Bývalý auditor NATO Vylita nemá podle soudu nárok na ušlou mzdu. Kvůli nezákonně odebrané prověrce přišel o místo

Bývalý auditor NATO Jan Vylita nemá nárok na ušlou mzdu, kterou požadoval po ministerstvu obrany. V úterý o tom pravomocně rozhodl odvolací pražský městský soud. Vylitovi v roce 2015 Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) odebral prověrku, soudy loni rozhodly, že nezákonně. Vylita kvůli ztrátě prověrky musel opustit nejen prestižní pozici mezi šesticí hlavních auditorů Severoatlantické aliance, ale později byl propuštěn i z ministerstva obrany.

Obvodní soud pro Prahu 6 Vylitovi původně přiznal 1,7 milionu korun, stát se proti rozhodnutí odvolal. Podle předsedkyně odvolacího senátu Jany Knotkové Vylita v období od března 2015 do října 2017, za které ušlou mzdu požaduje, žádnou práci pro ministerstvo nevykonával. Žalobu proto dnes zamítla.

Částku by mohl soud muži sice přiznat i z důvodu, že mu byly kladeny překážky ze strany zaměstnavatele, Knotková ale podotkla, že ministerstvo obrany Vylitu zaměstnávat ze zákona nemohlo. „Žalobce nebyl schopen vykonávat práci dle pracovní smlouvy, neboť nesplňoval zákonné předpoklady,“ vysvětlila Knotková.

Odebrání prověrky později soudy zrušily

Soud se odvoláním začal zabývat minulý týden. Podle deníku Právo tehdy Vylita uvedl, že chtěl na ministerstvu na jiném místě dále pracovat, ale nebylo mu to umožněno. Řekl také, že v případě zamítnutí žaloby je připraven podat další, a to právě kvůli náhradě škody ohledně nezákonného rozhodnutí o odebrání prověrky.

NBÚ prověrku Vylitovi odebral, když před lety požádal o prověrku na stupeň přísně tajné. Tehdy mu ji úřad nejenže neudělil, ale současně mu odebral i tu stávající na úrovni tajné. Soudy později rozhodnutí zrušily. Vylita se soudil i kvůli výpovědi z ministerstva obrany. Městský soud v Praze v roce 2017 rozhodl, že zaměstnancem úřadu zůstal – ministerstvo Vylitovi špatně doručilo výpověď.