Opavská nemocnice otevře nové dialyzační středisko

Opava - Nové dialyzační středisko pro pacienty s poruchami ledvin otevírá Slezská nemocnice v Opavě. Nemocní jsou na takzvané umělé ledvině životně závislí a nové moderní centrum za 44 milionů korun jim teď nabídne dvakrát větší kapacitu míst než původní zařízení. Nebudou tak muset trávit v nemocnici svůj čas až do pozdních nočních hodin. Původní dialýza ve Slezské nemocnici v Opavě už nevyhovovala kapacitně, ani hygienicky. Proto se od konce minulého roku začala rekonstruovat západní část pavilonu H. Teď budou mít pacienti k dispozici osmnáct lůžek, tedy dvakrát tolik než původně a třísměnný provoz se tak může zkrátit na dvousměnný.

„Toto středisko je nadregionální, my máme urologii, která pracuje pro široký okruh – Bruntálsko, Opavsko, část okresu směrem na Olomouc. Jsou tady velké rehabilitační ústavy Hrabyně, Chuchelná, tam jezdí pacienti z celé republiky, kteří se tam léčí, ale zároveň jim třeba selhávají ledviny a to pak léčí u nás,“ řekl vedoucí lékař dialýzy Roman Ondraschek.

Ledviny fungují v těle člověka jako filtr, který zbavuje krev škodlivých látek. Bez pravidelné návštěvy dialýzy by pacienti s ledvinovými poruchami vůbec nepřežili. Osmdesát procent z nich tvoří v opavské nemocnici lidé ve věku od 65 do 75 let. Nemocní musí dialýzu navštěvovat zpravidla třikrát týdně na čtyři až pět hodin.

„Mladí pacienti to snášejí dost špatně, protože jim ten život utíká, starší pacienti, zvlášť ti osamoceni, tam vidíme i opačné reakce, ti nám říkají, že se tady třeba i těší mezi sestřičky,“ prozrazuje své zkušenosti staniční sestra Květuše Krekáňová.

„Celá akce byla financována z peněz Moravskoslezského kraje a včetně vybavení stálo vybudování tohoto střediska přes 44 milionů korun,“ uvedl ředitel Slezské nemocnice v Opavě Milan Cvek. Dialýza se nachází v 1. patře pavilonu H. V přízemí jsou pak nově umístěny ambulance nefrologická, endokrinologická a ambulance pro peritoneální dialýzu. Nové dialyzační středisko se pro pacienty otevře v pondělí 4. října odpoledne.