Férovější sportovní prostředí, nová hřiště a pomoc malým klubům, vytyčil Hnilička cíle své agentury

Události: Cíle Národní sportovní agentury (zdroj: ČT24)

Bývalý hokejista a nynější poslanec ANO Milan Hnilička má za sebou první týden ve funkci předsedy Národní sportovní agentury. Vedle rozpohybování národa chce přivést víc transparentnosti do sportovního prostředí a učinit jej spravedlivějším. Pomáhat chce hlavně menším klubům.

Národní sportovní agentura začne sportovním klubům a svazům rozdělovat peníze z dotačních programů v roce 2021. Právě nastolení nových pravidel pro státní podporu pro ni bude hlavním úkolem. „Zavést digitalizaci toho prostředí, i kvůli kontrole prostředků, které do sportu půjdou,“ vyjmenovává Milan Hnilička své cíle.

Milan Hnilička
Zdroj: ČT24

Agentura bude mít k dispozici sedm miliard korun. Podpořit chce hlavně malé kluby, které nemají peníze na sportoviště, a ta chátrají. Chybí jim i lidé, trenér je často zároveň třeba předsedou klubu a správcem trávníku. „Není výjimkou, že se děti převlékají ve starém vagonu, který je zaparkovaný někde u fotbalového hřiště,“ dodává Hnilička.

Problémů, které bude muset agentura řešit, je ale mnohem víc. „Ubývá dobrovolníků, ubývají ženy ve sportu. Naopak přibývá šikana a obtěžování, není to třeba jako ve školství, ale je to tu a nikdo to neřeší. Česká republika neřeší ani prevenci ovlivňování výsledků,“ vyjmenovává potíže generální sekretář České unie sportu Jan Boháč.

Agentura bude řešit třeba i to, jaká sportoviště budou vznikat. O hale pro rychlobruslení je už sice rozhodnuto, stále se ale hledá místo, kde bude stát. „Nebude to hala jen pro rychlobruslení, ale i pro short track, curling, hokej nebo jiné bruslařské sporty, případně i veřejné bruslení,“ upřesňuje Hnilička.

Hráči amerického fotbalu stále čekají na první hřiště
Zdroj: ČT24

První hřiště pro americký fotbal?

V nové hřiště doufají například i hráči amerického fotbalu. V Česku je přes sedm desítek klubů, všechny ale hrají na pronajatých hřištích. „Na provoz i na personál je to zrovna jeden z dražších sportů. Příprava hřiště, nalajnování všech čar a čísel přes šablony zabere deseti lidem deset hodin,“ upozorňuje předseda České asociace amerického fotbalu Filip Hobza.

Například na reprezentaci má od státu 666 tisíc korun, částka ale pokryje jen zlomek nákladů. Šéf asociace proto doufá, že osamostatnění sportu v rámci Národní sportovní agentury přinese víc peněz na to, co kluby skutečně potřebují.