Čeští turisté si chtěli z cest přivézt kostry ještěrů nebo mořské koníky. Celníci překazili i pašování rarohů do Emirátů

Od začátku roku do konce prázdnin přišli celníci na pražském Letišti Václava Havla na 37 pokusů přivézt do Česka nepovolené suvenýry. Nejčastěji se jednalo o léčebné přípravky, korály nebo motýly, našla se ale i kostra leguána, sušený mořský koník nebo kůže kozorožce. Naopak z Česka do Spojených arabských emirátů se cestující pokusili vyvézt čtyři dravé ptáky. Česká televize to zjistila od Celního úřadu Praha Ruzyně. Zabavených suvenýrů i udělených pokut bylo letos méně než loni i v posledním roce před pandemií.

Za nelegální suvenýry se považují živočichové a rostliny nebo výrobky z nich, které podléhají regulaci ve smyslu Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

„Nejčastěji se jednalo o různé léčebné přípravky, jako tablety, masti a tinktury vyrobené z chráněných živočichů a rostlin. Příkladem může být přípravek Berberin – tablety obsahující látky z chrpovníku lopuchového nebo mast Cobratoxan,“ uvedl vedoucí oddělení bezpečnostní politiky letového provozu na ruzyňském letišti Pavel Drobek.

Lidé si také chtěli domů vzít korály nebo jejich úlomky, kostry ještěrů, kaktusy, motýly, sušeného mořského koníka nebo výtažek kabara pižmového. „Méně obvyklý je dovoz koster ještěrů – leguána zeleného – nebo část lebky s pučnicemi rohů nebo roh a kůže kozorožce kavkazského,“ dodal Drobek.

Počet dovozu nelegálních suvenýrů se oproti stejnému období před pandemií koronaviru snížil. V roce 2019 celníci zaznamenali o 21 případů více, loni o 13. „Pokles zřejmě souvisí se změnami v cestování s ohledem na covid-19, kdy se mění cestovatelské návyky a zejména dostupnost destinací, ze kterých byly zpravidla ‚suvenýry‘ dováženy,“ poznamenal Drobek.

Mezi tradiční regiony, odkud jsou chráněné rostliny nebo zvířata dováženy, patří jihovýchodní Asie, Rusko, Spojené arabské emiráty a Jižní Afrika.

Do Emirátů chtěli cestující vyvézt čtyři dravce

S další zajímavostí se setkali celníci i v opačném případě – při pokusu o nepovolený vývoz z Česka. Konkrétně zaznamenali pokus o vyvezení čtyř rarohů velkých. „Cílovou zemí byly Spojené arabské emiráty. Jednalo se o vývoz živých exemplářů dravých ptáků za účelem prodeje. Případ byl zajímavý tím, že vývozcem byly předloženy vývozní dokumenty na jiný druh ptáků zřejmě s tím, že při kontrole ‚to nikdo nepozná‘,“ upřesnil Pavel Drobek. Dravce podle něj celníci zajistili a poslali do ornitologického zařízení. „Jsou v pořádku,“ ujistil.

Podobně kuriózní případ se stal i v roce 2019. „Šlo o případ nelegálního vývozu 39,6 kilogramu úhořího monté,“ vzpomněl Drobný. Rentgenová kontrola tehdy celníky upozornila na neobvyklý obsah tří kufrů jedné z cestujících. V šestatřiceti sáčcích s vodou chtěla vyvézt asi sedmdesát tisíc mladých úhořů.

Sankce za nepovolený dovoz či vývoz chráněných rostlin a zvířat uděluje Česká inspekce životního prostředí. „Letos jsme pravomocně uložili třicet pokut v celkové výši 92 500 korun,“ řekl o případech na letišti mluvčí České inspekce životního prostředí Jiří Ovečka. Pokuty inspekce rozdala za dovoz kusů korálů, mrtvé mořské koníky nebo figurky ze slonoviny.

V minulém roce udělila inspekce od ledna do srpna o 18 pokut více, před pandemií koronaviru, v roce 2019, o 28 více. Celkové částky se pohybovaly kolem čtyř set tisíc korun. Celníci zabavili třeba hady v lihu, peněženky z hadí kůže, krunýře želv nebo peří. Podle Ovečky se může pokuta za nepovolený dovoz nebo vývoz vyšplhat až na jeden a půl milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda žádá o vyloučení soudce Šámala z rozhodování o prezidentově kompetenční žalobě

