Inspekce zadržela dva členy prezidentské ochranky. Jsou podezřelí z krádeže nábojů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zadržela na začátku týdne dva členy policejního Útvaru pro ochranu prezidenta ČR. Jsou podezřelí z majetkové trestné činnosti. O případu ve středu informoval web Lidovky.cz. Podle něj inspektoři sledovali členy prezidentské ochrannné služby delší dobu. Server Deník N uvedl, že muži jsou podezřelí z krádeže služebních nábojů a jejich prodeje.

„V pondělí 15. února byli Generální inspekcí bezpečnostních sborů přímo na pracovišti zadrženi dva příslušníci Policie ČR –⁠ Útvaru pro ochranu prezidenta ČR. Jsou podezřelí z majetkové trestné činnosti,“ řekl serveru Lidovky.cz bez dalších podrobností státní zástupce Ondřej Šťastný z Městského státního zastupitelství v Praze. Dodal, že v případu dosud není nikdo trestně stíhán. Mluvčí GIBS Ivana Nguyenová nechtěla případ komentovat.

Dva zadržení instruktoři prezidentské ochranky jsou podezřelí, že prodávali náboje určené pro výcvik, které dlouhodobě kradli ze skladu, uvádí s odvoláním na anonymní zdroje Deník N. Na krádeže přišlo vedení útvaru, které si všimlo chybějícího střeliva.

Kam mizely náboje?

Vedení nejprve mizení nábojů chvíli samo sledovalo a následně svá podezření předalo inspekci, uvádí Deník N. Oba podezřelí byli podle jeho informací po pondělním zatčení opět propuštěni na svobodu.

Policejní Útvar pro ochranu prezidenta ČR zajišťuje bezpečnost hlavy státu. Ochranu poskytuje rovněž bývalým českým prezidentům po skončení jejich funkčního období a dalším chráněným osobám v jejich blízkosti. Příslušníci útvaru se podílejí také na ochraně Pražského hradu.