářům to řekl při příchodu na jednání kabinetu. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že další fáze jednání začne ve středu odpoledne.

„Já bych rád, abychom do konce tohoto týdne jak v programovém prohlášení vlády, tak v koaliční smlouvě v zásadě už měli nějaký finální text,“ sdělil novinářům Brabec.

Na programovém prohlášení už podle něj pracují experti a vycházejí z dřívější dohody mezi ANO a ČSSD, v níž si obě strany vyjasňovaly sporné body svých politických programů.

Zahájení rozhovorů mezi špičkami ANO a ČSSD podle Brabce komplikuje skutečnost, že vláda bude v úterý a ve středu na výjezdním zasedání v Moravskoslezském kraji. Babiš uvedl, že i když on osobně přijede do Prahy až ve středu večer, vyjednavači za ANO se sejdou se sociálními demokraty již ten den odpoledne.

Babiš nechce klauzuli o nestíhaných členech vlády

Babiš odmítl požadavek ČSSD, aby se do koaliční smlouvy zakotvila povinnost člena vlády rezignovat, pokud bude prvoinstančně odsouzen. Nevidí k tomu důvod. Uvedl také, že už je alergický na to, že se o něm mluví jako o trestně stíhaném. Babiše policie obvinila z podvodu při financování farmy Čapí hnízdo, předseda ANO to označuje za účelové.

Brabec nechtěl předjímat, jak se ANO postaví k požadavku ČSSD, aby se změnilo obsazení některých sněmovních funkcí, ze kterých by měli odejít představitelé hnutí SPD. „Je to návrh, který padl ze strany sociální demokracie, ale my jsme neřekli, že s tím souhlasíme,“ podotkl s tím, že by se narušilo rozložení sil v Poslanecké sněmovně.