„Guru Jára“ je v pražské věznici. Policie ho eskortovala z Filipín

Česká policie převezla z Filipín přes Tchaj-pej do pražské věznice uprchlého muže přezdívaného „guru Jára“, vyplývá ze zprávy policejního prezidia. Jméno eskortovaného muže nekonkretizovalo, z popsaných okolností ale vyplývá, že jím je zakladatel esoterické školy Poetrie Jaroslav Dobeš. Muž si má odpykat 5,5 roku za znásilnění. Zda Dobešovi lze či nelze započítat do doby trestu čas strávený ve filipínském detenčním zařízení, bude muset podle ministerstva spravedlnosti vyřešit český soud.

„Bylo jasné, že se muž bude návratu aktivně bránit. O to složitější bylo naplánovat eskortu a co nejvíce eliminovat možné potíže při přestupech a pohybu s uprchlíkem na letištích. Air marshalům cizinecké policie výrazně pomohl nový letecký spoj Tchaj-pej – Praha, který umožnil eskortu s minimální dobou čekání a počtem přestupů v některém z evropských či arabských dopravních uzlů,“ popsalo čtyřiadvacetihodinový přesun prezidium.

Dostat Dobeše zpátky do Česka bylo komplikované i proto, že mezi Českem a Filipínami neexistuje platná mezinárodní smlouva o vydávání osob. Filipínský právní řád navíc neumožňuje povolit vydání na bezesmluvním základě, tedy na takzvaném principu vzájemnosti, kdy si dva státy vycházejí vzájemně vstříc. „Ministerstvo spravedlnosti proto v případě jmenovaného nepodalo žádost o jeho vydání do České republiky,“ sdělil Michal Pleskot z tiskového oddělení úřadu.

Dobeš tak nebyl z Filipín vydán extradiční cestou. „Dle našich informací byl odsouzený Jaroslav Dobeš do České republiky předán v režimu takzvané deportace, to znamená byl vyhoštěn z území Filipín na základě rozhodnutí tamních imigračních úřadů,“ dodal resort.

Eskortovaný muž byl na útěku od roku 2012. Pátrala po něm nejen česká policie, ale i Interpol. V roce 2015 ho policisté zadrželi na Filipínách a umístili do deportační vazby. Konečné rozhodnutí o jeho vydání trvalo tamním úřadům přes sedm let, protože muž využil všech možností soudního přezkumu.

Dobeš podle pravomocného rozsudku s přispěním své spolupracovnice Barbory Pláškové znásilňoval v letech 2004 až 2007 své klientky. Tvrdil jim, že jejich všemožné problémy způsobují „háčky“, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Na různých seminářích proto dívky takzvaně odháčkovával. Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš s nimi souložil. Některé ženy poté trpěly posttraumatickou stresovou poruchou.

Pláškovou české soudy potrestaly pětiletým odnětím svobody. Prezidium předpokládá, že její eskorta do Česka se uskuteční stejnou cestou do několika týdnů.  

Esoterická škola

České soudy se případem esoterické školy Poetrie zabývaly od roku 2014. Zlínský krajský soud původně uložil Dobešovi deset let vězení a Pláškové 9,5 roku. Po zásahu odvolacího soudu napodruhé potrestal dvojici 7,5 lety vězení, vrchní soud pak ale Dobešovi snížil trest na 5,5 roku a Pláškové na pět let vězení. Následně justice uznala dvojici vinnou ještě z dalších šesti znásilnění, tresty už jim ale nenavýšila.

Veškerá soudní jednání se uskutečnila v nepřítomnosti uprchlé dvojice. Dobeš by proto nyní mohl zažádat o nové konání hlavního líčení, při kterém by již nemohl dostat přísnější trest.

Poetrie fungovala podle médií od roku 1997. Zhruba od roku 2009 se pak na internetu začala objevovat svědectví, že by v komunitě nemuselo být vše v pořádku. Podle státní zástupkyně prošly „odháčkováním“ stovky žen. Řada se podrobila dobrovolně, jiné nikoli. Sexuolog Petr Weiss označil tuto metodu za naprostý nesmysl.

Na Dobešově vydání se podílela česká ministerstva spravedlnosti a zahraničních věcí, podle prezidia podstatně pomohli také filipínští policisté a kriminalisté z Tchaj-peje. „Je pravděpodobné, že díky možnosti využívat přímého spojení Prahy s jihovýchodní Asií a navázání velmi dobré spolupráce s policisty v této části světa se zefektivní a urychlí návrat hledaných osob, které se v této části světa skrývají,“ uzavřela policie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

O svátcích 5. a 6. července mohou být obchody otevřené

O nadcházejících svátcích tuto neděli a pondělí budou moci být otevřené i obchody nad dvě stě metrů čtverečních. Zákaz prodeje ve větších provozovnách se na Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 5. července a Den upálení mistra Jana Husa 6. července nevztahuje.
před 25 mminutami

Mezi berlínskými gangy „letí“ nelegální zbraně z Česka

V ulicích německé metropole se mnohem víc střílí. Vyšetřovatelé případy spojují s tureckými kriminálními gangy, které bojují proti sobě a vydírají místní podnikatele. Do Berlína se dostává i velké množství nelegálních zbraní z Česka.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Poslanci podpořili obalovou novelu

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračovali v ústních interpelacích na premiéra a následně i členy vlády.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Bezpečnostní situace je mnohem horší než před čtyřmi lety, říká nový šéf armády Hlaváč

„Bezpečnostní situace pro Českou republiku v rámci Evropy je rozhodně jiná, než byla před čtyřmi roky. Je mnohem horší,“ uvedl nový náčelník generálního štábu Armády ČR Miroslav Hlaváč ve spojitosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Tématy v pořadu Interview ČT24 byl také postoj ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD), který byl jediným ministrem, který pro zvolení Hlaváče nehlasoval. Hlaváč dále například zmínil důvody, proč by se měl generální štáb od ministerstva obrany oddělit. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 10 hhodinami

VideoŘidiči narážejí do vybavení silničářů, ti se snaží chránit

Opravy za osm miliard začnou během léta na dálnicích a silnicích první třídy, což bude znamenat různá omezení na hlavních tazích po celém Česku. Právě na takových místech řidiči kvůli nepozornosti často havarují. Od začátku roku jich už pětatřicet narazilo do techniky silničářů. „Za nás úplně nejdůležitější je pozornost,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Silničáři se snaží před nehodami chránit například tím, že je kryje velký, těžký nákladní vůz. Přesto ani důkladná opatření někdy úrazům nezabrání.
před 11 hhodinami

Klempíř zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie

Ministerstvo kultury zrušilo výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha, oznámil šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy). Výběrové řízení se podle něj bude opakovat. Chce najít osobnost, která bude mít silnou mezinárodní vizi, uvedl.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Vykládá si ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta. Předložte důkazy, reagoval Pavel

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Babiš mu vyčítá i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO). Prezident v reakci uvedl, že Babiš má svá tvrzení podložit důkazy, nebo vzít slova zpět.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled