Covidová pravidla se změnila. Co aktuálně platí a jaké máte povinnosti při nakažení?

3 minuty
Události: Končí povinnost nošení respirátorů v hromadné dopravě
Zdroj: ČT24

Povinnost nosit respirátory ve veřejné dopravě skončila. Nadále však lidé musí nosit ochranu úst a nosu ve zdravotnických zařízeních, sociálních službách a také například v lékárnách. Ve většině vnitřních veřejných prostor tato povinnost skončila 14. března. Po dvou letech koronavirové pandemie tak Česko postupně ruší většinu omezení. Nadále ale platí například pravidla izolace. Ministerstvo zdravotnictví také od středy zrušilo povinné potvrzení PCR testem, jako důkaz o prodělání covidu nyní platí jen pozitivní antigen a příznaky.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) klesají počty nakažených a situace v nemocnicích je stabilní. „Můžu si to dovolit z toho důvodu, že máme klesající incidenci. Situace v nemocnicích se stále lehce zlepšuje,“ řekl v neděli Válek s tím, že nastavená opatření zafungovala a že na stejný počet provedených testů je stále méně a méně pozitivních. „Je načase vrátit se do normálu,“ napsal rovněž na svém Twitteru. 

Zároveň ale doporučil, aby veřejnost respirátory nadále nosila v prostorech s neznámými lidmi či ve špatně větraných místnostech, a to i kvůli jiným respiračním onemocněním, než je covid-19. 

Na stole je rovněž otázka povinnosti nošení respirátorů ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Tu by chtěl ministr zrušit na přelomu dubna a května, podle něj jde ale v tuto chvíli jen o pracovní představu. „Ještě vyčkáváme, situace tam zatím není úplně ideální. (…) Uvidíme, jak se bude vyvíjet,“ dodal v neděli. 

Roušky a respirátory symbolem covidu

Právě nošení roušek a respirátorů provází Čechy již od samotného začátku pandemie a stalo se jedním ze symbolů boje proti covidu. Poprvé bylo povinné nošení roušek zavedeno v půlce března 2020 a veřejnost jej přijímala různě. Roušky se nosily do konce června 2020, po letním uvolnění se vrátily znovu v září. Pražané se jich však ani v létě 2020 úplně nezbavili, kvůli vyššímu počtu nakažených zůstaly roušky nutností například při cestování metrem.

Od února 2021 je pak převážně nahradily respirátory třídy FFP2. Nošení ochrany úst a nosu ale určitá část populace nejen v Česku odmítala. Někteří argumentovali nepříznivými zdravotními důsledky, jiní nenosili roušky na znamení odporu proti vládním nařízením. Většina Čechů tuto povinnost ale dodržovala.

Ministerstvo zdravotnictví od středy také zrušilo část mimořádného opatření z března loňského roku, kde bylo povinné potvrzení pozitivního výsledku antigenního testu dalším PCR testem. Důkazem o prodělání covidu-19 je tak u lidí s příznaky i pozitivní antigenní test.  

Poskytovatelé zdravotních služeb, kteří testovali rychlejší antigenní metodou vyhodnocovanou na místě, měli totiž v případě pozitivního testu dosud povinnost vystavit testovanému rovnou žádanku na PCR, který vyhodnocují laboratoře.

„Je otázka, jestli bude nutné dál mít PCR test k jiným účelům, než abychom ověřili, jaká je to mutace,“ uvedl ve středu Válek. Antigenní testy používané v Česku jsou podle něj dostatečně kvalitní.  

Platí povinnost izolace

Ministerstvo v reakci na příznivou epidemickou situaci již v únoru zrušilo povinnou karanténu po rizikovém kontaktu. Nadále však platí povinnost izolace, která podle nařízení z 19. února trvá sedm dní. Izolace je povinná pro osoby, které měly pozitivní PCR nebo antigenní test provedený zdravotníkem. Sedm dní izolace se počítá od dne následujícího po odběru vyšetřeného vzorku. Pojišťovny hradí jeden preventivní PCR za měsíc, zůstávají rovněž hrazeny testy, které indikuje lékař nebo hygienická stanice.

U lidí bez příznaků izolace automaticky po sedmi dnech končí, přičemž k tomu není nutný žádný další test. U lidí s příznaky se může izolace prodloužit – trvá tak po celou dobu trvání příznaků a končí dva dny poté, co člověk již příznaky nepociťuje. Doba izolace však nesmí být kratší než uvedených sedm dní, nelze ji tak předčasně ukončit absolvováním PCR či antigenního testu. Lidé, kteří mají opakovaně pozitivní test za kratší dobu než 30 dní, do izolace nemusí. 