Vláda navrhne Ústavnímu soudu (ÚS), aby zamítl nebo odmítl kompetenční žalobu prezidenta Petra Pavla, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Zároveň zmínil, že vláda požaduje, aby byl z dalšího rozhodování ve věci vyloučený soudce zpravodaj Pavel Šámal. Podle Tejce při vydání předběžného opatření bezprecedentně projevil soudní aktivismus a zasáhl do ústavního postavení vlády.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Vláda podpořila navýšení penzí podle věku a zákaz mobilů ve školách

Lidem by mohl od jejich osmdesáti let od příštího roku každých pět let vzrůst důchod o 500 korun. Dosavadní přidání podle věku by se tak rozšířilo. Polepšili by si senioři a seniorky, jimž bude 80, 90 a 95 let. Penze by se od roku 2028 zas mohla zvedat za práci v důchodovém věku. Důchodovou novelu schválila v pondělí vláda a na síti X to oznámil ministr práce Aleš Juchelka (ANO). Zákon dostane k projednání sněmovna. Premiér Andrej Babiš (ANO) také oznámil, že vláda podpořila zákaz mobilů ve školách.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Rolnický fond podal žaloby na 28 firem Agrofertu, chce vrátit dotace

Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) podal žaloby na 28 dceřiných firem z holdingu Agrofert. Důvodem je údajné porušení zákona o střetu zájmů v letech 2017 až 2021, kdy byl Andrej Babiš (ANO) jako vlastník Agrofertu poprvé premiérem. Fond chce vrátit podporu v souhrnné výši 22 milionů korun. Dceřiné firmy peníze dobrovolně nevrátily, fond proto podal žaloby. Fond o tom informoval na svém webu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský sdělil, že jsou přesvědčení, že postupovali v souladu se zákonem.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sovy hynou v trubkách i nádržích. Ornitologové varují před technickými pastmi

Kostry sedmi sov pálených našli ornitologové ve svisle postavených trubkách v zemědělské usedlosti na Mostecku. Upozorňují, že podobné technické pasti každoročně usmrtí řadu ptáků i dalších živočichů. Nebezpečné jsou také odkryté nádrže, sudy, okapy nebo šachty.
před 7 hhodinami

V Česku podle vědců přibývá nepůvodních hub. Škodí lesům i plodinám

Nepůvodních hub a takzvaných oomycet neboli řasovek poškozujících lesy i zemědělské plodiny v posledních desetiletích v Česku přibývá. Vyplývá to ze zjištění vědců, kteří sestavili souhrnný seznam těchto organismů pro tuzemsko. Mnohé z nepůvodních druhů se do země dostaly neúmyslně vlivem mezinárodního obchodu s živými rostlinami a rostlinným materiálem, uvedl Výzkumný ústav pro krajinu (VÚK).
před 11 hhodinami

Muž, který se pokusil o sebevraždu po střelbě v Praze 10, zemřel

Muž, který se podle policie pokusil o sebevraždu po střelbě v Herbenově ulici v Praze 10 z minulého týdne, zemřel. České televizi to sdělil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Na místě byla tehdy nalezena také zavražděná žena.
před 15 hhodinami

VideoZubní pohotovosti část měst dotuje, půl roku platí nová pravidla

Před půl rokem se lékařské pohotovosti v Česku začaly řídit novými pravidly. Organizaci jejich práce převzaly zdravotní pojišťovny. U těch zubních musí zajistit o víkendech a svátcích péči nejméně po čtyři hodiny. Ve větších městech pak fungují centrální pohotovosti, v řadě regionů se ale služby mezi stomatology střídají. V tuzemsku existuje 37 centrálních zubních pohotovostí, někde je doplňují ještě takzvané rotující, v nichž se střídá několik ordinací. Pacienti si proto musí zjistit, kdo a kde zrovna slouží. Pro děti fungují tyto akutní služby od ledna povinně ve všech nemocnicích, které mají lůžkovou pediatrii. Pohotovosti pro dospělé pak většinou fungují při urgentních příjmech. Někde ale zůstaly v provozu i mimo nemocnice. Část měst jejich provoz dotuje, díky tomu mívají i delší ordinační hodiny.
před 18 hhodinami

VideoPřetížené kamiony ničí silnice, ministerstvo preferuje častější kontroly

Horko se na stavu silnic podepisuje podobně negativně jako zima – zejména když na měkký asfalt vjede přetížený kamion. Podle kontrolorů je nad limitem šest z deseti zastavených nákladních aut. Kromě poškození vozovek to znamená i vyšší riziko nehod. Maximální povolená hmotnost soupravy je nyní v tuzemsku 48 tun, tedy o osm více než v okolních státech. Někteří opoziční politici by to chtěli změnit. Ministerstvo dopravy ale zatím plánuje jen častější kontroly.
před 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.