Janoušek: Netušil jsem, že je ta paní zraněná

Praha - Lobbista Roman Janoušek přiznal, že před nehodou, při které vážně zranil mladou ženu, pil celou noc alkohol. Do auta pak údajně usedl kvůli neodkladným povinnostem a lituje toho. Prý si ale nevšiml, že ženu zranil, jinak by jí poskytl pomoc. Řekl to v rozhovoru pro deník Blesk. Na otázku, komu po nehodě telefonoval, odpověděl, že byl zmatený a zcela nelogicky volal několika lidem. Janoušek byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Janoušek tvrdí, že do auta sedl po celonoční oslavě kvůli tomu, že mu volal kamarád. „Bylo to neodkladné a nemohl jsem na řidiče čekat. Taxi mě v tu chvíli nenapadlo,“ řekl Blesku s tím, že si uvědomuje, že to nebylo správné. „Taky jsem na to pěkně doplatil. Ale co já, doplatila na to nevinná osoba. To je pro mě nejvíc skličující,“ podotkl. Zraněnou ženu chtěl podle svých slov navštívit, nyní to ale není kvůli vyšetřování možné. „Doufám, že v příštích několika dnech toto budu moci učinit,“ řekl Blesku. Je připraven ženu odškodnit, částku ale zveřejnit nehodlá.

Lobbista prý navíc do ženy nenajel úmyslně, své jednání označil jako zkratkovité. „Věřte tomu, že kdybych věděl, že jsem té paní ublížil, tak bych jí první pomoc poskytl,“ sdělil deníku. Odmítl, že by po nehodě utíkal před policií. S tou prý nyní spolupracuje a řídí se jejími pokyny. Vyloučil také spekulace, že by chtěl odjet do zahraničí.

Kopie protokolu o vyšetření Romana Janouška na záchytné stanici
Zdroj: ČT24

Na televizních záběrech z místa nehody je patrné, že Janoušek ihned po incidentu telefonoval. „Jak určitě víte, nebyl jsem úplně ve formě a byl jsem hodně zmatený. Volal jsem nelogicky několika lidem,“ uvedl s tím, že v souvislosti s nehodu nevyužíval svých známostí s vlivnými lidmi.

Janoušek podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie ho dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. Žena skončila v nemocnici.

Postup policie po nehodě ale vyvolal kritiku. Ředitel pražské policie Martin Vondrášek kvůli tomu zahájil kázeňské řízení se šesti policisty. Otázky vzbudilo to, proč byl Janoušek ještě v den nehody propuštěn, proč mu policie umožnila používat mobilní telefon a zda nebylo na místě podat návrh na uvalení vazby.