Ex-manažeři MUS: Chceme být zproštěni ve všech bodech obžaloby

Bellinzona (Švýcarsko) - Bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS), jejíž údajné vytunelování řeší švýcarská justice, zažádali soud ve městě Bellinzona o zproštění viny ve všech bodech obžaloby. Požadují také uvolnění zablokovaných peněz a náhradu soudních výloh. Po skončení závěrečných řečí obhajoby to oznámili jejich advokáti.

V pondělí prokuratura navrhla Antonínu Koláčkovi, Marku Čmejlovi, Petru Krausovi, Jiřímu Divišovi a Oldřichu Klimeckému trest vězení pět let nepodmíněně a vysoké peněžní sankce za údajné podvody, praní špinavých peněz a porušení povinností při správě cizího majetku. Pro šestaosmdesátiletého Belgičana Jacquesa de Grootea žaloba žádala dva roky vězení podmíněně.

Obžalovaní dnes v závěrečné části procesu kontrovali žádostí o zproštění viny ve všech bodech. Chtějí také nahradit soudní výlohy i náklady na advokáty; podělit by se o ně měla švýcarská prokuratura a společnost Czech Coal Services, která se připojila k žalobě jako poškozená strana. Obžalovaní také žádají, aby soud odmítl veškeré požadavky této společnosti sdružující následující majitele MUS, Pavla Tykače, Vasila Bobelu a Petra Pudila. Ex-manažeři mostecké uhelné požadují i náhradu za způsobenou osobní újmu. Její výši ponechávají na uvážení soudu.

2 minuty
Reportáž Jiřího Hynka
Zdroj: ČT24

Koláček, Čmejla, Diviš a Klimecký chtějí, aby soud ihned uvolnil prostředky, které jim byly zablokovány během vyšetřování ve Švýcarsku. Švýcarské úřady jim - stejně jako již zesnulému Luboši Měkotovi - zablokovaly peníze, akcie a další aktiva v hodnotě asi 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun).

Dnešními návrhy obžalovaných skončily závěrečné řeči obhajoby. Ve čtvrtek bude následovat replika obžaloby, po které může ještě reagovat obžaloba - už naposled. Přelíčení uzavřou závěrečné řeči obžalovaných.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Politická uskupení plánují na kampaň vynaložit desítky milionů

Přesně za dva měsíce bude Česko znát výsledky sněmovních voleb. V pondělí mohly strany, hnutí a koalice naposledy doplnit jména na své listiny. Nyní krajské úřady zkontrolují, jestli uskupení splnila všechny zákonné náležitosti. Kandidáti už také v ulicích i na sítích oslovují voliče, přičemž za zviditelnění můžou strany utratit maximálně devadesát milionů. Limit hlídá speciální úřad. Část peněz spolknou tradičně billboardy, které už jsou většinou vidět.
před 1 hhodinou

Janstu z kauzy Motol propustili z vazby

Evropská pověřená žalobkyně Zdeňka Pavlásková rozhodla o propuštění advokáta Miroslava Jansty, spojeného s kauzou Motol, z vazby na peněžitou záruku. V pondělí po 16. hodině opustil pankráckou vazební věznici. Kriminalisté stíhají vlivného právníka za to, že údajně pomáhal legalizovat peníze z úplatků. Hrozí mu až deset let vězení. Někdejší ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík a jeho bývalý náměstek Pavel Budinský zůstávají ve vazbě.
14:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Policie obvinila čtyři Čechy na Ukrajině z podvodů

Policisté z Pardubického kraje obvinili čtyři české občany na Ukrajině z podvodů. Z call centra v cizině se vydávali za bankéře, policisty a bezpečnostního pracovníka banky. Požadovali pak po lidech převedení jejich údajně ohrožených peněz na jiné bankovní účty nebo vložení do bitcoinmatů. Někteří poškození přišli o životní úspory a ještě si v některých případech další peníze půjčili, uvedla mluvčí krajské policie Markéta Janovská.
před 3 hhodinami

Nejinovativnějšími ekonomikami v EU jsou severské státy. Česko zaostává

Nejinovativnějšími zeměmi EU jsou Švédsko a Dánsko, Česku patří až devatenácté místo. Poslední ze sedmadvaceti členských států jsou Bulharsko a Rumunsko. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise. Inovace v tuzemsku podle ní brzdí nedostatek investic státu i soukromých investorů, nedostatečná spolupráce akademické sféry s podnikateli či nízký podíl vysokoškolsky vzdělaného obyvatelstva. Česko se také málo zapojuje do dostupných programů EU.
před 4 hhodinami

KVÍZ: Zkuste si, jak byste obstáli v nových otázkách pro autoškoly

Ve druhé polovině září plánuje ministerstvo nasadit novou sadu otázek do závěrečných testů v autoškolách. Založené budou na videu, které má navodit reálný provoz, nikoliv na textu. Rizikové dopravní situace se v otázkách týkají například cyklistů v provozu. V nové sadě je čtyřiadvacet otázek, web ČT24 přináší pět z nich k vyzkoušení.
před 4 hhodinami

Tisíce evropských hotelů požadují odškodné po Booking.com

Více než deset tisíc evropských hotelů se připojilo k hromadné žalobě na internetovou službu Booking.com zprostředkovávající rezervace ubytování. Hotely požadují odškodné za cenová omezení, ke kterým se při využívání služby musely zavázat, informovala agentura DPA.
před 5 hhodinami

Letiště je bezpečné, ale policisté mají víc práce, říkají po vypnutí detekce obličejů odborníci

Systém automatické detekce obličejů na pražském Letišti Václava Havla by měl znovu fungovat do konce roku. Policie ho dočasně vypnula kvůli nové evropské legislativě o umělé inteligenci. Podle odborníka na kyberbezpečnost Jakuba Alimova je na letišti bezpečno, protože tam funguje systémů víc. Spolumajitel technologického projektu Lexicon Labs Daniil Shakhovskiy ale mluví o zbytečných byrokratických omezeních.
před 9 hhodinami

Mobilní služby O2 postihl rozsáhlý výpadek

Volání a datové služby v mobilní síti O2 po rozsáhlém tříhodinovém výpadku začínají fungovat. Všechny služby by měly již být postupně plně funkční, uvedla po poledni Petra Javornická z tiskového oddělení O2. Příčiny výpadku operátor analyzuje.
10:53Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...