Europoslanec Poche skončí od listopadu ve funkci politického tajemníka na ministerstvu zahraničí

Europoslanec Miroslav Poche, který byl adeptem ČSSD na post ministra zahraničních věcí, od listopadu na ministerstvu skončí ve funkci politického tajemníka. Poche, který nebyl akceptovatelným na pozici ministra pro prezidenta Miloše Zemana, v úřadu pracoval na externí smlouvu.

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) s Miroslavem Pochem bude o dalším angažmá na ministerstvu zahraničních věcí jednat příští týden.

„Chci ke konci měsíce zrušit pozici politického tajemníka ministerstva zahraničních věcí, protože tato pozice již není nezbytně nutná. A s panem poslancem Pochem bych chtěl spolupracovat externě jakožto s poradcem či konzultantem pro některé otázky evropské politiky,“ řekl Petříček Radiožurnálu.

Podle Petříčka by Poche mohl dále působit na ministerstvu jako externí poradce pro evropskou agendu.

ČSSD původně Pocheho nominovala na ministra zahraničí, odmítal ho ale jmenovat prezident Miloš Zeman. Jmenování nového ministra prezident Zeman podmínil právě tím, že Poche odejde z funkce politického tajemníka ministra zahraničí.

Stejné očekávání měl také premiér Andrej Babiš (ANO). Petříček uvedl, že po jeho jmenování funkce tajemníka ztratí smysl a zanikne. V úterý potvrdil, že zrušení funkce bude jedním z prvních kroků, které ve funkci udělá.

Neochotu jmenovat Pocheho ministrem zahraničí zdůvodnil Zeman například tím, že Poche zpochybňuje odmítání migračních kvót a proizraelskou politiku. Zemanovi mohl vadit také fakt, že Poche před prezidentskými volbami podpořil jeho protikandidáta Jiřího Drahoše.  

Ministr Tomáš Petříček ale oznámil, že si hodlá sestavit vlastní tým poradců, a nevyloučil, že by mezi nimi mohl být i Miroslav Poche. „Já v tuto chvíli začínám sestavovat tým poradců, kteří budou z řad akademiků, bývalých diplomatů či politiků. S panem Pochem o tomto budu ještě hovořit,“ řekl po svém jmenování ministrem Petříček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ČEZ vyplatí dividendu z loňského zisku 47 korun za akcii, celkově 25,3 miliardy

Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům dividendu z loňského očištěného zisku 47 korun za akcii. Celkově tak mezi akcionáře rozdělí 25,3 miliardy korun, stát jako většinový akcionář dostane přes 17,6 miliardy korun. Rozhodla o tom valná hromada podniku. Schválila tak návrh představenstva ČEZu. Výše dividendy odpovídá osmdesáti procentům loňského očištěného zisku firmy.
20:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Výstava na Šumavě připomíná Klostermannův nejznámější román

Do někdejší myslivny na Březníku u Modravy se vrátila výstava věnovaná spisovateli Karlu Klostermannovi. Nová expozice v jedné z nejchráněnějších částí Šumavy připomíná román „Ze světa lesních samot“ i život horalů. Na Březník každý rok zamíří kolem třiceti tisíc lidí. V provozu bude od května do října, v zimě by jej totiž komplikoval sníh.
před 1 hhodinou

Dění na Blízkém východě divoce hýbe s cenami ropy a plynu

Aktuální dění na Blízkém východě způsobilo růst cen ropy a plynu. Ropa se dostala na nejvyšší hodnotu za pět měsíců. Pohonné hmoty v tuzemsku už od minulého týdne mírně zdražují. Po útoku Íránu na vojenskou základnu USA v Kataru ale cena ropy smazala původní zisky a zase klesala o více než pět procent.
20:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Českem postupují bouřky. Blíží se možná i letošní nejteplejší den

Po pondělních bouřkách bude v týdnu většinou jasno až polojasno. Ve čtvrtek mohou teploty vystoupat až na 35 stupňů Celsia a opět se mohou vyskytnout bouřky. V pátek se mírně ochladí, tropické teploty se vrátí o víkendu, hlásí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek v kauze Čapí hnízdo

Kauzou kolem dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo se bude znovu zabývat Městský soud v Praze. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze v pondělí zrušil rozsudek, kterým soud nižší instance loni v únoru osvobodil předsedu ANO Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni, nyní europoslankyni za ANO Janu Nagyovou. Oba obžalovaní vinu dlouhodobě odmítají. V jednotlivých krocích v kauze spatřuje odvolací soud naplnění znaků dvou trestných činů – dotačního podvodu a poškození finančních zájmů EU.
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Uvnitř budov či ve fasádách. Praha schválila pravidla pro výdejní boxy

Pražští radní schválili pravidla pro umisťování výdejních boxů na veřejných prostranstvích. Dokument určuje, kde mají boxy stát, jak velký volný prostor má kolem nich zůstat, jaké mají mít rozměry, barvy či reklamní polep. Snahou města je, aby schránky nepřekážely chodcům, nevytvářely zbytečné bariéry a také aby v ulicích ubylo vizuálního smogu. Pravidla týkající se výdejních boxů Praha zformulovala už před třemi lety. Dosud ale měla jen neoficiální status. Zákaz sdílených elektrokoloběžek na území Prahy radní naopak odmítli.
13:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Z Izraele mohou začít znovu odlétat turisté, zatím po padesáti v každém letu

Z izraelského mezinárodního Ben Gurionova letiště by v pondělí měla odletět první letadla s cestujícími. Půjde o první repatriační lety od 13. června, kdy Izrael uzavřel vzdušný prostor kvůli válce s Íránem, informoval server The Times of Israel (ToI). Odlety s cestujícími byly dosud zakázané, minulý týden povolila izraelská vláda repatriační přílety s Izraelci uvázlými v cizině.
před 10 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o úderech USA na Írán

Hosté pořadu Události, komentáře týdne diskutovali o útoku Spojených států na íránské jaderné provozy. Řeč přišla i na hlasování o nedůvěře vládě, které kabinet Petra Fialy (ODS) ustál. Tématem pořadu byla i volba generálního ředitele ČT nebo protesty odpůrců masového cestovního ruchu ve Španělsku, Itálii či Portugalsku. Pozvání přijali novinář a komentátor Václav Dolejší, herečka Zuzana Zlatohlávková, podnikatelka a bývalá politička Jana Marco, neurochirurg Vladimír Beneš a reportér a youtuber Janek Rubeš. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 14 hhodinami
Načítání...