Ty Brďo! Unikátní dětská animovaná encyklopedie začne v září

Na Déčku se od září objeví nový dětský hrdina. Jmenuje se Brďo a v pořadu s názvem Ty Brďo! bude předškoláky seznamovat se světem kolem nás. Tato encyklopedie pro děti založená na principu počítačové hry vzniká už téměř rok. Malé diváky k obrazovkám láká na ojedinělé množství animací i spoustu zajímavých informací.

„Je to celé taková nadsázka. Animované postavičky si hrají na televizní soutěž. V hlavní roli je malý Brďo a jeho kamarád Dudlík. Brďo vstoupí do televizní soutěže, ve které na něj čekají různé úkoly, kvízy, pexesa. Je to velmi pestré. Prochází přes sluj Trpaslíka, království krále Chameleona, most Obra, setká se s vynálezcem Megawattem, a pak se dostane k Hadovi. Nakonec má Brďo přání, kvůli kterému do soutěže šel a které se mu následně splní,“ nastínil nový pořad režisér Vladimír Mráz, který je společně s dramaturgyněmi Janou Strýčkovou a Kamilou Teslíkovou spoluautorem námětu.

Ty Brďo! vzniká ve Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové a pro Českou televizi jej vyrábí ostravské QQ studio. Tuto 3D dětskou encyklopedii vytváří tým, který navazuje na úspěšné pořady Pod pokličkou nebo Draci v hrnci. „Na Ty Brďo!, od prvotního nápadu, děláme skoro rok. Nejtěžší je vždy vytvořit první díl, ale ten už máme téměř hotový. Teď už vše půjde rychleji,“ popisuje střihač Jan Borovička s tím, že jeden z dílů bude na téma peníze. Malí diváci se tak dozví, k čemu peníze jsou, odkud se berou či co se za ně dá koupit. Další epizody se podrobně zaměří na zvířata, zuby nebo na praní prádla. Budou na ně nahlížet ze všech možných stran a úhlů.

Nová dětská encyklopedie bude podle jejich tvůrců unikátní zejména v množství animací, které umožní nahlédnout do nitra věcí a zhmotnit sny a oživit historii. „Animace tvoří přes 90 procent stopáže, což z Ty Brďo! dělá unikát mezi českými pořady pro děti. Výtvarníky pořadu jsou Barbora Křistková a Lukáš Najbrt. Hlavní animátorkou pak Eva Gargašová,“ prozradila dramaturgyně Kamila Teslíková s tím, že součástí každého dílu bude sypaná pohádka, kterou ještě také nikdo v dětských pořadech nepoužil. 

Na Ty Brďo! se podílí řada dalších mladých umělců. Na obrazovkách se například jako mim objeví mistr Evropy a několikanásobný mistr České republiky v Electric Boogie, tanečník Patrick Ulman. Autorem hudby je třiadvacetiletý muzikant Dalibor Mráz a zpěvem se zapojí i jeho dvacetiletá sestra Eliška Mrázová známá jako Elis, Objev roku v anketě Zlatý slavík, která pro Ty Brďo! propůjčila dvě písničky.

„Pořad je novinkou podzimního schématu, bude mít 18 dílů, každý o délce 23 minut. Na obrazovkách by se měl objevit od 1. září,“ dodala dramaturgyně Kamila Teslíková.

Vydáno pod