CVVM: Češi jsou nejspokojenější s politikou v tomto desetiletí. Přesto je spokojených menšina

Téměř čtvrtina lidí vyjádřila spokojenost s politickou situací v Česku. Naopak 39 Čechů ze sta je nespokojených. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle něhož je to nejlepší výsledek tohoto desetiletí. Nejlépe si mezi ústavními institucemi tradičně vedou obecní zastupitelstva a starostové, na opačném konci žebříčku je Poslanecká sněmovna.

Se současnou politickou situací je teď 24 procent účastníků průzkumu spokojeno, 39 procent nespokojeno a třetina uvedla, že není ani spokojena, ani nespokojena. Ve srovnání s předchozím průzkumem to znamená čtyřprocentní nárůst spokojených a šestiprocentní pokles nespokojených. „Aktuální výsledek je prakticky nejlepší, jaký se podařilo zaznamenat v celém tomto desetiletí,“ konstatovali analytici CVVM.

Prezidentu Miloši Zemanovi v lednu důvěřovalo 53 procent lidí, což je o dva procentní body méně než v prosinci. Naopak o dva procentní body si polepšila vláda, které nyní věří 44 procent Čechů.

Sněmovna byla začátkem roku důvěryhodná pro 34 procent oslovených, Senátu věří 38 procent občanů. Dolní komora parlamentu si oproti prosinci polepšila o dva procentní body, senátoři o čtyři.

Krajským zastupitelům nyní důvěřuje 48 procent občanů a hejtmanům 46 procent oslovených. Nejdůvěryhodnější jsou dlouhodobě obecní zastupitelstva, kterým v lednu vyjádřilo důvěru 66 procent dotázaných, a starostové, kteří jsou důvěryhodní pro 65 procent lidí. Důvěra v regionální samosprávu se od prosince víceméně nezměnila.

Průzkum se uskutečnil od 5. do 17. ledna a zúčastnilo se ho 1087 lidí starších 15 let.