Při pozitivním testu rovněž zůstává povinnost vyplnit sebetrasovací formulář.

Pokud člověk nemá příznaky, ale byl případně nahlášen jako rizikový kontakt, měl by sledovat svůj zdravotní stav, a pokud se u něj  v průběhu následujících dnů vyskytnou příznaky podobné nachlazení, viróze nebo chřipce, měl by kontaktovat svého praktického lékaře, který jej vyšetří a případně udělá antigenní nebo vystaví žádanku na PCR test.

Povinné testování ve zdravotnictví

Povinnost pravidelného testování v zaměstnání nadále platí pro zaměstnance i klienty zdravotnických lůžkových zařízení a sociálních služeb, kteří nejsou očkováni nebo v posledním půl roce neprodělali covid. Testování má probíhat alespoň jednou týdně. Více informací mohou lidé nalézt na speciálních stránkách vlády, které se věnují jednotlivým případům a situacím spojených s covidem.

Vláda Petra Fialy (ODS) v minulosti rovněž oznámila zrušení platnosti vyhlášky, která zaváděla povinné očkování pro osoby starší 60 let a některé profesní skupiny. Očkování tedy povinné v tuto chvíli není. Nárok na třetí dávku nicméně mají všichni očkovaní lidé nad 18 let, pokud od posledního očkování uběhlo alespoň pět měsíců. 

Očkování dětí od pěti let

V Česku se nyní můžou očkovat děti od pěti let, je však nezbytná přítomnost zákonného zástupce. Vakcinace probíhá primárně v ordinacích praktických lékařů. Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Mohou sami udělit informovaný souhlas (výjimku tvoří pouze osoby se sníženým intelektem), který nemusí být písemný.

Zájemci o vakcínu, kteří mají pojištění, se mohou registrovat na webu registrace.mzcr.cz. Registrovat k očkování se  však mohou i všechny osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území ČR nebo EU a dlouhodobě v Česku pobývají – například cizinci. Ti se mohou registrovat na webu registrace.mzcr.cz/samoplatci, přičemž očkování je pak zpoplatněno.

Zájem o očkování v posledních týdnech klesá. Ve všech krajích postupně zavírají očkovací centra a omezují provozní dobu těch, která ještě fungují. Seznam aktivních očkovacích center lze nalézt na webu ministerstva. Na těchto místech lze dostat vakcínu i bez registrace. 

Primárně by však měli lidé chodit pro vakcínu do nemocnic nebo k některým praktickým lékařům. Nejčastěji si lidé nyní chodí pro třetí, posilující dávku.

Od prosince 2020, kdy se s očkováním začalo, podali zdravotníci v České republice více než 17,5 milionu dávek vakcíny, přičemž dokončené očkování má téměř 6,87 milionu lidí. Posilující dávku dosud dostalo přes 4,1 milionu lidí. Denně se podle údajů ministerstva nechají naočkovat zhruba dvě tisícovky lidí.

Po návratu nemusí být příjezdový formulář

O tom, že se situace pozvolna vrací do normálu, svědčí i fakt, že ministerstvo od 9. dubna zrušilo ochranná opatření, která stanovovala podmínky pro vstup do České republiky. Nyní je tak možné přicestovat bez jakéhokoliv omezení, a to bez ohledu na zemi, ze které osoba přijela.

Češi také již nemusí vyplňovat příjezdový formulář. Povinné není rověž prokázání se potvrzením o očkování, testu nebo prodělání nemoci. Do 9. dubna toto platilo jen pro příjezd ze zemí EU a několika dalších vybraných zemí.

Podmínky pro cesty do jednotlivých zemí

Ministerstvo však zároveň upozorňuje, aby cestující hlídali podmínky jednotlivých zemí, do kterých se chystají vydat. K rozvolnění opatření však přistoupila většina zemí EU. Například při cestě na Slovensko nemusí lidé do karantény ani podstoupit PCR test. Opatření však zůstávají v platnosti například při cestách do Rakouska, kde je potřeba se prokázat buď negativním PCR testem ne starším než 72 hodin, nebo antigenním testem ne starším než 24 hodin. Lidé mohou rovněž ukázat doklad o ukončeném očkování, nebo doklad o prodělání covidu).

Podobně je tomu i při cestách do Německa, kde se musí cestující z Česka prokázat případné kontrole při vstupu na území země potvrzením o bezinfekčnosti (negativní test, dokončené očkování nebo prodělání nemoci).

