PORG pro mimořádně nadané děti v Ostravě bude

Ostrava - Ostrava bude mít od příštího školního roku jednu z nejprestižnějších českých škol. Ředitel Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) Václav Klaus mladší potvrdil, že rekonstrukce bývalé základní školy v Rostislavově ulici ve Vítkovicích začne na podzim. Uzavření školy provázely protesty některých rodičů. Zastupitelé ale byli jednoznačně pro a s prodejem objektu na konci března souhlasili.

Šmehlík, Holáň, Šimíček - slavní hokejisté mají jedno společné- základní vzdělání dostali právě v této, kdysi hlavně hokejové škole. Od příštího září bude patřit především mimořádně nadaných dětem. „My jsme škola pro normální české děti, ty malinké nemusí umět anglicky, od toho je ta škola, aby je to naučila,“ nesouhlasí ředitel PORGu Václav Klaus.

Kantory už teď hledá ředitel Klaus mezi lidmi z moravskoslezského regionu. „Radši budu mít někoho, kdo se tu oženil s ostravskou dívkou, žije tady a chce tady žít, než někoho, kdo sem přijede na rok nebo na dva a pak odjede třeba do Číny,“ říká. Rekonstrukce bývalé hokejové základky začne v říjnu, PORG na ni vyčlenil 40 milionů korun.

Školní plot ani školníka PORG nezná. Dvůr a prostory kolem budovy by měly být otevřené. „Rekonstrukce PORGu naváže na to, co jsme v podstatě zamýšleli, ale neměli jsme na to peníze,“ potvrdil starosta Ostravy- Vítkovic Petr Dlabal. Za rok touto dobou budou ve škole ještě řemeslníci, od prvního září už ale bude První obnovené reálné gymnázium patřit studentům a kantorům.

  • ZŠ v Rostislavově ulici - budoucí PORG autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1741/174042.jpg
  • Projekt PORG autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1741/174043.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...