Lidé si možná připlatí za tisíce léků, resort to ale popírá

Praha - U přibližně 3 000 léků možná stoupnou od dubna ceny zhruba o sedm procent. Zdražení se bude týkat léků na vysoký krevní tlak, cukrovku, epilepsii, deprese i žaludeční vředy. Dražší budou ale také antibiotika, přípravky na bolest a dezinfekce. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestihl provést revizi úhrad ze zdravotního pojištění. S 1. dubnem tak skončil dočasný strop na maximální ceny. Informaci přinesly Lidové noviny. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně se ale změna pacientů nedotkne. Ceny se podle něj sice vrátily o sedm procent nahoru, o stejné procento se ale vrátily i úhrady od pojišťoven. Více tak zaplatí jen pojišťovny. Pacient, který měl svůj lék bez doplatku, ho bez doplatku dostane i nadále.

Číslo 3 000 je počet kódů, u kterých není ukončena revize, protože se firmy či zdravotní pojišťovny odvolaly. V kódech jsou ale podle mluvčího i léky, které se dávno nevyrábějí, nejsou distribuovány lékárnami a nikdo je neužívá. „Reálné číslo je pouze 1 800 kódů, což vzhledem k desítkám variant je jen několik stovek léků,“ uvedl Sršeň.

Podle mluvčí SÚKL Veroniky Petlákové je nutné dořešit přecenění ještě u zhruba 3 000 léků z celkových 9 729. „U těchto léků zatím nenabylo rozhodnutí ústavu právní moci, protože se proti němu odvolal výrobce,“ uvedla Petláková. Odvolání podle ní musí posoudit ministerstvo zdravotnictví. Úředníci na něj mají měsíc, v komplikovaných případech si mohou vzít až 60 dnů, některé případy řeší i půl roku.

Rozhovor s Jindřichem Kotrbou a Veronikou Rodriguez (zdroj: ČT24)

Pojišťovny přijdou podle Lidových novin kvůli zdražení léků přibližně o tři čtvrtě miliardy. Šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich řekl, že jen zaměstnanecké pojišťovny přijde konec přechodného období na 300 milionů korun, přitom tyto pojišťovny pokrývají jen asi 40 procent trhu. Celková ztráta se proto podle Friedricha vyšplhá k částce kolem tři čtvrtě miliardy.

Sršeň ale tuto částku označil za virtuální. Dosáhlo by se jí podle něj pouze v případě, že všechny revize skončí snížením úhrady ze zdravotního pojištění, což považuje za nereálné. Cena i úhrada je závislá na cenách v zemích EU, Česko se porovnává s referenčním košem, tudíž pokud se v zemích EU ceny léků nyní zvyšují, projeví se to zdražením pro zdravotní pojišťovny i v Česku.

Loňská novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přechodně snížila maximální ceny a úhrady od zdravotních pojišťoven o sedm procent. Snížení platilo rok a týkalo se jen produktů, u nichž SÚKL nestihl provést do konce předchozího roku revizi. Stejné opatření platilo předloni v rámci takzvaného Janotova úsporného balíčku s cílem ušetřit náklady zdravotních pojišťoven.

Vydáno pod