Ministerstvo zdravotnictví však předpokládá, že se covid-19 postupně stane jedním z běžných onemocnění. „Samozřejmě při případném zhoršování situace jsme připraveni rychle reagovat a přijmout odpovídající opatření,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Končí termín pro první kolo podávání přihlášek na střední školy

Ve čtvrtek končí termín podávání přihlášek na střední školy pro první kolo přijímacích zkoušek. Uchazeči je mohou podávat po celý den, lze využít elektronický systém DiPSy. Přihlášku musí podat všichni zájemci o studium na střední škole. Tedy i ti, kteří se hlásí na nematuritní obory.
před 7 mminutami

Po útoku nožem v Hradci Králové zemřely dvě ženy

V jednom z obchodů v Hradci Králové zaútočil ve čtvrtek ráno muž nožem, dvě pobodané ženy zemřely. Policie podezřelého muže zadržela, uvedla, že je to šestnáctiletý Čech. Zjišťuje jeho motiv. Podle policie je situace pod kontrolou a nikomu dalšímu nehrozí nebezpečí. Útok se měl stát v obchodní zóně v ulici Akademika Bedrny.
09:54Aktualizovánopřed 11 mminutami

Loňský rok byl mimořádný, hájí odměny pro vedení univerzity Králíčková

Loňský rok byl mimořádný z hlediska výzev a projektů, uvedla v Událostech, komentářích rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v reakci na kritiku výše odměn managementu univerzity. Vyjádření tiskového oddělení UK, které odměny dávalo do souvislosti s předloňskou střelbou na filozofické fakultě, však podle ní nebylo „šťastné“. Místopředseda akademického senátu školy a jeden ze signatářů dopisu Andrej Farkaš uvedl, že tragická událost se v minulosti použila k překrytí selhání.
před 30 mminutami

Policie zahájila stíhání Tomia Okamury a SPD kvůli volebním plakátům

Policie zahájila trestní stíhání předsedy SPD Tomia Okamury a hnutí SPD kvůli kontroverzním plakátům z loňské volební kampaně. Okamura o tom ve čtvrtek dostal zprávu do datové schránky, oznámila mluvčí SPD Lenka Čejková. Informaci potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk. Policie podle dřívějších informací podezírá Okamuru z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo z omezování jejich práv a svobod. Plakáty podle ní měly rasistický nebo xenofobní podtext.
před 1 hhodinou

Skrýš za komínem chalupy na Náchodsku vydala tajemství z druhé světové války

Prostor za komínem chalupy na Náchodsku vydal tajemství z druhé světové války. Řemeslníci tam našli ostatky a drobné předměty, které si za protektorátu u tehdejší majitelky schovali nejspíš její židovští přátelé.
před 1 hhodinou

Za přecházení před pendolinem uložil Drážní úřad rodičům pokutu

Drážní úřad udělil pokutu několik tisíc korun rodičům, kteří loni v prosinci se svými dětmi přecházeli koleje v Zábřehu na Šumpersku. Těsně se vyhnuli srážce s projíždějícím pendolinem. ČT to bez uvedení konkrétní výše pokuty potvrdila mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková. Policie se případem začala zabývat poté, co na sociálních sítích začalo kolovat video z incidentu, případ později předala Drážnímu úřadu. Otec se policii sám přihlásil.
před 2 hhodinami

Zamrzlá voda v hadicích i obtížný terén. Počasí komplikuje práci hasičům

Silné mrazy znamenají i větší riziko požárů. Lidé si často přitápějí dřevem v kamnech či krbech, pokud je mají k dispozici. A když začne hořet, mají pak problémy i hasiči. Složitější je pro ně doprava na místo, v hadicích zamrzá voda a větší pozor musí dávat i při samotném zásahu.
před 4 hhodinami

Podvodníci cílí na nemovitosti s více vlastníky. Pomoci mají změny v nahlížení do katastru

Domy a pozemky s více dědici nebo částečně v exekuci jsou čím dál častěji předmětem „výhodných“ realitních obchodů. Nabízí se při nich rychlý odkup naoko bez starostí, ale obvykle za zlomek skutečné hodnoty. Přeprodat ho se pak takzvaní realitní šmejdi podle zkušeností snaží za násobně vyšší sumu ostatním spoluvlastníkům. Pomoci čelit těmto praktikám mají změny v nahlížení do katastru.
před 6 hhodinami
Načítání...