Kvůli uznání Kosova lidovci o odchodu z koalice uvažovat nebudou

Praha - Lidovci jsou nadále proti uznání nezávislého Kosova, pokud k ho ale kabinet odsouhlasí, neuvažují, že by kvůli tomu opustili koalici. Předsednictvo KDU-ČSL se dnes shodlo, že tato otázka vyžaduje delší diskusi, a proto nyní její ministři uznání bývalé jihosrbské provincie nepodpoří. Po jednání předsednictva to uvedl první místopředseda strany Roman Línek. Návrh na uznání Kosova hodlá ve středu vládě předložit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Lidovci chtějí na téma Kosovo svolat koaliční schůzku, zatím se ale ničeho nedočkali.

Uznání Kosova by podle KDU-ČSL bylo v současné době dalším z kroků, který může vést k budoucí nestabilitě národnostně rozděleného regionu. Obávají se také, že by to znamenalo narušení hranic garantovaných po druhé světové válce a zhoršení výborných vztahů mezi Českem a Srbskem, které mají tradici již z dob bývalé Jugoslávie.

Křesťanští demokraté jsou také přesvědčeni o tom, že uznání Kosova může být precedentem a spouštěcím mechanismem pro další separatistická snažení, například Basků v jižní Francii a severním Španělsku, Kurdů v Turecku a Iráku, Maďarů v jižním Slovensku nebo Irů v Severním Irsku.

Uznat Kosovo odmítá také opozice. K vyhlášení samostatnosti mají výhrady i někteří další koaliční politici. Premiér Mirek Topolánek ale míní, že by bylo taktičtější provincii uznat a dále nevyčkávat.

Vydáno pod