Amnestie zvedla klesající kriminalitu. Ve věznicích se ale lépe dýchá

Praha - Navzdory poklesu v posledních letech kriminalita v Česku za šest měsíců roku 2013 opět vzrostla. Přibylo kapesních krádeží, vloupání do bytů nebo loupeží v obchodech. Policie vidí hlavní příčinu v lednové amnestii tehdy končícího prezidenta Václava Klause. Na amnestii propuštěným přičítají statistiky přes 2,5 tisíce trestných činů.

„Pražská policie zaznamenala čtrnáctiprocentní nárůst kriminality, což oproti minulým letům je zcela nezvyklé. Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o nárůst majetkové činnosti, kterou páchají zejména recidivisté propuštění z výkonu trestu,“ konstatovala třeba mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Nárůst ale řeší i ostatní regiony. Z amnestovaných se znovu za mříže vrátilo 10 procent. Někteří z propuštěných se snaží najít práci, problémy se sháněním místa přitom mohou stát za jejich opětovným překročením zákonných mezí.

V šesti měsících po lednové amnestii objasnili policisté bezmála 2 700 trestných činů, které mají na svědomí amnestovaní. Přes 500 jich spáchali v hlavním městě, přibližně o stovku méně pak na severu Moravy. Mezi objasněnými prohřešky proti zákonu dominovaly krádeže, kterých policisté počítají na 1 600. Ve 120 případech šlo třeba o zanedbání povinné výživy, k neradostným statistikám patří i dvě vraždy a dvě znásilnění.

  • Amnestie Václava Klause vyhlášená v lednu 2013 propustila z vězení 6 443 lidí. Do současnosti jich putovalo zpátky za mříže 699.

Věznicím amnestie ulevila, do roku 2017 se ale mohou znovu naplnit

Ani po návratech některých trestanců ale věznice zdaleka nedosahují obsazenosti jako před lednovou amnestií. K poslednímu dni loňského roku se pohybovala okolo 106 procent. Dnes dosahuje podle mluvčí Vězeňské služby Gabriely Pohlové průměrná naplněnost 77 procent. „Pokud bude současný trend pokračovat, můžeme očekávat naplnění věznic zhruba do čtyř let,“ odhadl v rozhovoru pro ČT24 náměstek ministryně spravedlnosti Daniel Volák. Tato doba ale podle něj nabízí dostatečný časový prostor pro rozšíření stávajících kapacit.

Nahrávám video
Nárůst kriminality tématem Událostí ČT24
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda představí svou hospodářskou koncepci

Vláda představí hospodářskou koncepci Česko: Země pro budoucnost 2.0. Strategie, kterou kabinet schválil v pondělí, obsahuje opatření na zlepšení podnikatelského prostředí. Zaměřuje se na energetiku, vzdělávání, výzkum a inovace, výstavbu a bydlení nebo dopravu. Kabinet v koncepci plánuje stavět především na rozvoji privátního sektoru.
před 12 mminutami

Až o pětinu víc. Rozjel se program, který má zvýšit počet studentů učitelství

Začal platit program ministerstva školství na navýšení kapacit vysokých škol. Na univerzitách by tak v budoucnu mělo být více studentů pedagogiky. Školám totiž dlouhodobě chybí učitelé, zejména přírodních věd, jako jsou matematika, informatika nebo fyzika. Ministerstvo plánuje zavést i další kroky, například kariérní řád.
před 7 hhodinami

Resort spravedlnosti loni zaplatil za rady v bitcoinové kauze přes sedm milionů

Asi 7,3 milionu korun loni zaplatilo ministerstvo spravedlnosti právníkům a jiným expertům za rady v bitcoinové kauze. Nejdražší ze služeb byl audit, který stál skoro 3,6 milionu. Na zveřejnění plateb upozornily web Publico a Česká justice. Kauza, která vypukla loni v květnu, souvisela s neprůhledným darem kryptoměny bitcoin za téměř miliardu korun resortu. Bitcoiny dal úřadu Tomáš Jiřikovský, v minulosti trestaný za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Kryptoměna může podle policie pocházet z nelegálních obchodů.
před 7 hhodinami

Národní parky čelí škrtům a propouštění

Kvůli škrtům v rozpočtu ministerstva životního prostředí se mají národním parkům snížit finance na provoz a mají propouštět. Správa Krkonošského národního parku potvrdila, že obdržela dopis od resortu jako svého zřizovatele s informací, že ministerstvo financí správě navrhlo snížit počet pracovních míst o čtrnáct. Podobné zprávy dostaly podle Deníku N i na Šumavě a v Českém Švýcarsku. Kvůli škrtům už někde počítají s čerpáním rezervních fondů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Pavel v pondělí jmenuje Červeného ministrem. Na setkání řešili ochranu přírody

Kandidát na ministra životního prostředí Igor Červený (Motoristé) nechtěl konkretizovat témata schůzky s prezidentem Petrem Pavlem, jednání podle něj proběhlo v přátelské atmosféře. Pavlovi zodpověděl dotazy, řekl. Hrad odpoledne uvedl, že hlava státu s kandidátem řešila přístup Česka k ochraně přírody, vody a půdy i tematiku klimatické změny. Pavel Červeného v pondělí jmenuje ministrem. Nepojí se s ním kontroverze jako s poslancem Filipem Turkem (za Motoristy), dodal dříve prezident.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zástupci slovenské kultury varovali, že Česko se může vydat slovenskou cestou

Více než sedm set představitelů slovenské kultury, včetně herců a režisérů, vyjádřilo obavy z příštích kroků českého ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy). Vyslovili proto podporu tuzemským kolegům v obraně před případnými mocenskými útoky. V otevřeném dopise vyslovili názor, že podobnost současné situace v Česku s tou slovenskou je „nepřehlédnutelná“.
před 11 hhodinami

V pražské zoo se potvrdila ptačí chřipka u dalších uhynulých ptáků

Veterináři potvrdili ptačí chřipku u dalších ptáků uhynulých v pražské zoo. V zahradě dosud uhynulo ve dvou zasažených expozicích přes třicet zvířat, ptačí chřipka se zatím potvrdila u deseti z nich. Do jiných expozic ptáků se nemoc podle veterinářů nešíří. Zoo Praha ke konci loňského roku chovala 265 druhů ptáků, celkem šlo o sedmnáct set jedinců.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O nový typ partnerství je výrazně vyšší zájem než o to registrované

Nový typ svazku, takzvané partnerství, uzavřelo loni přes sedmnáct set stejnopohlavních párů. Institut partnerství nahradil starší registrované partnerství, které se těšilo několikanásobně menšímu zájmu – mezi lety 2016 a 2024 do něj každoročně vstoupilo jen přibližně 300 až 400 párů, sdělil České televizi mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Ve srovnání se starším typem svazku nyní získávají partneři širší práva v oblastech společného jmění, dědictví, vdoveckých nebo vdovských důchodů, ale také třeba při osvojení dětí.
před 12 hhodinami
Načítání...