Kalousek podá podnět GIBS kvůli telefonátu v kauze CASA

Praha - Ministr financí Kalousek se obrací na Generální inspekci bezpečnostních sborů kvůli tvrzení, že měl vyhrožovat vyšetřovateli případu nákupu letounů CASA. Informaci o tom přinesl minulý pátek server Respekt.cz. Kalousek údajně volal kriminalistovi Jiřímu Mazánkovi a sdělil mu, že „u policie skončil“. Ministr ale jakýkoliv nátlak na policistu odmítá, podle něj mu jen sdělil, že žalobci posílá odborné stanovisko, které zpochybňuje důvody policejního obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové. V Událostech pak Kalousek řekl, že naopak kriminalista byl ten, kdo rozhovor inicioval, nikoliv Kalousek, a že spolu hovořili několikrát. Podnět hodlá podat v pondělí.

„V minulém týdnu jsem byl osočen a skandalizován nepravdivým tvrzením, že jsem měl telefonicky vyhrožovat vyšetřovateli případu CASA. Po zvážení všech okolností jsem dospěl k názoru, že nestačí tuto pomluvu pouze verbálně odmítnout,“ uvedl Kalousek. Proto podává podnět inspekci, aby zjistila, jak toto tvrzení vzniklo a jakým způsobem proniklo na veřejnost.

Ministr financí podle svých slov doufá, že existuje i autentická a nesestříhaná nahrávka předmětného rozhovoru. Zjistit, kdo informoval média, podle něj ale nemůže být příliš složité, protože o telefonátu byl kromě něj informován jen vyšetřovatel a dozorový státní zástupce. „Mně nebylo známo, že vyšetřovatel vyrobil jakýsi záznam a předal ho státnímu zástupci, já jsem to tedy zjevně být nemohl. V úvahu proto připadají pouze vyšetřovatel a dozorový státní zástupce,“ uvedl Kalousek. 

Ministr financí je přesvědčen, že únik informace o údajném nátlaku do médií měl jediný cíl, a to odvést pozornost od připomínek odborného stanoviska ministerstva financí zpracovaného pro sněmovní mandátový a imunitní výbor. Tyto připomínky podle Kalouska vyvracejí údajně nesmyslnou konstrukci obvinění v případu CASA.

Státní zástupce: vyšetřování doprovázely i další tlaky

Týdeník Respekt ve svém vydání, které vyjde v pondělí, píše, že dozorující státní zástupce Jan Kořán potvrdil, že před Kalouskovým telefonátem doprovázely vyšetřování případu „i další tlaky“. „Něco o tom vím, ale svými výroky nechci vytvářen protitlak,“ cituje týdeník státního zástupce Kořána.

Vyšetřovatelé tohoto případu již v červnu požádali sněmovnu o vydání místopředsedkyně sněmovny a Kalouskovy stranické kolegyně Vlasty Parkanové. Touto žádostí se zabývá právě mandátový a imunitní výbor. Parkanová v době rozhodování vlády o nákupu těchto strojů působila jako ministryně obrany. Policie ji chce stíhat kvůli tomu, že nenechala zpracovat posudek na cenu letounů CASA pro vojenské letectvo. Při nákupu tak údajně vznikla škoda 658 milionů korun. Parkanová je přesvědčena o tom, že se trestného činu, ze kterého ji policisté viní, nedopustila. Uvádí, že se takový čin vůbec stát nemohl.

Reportáž Zuzany Tvarůžkové a rozhovor s Miroslavem Kalouskem (zdroj: ČT24)