Rakve s ostatky českých turistek jsou v Ostravě

Praha – Rakve s ostatky 36leté ženy a její osmileté dcery, které zemřely minulý týden za nejasných okolností v Egyptě, byly přepraveny do Ostravy. Kriminalisté nařídili soudní pitvu. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Johana Grohová uvedla, že pitevní zpráva egyptských úřadů se v Česku očekává až za pár týdnů. Otec rodiny nadále zůstává v Egyptě, nesmí vycestovat, nebyl ale z ničeho obviněn.

„Dvě rakve s tělesnými ostatky zesnulých žen dnes byly převezeny do Ostravy. Vrchní komisař moravskoslezské policie nařídil soudní pitvu zesnulých. Úkon bude proveden v příštích dnech znalci ústavu soudního lékařství,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková.

Moravskoslezští policisté vedou vlastní prověřování okolností smrti ženy a dcery. Nejprve egyptské policii jen pomáhali a provedli několik úkonů. V úterý zahájili úkony trestního řízení. Policie předpokládá, že první stanoviska znalců, kteří provedou pitvu, lze očekávat v dalších dnech. „Pokud to procesní situace umožní a dílčí závěry bude možné zveřejnit, učiníme tak bezodkladně. V opačném případě fakta zveřejníme v době, kdy jejich zveřejnění nenaruší proces prověřování,“ vysvětlila Holčáková.

Česká strana stále nemá k dispozici obsah egyptské pitevní zprávy. „Nemáme ji k dispozici, měla by být v řádu několika týdnů,“ uvedla Grohová. „Je pravděpodobné, že úřady ji ani nezveřejní, aby zůstala součástí vyšetřování,“ komentuje to zpravodaj ČRo Štěpán Macháček.

Matku s dcerou našel v pokoji v pětihvězdičkovém hotelu v Hurghadě mrtvé otec rodiny. Ten tvrdí, že celá rodina měla otravu z jídla. Jenže podle ředitele hurghadské nemocnice měly oběti rozleptaný žaludek od silného jedu. 

Český zastupitelský úřad je s mužem v kontaktu. „Nabízíme podporu jak konzulárně právní, tak možnosti pomoci, kdyby měl finanční problémy. Zatím ale tyto nabídky nebyly využity,“ řekla Grohová. 

Muž totiž v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že žije ze dne na den a že má u sebe malou hotovost, takže si kupuje jenom vodu. Tvrdil také, že od pondělka, kdy mu egyptské úřady vrátily pas, ho z české strany nikdo nekontaktoval.

Telefonát Štěpána Macháčka (zdroj: ČT24)