Inhalátory zpět do lékáren: Lidé jich vrátili již více než 53 tisíc

Praha - Ušlechtilý hliník z obalů z respiračních inhalátorů, které běžně končí na skládkách a smetištích, by stačil na výrobu tisícovky aut. Problém je v nedokonalé legislativě: zákon o odpadech totiž znemožňuje recyklaci ušlechtilého hliníku od lékových obalů. Změnit situaci nabízí projekt „Vdechněte inhalátorům nový život“, který nabádá pacienty, aby použité inhalátory odevzdali zpět do lékáren. Za více než rok, co kampaň běží, se jich vrátilo více než 53 tisíc kusů. Ročně v Česku pacienti spotřebují až 3,5 milionu inhalátorů.

Smyslem projektu, který zaštiťuje Česká lékárnická komora spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv, je maximální omezení dopadů inhalátorů na životní prostředí. Použité inhalátory přijímají všechny lékárny, ale pouze v těch, které jsou zapojeny do projektu, se počet vrácených inhalátorů monitoruje – nyní se ke kampani hlásí více jak 400 lékáren, během března se například připojily i lékárny ze sítě Dr. Max, v nichž se během roku vydá pacientům přes půl milionu inhalátorů.

Inhalátory slouží především pacientům s astmatem a jinými respiračními chorobami, například chronickou obstrukční plicní nemocí nebo alergickou rýmou. V České republice jde tedy přibližně o 2,5 milionu pacientů, z nichž 75 procent dosud plastové dávkovače odhazovalo do běžného odpadu, kde mohou představovat riziko pro životní prostředí. Kromě samotného plastu představují zátěž i zbytky léčiv, které se mohou nacházet v prázdných obalech. 

Lékárníci již více než rok rozdávají pacientům informační letáky a sáčky, v nichž mohou inhalátor při další návštěvě odevzdat; vybírají aplikátory nosního spreje, inhalátory pro práškovou formu léku a aerosolové dávkovače. 

V Česku jsou obaly od použitých léků klasifikovány jako nebezpečný odpad, a ten se spalovat musí. V tom se ČR liší od zemí, jako je Velká Británie či Spojené státy. To ale není hlavní problém – tím je, že drtivou většinu použitých inhalátorů pacienti nevrací do lékáren, ale vyhazují do popelnic. 

Podle výsledků britského projektu pod názvem „Complete the Cycle“ se v případě, že pacienti použité inhalátory odnesou zpátky do lékárny, sníží uhlíková stopa o 99 procent, třebaže nádobky skončí ve spalovnách. Takový efekt by mohla kampaň přinést i v Česku, zatím se ale do českých lékáren vrací jen přibližně procento použitých tlakových nádobek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cihlář, Hrůša, Ledecká. Češi, kteří v roce 2025 uspěli ve světě

Věda, hudba či sport patří mezi obory, v nichž Češi uspěli ve světě v roce 2025. A to například díky vědci Tomáši Cihlářovi či dirigentovi Jakubu Hrůšovi.
před 1 hhodinou

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
před 11 hhodinami

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 11 hhodinami

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
před 11 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Poškozené trakční vedení zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze

Poškozené trakční vedení dopoledne zkomplikovalo provoz na hlavním nádraží v Praze. Vlaky zhruba půlhodinu nejezdily do Libně, Vysočan a Holešovic, směrem do Vršovic a na Smíchov byla doprava omezená. Oznámil to mluvčí Správy železnic pro mimořádnosti Martin Kavka. Co bylo příčinou poškození, podle něj železničáři zjišťují.
před 20 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 23 hhodinami

Kaligrafie, háčkování či výroba svíček. Zájem o ruční dovednosti stoupá

Od digitálního světa se někteří mladí lidé vracejí k ručním dovednostem. Například ke kaligrafii, háčkování nebo ručnímu šití. Zájem o takové kurzy podle oslovených organizátorů roste. Vyhledávají je hlavně mladí lidé, maminky s dětmi, ale i firmy – jako benefity pro své zaměstnance.
před 23 hhodinami
Načítání...