Moravskoslezský kraj chystá výkupy pozemků pro průmyslovou zónu

Ostrava – Moravskoslezský kraj chce nejpozději do začátku příštího roku vykoupit pozemky pro plánovanou průmyslovou zónu Nad Barborou v Karviné. V polovině příštího roku by se mohlo začít s budováním zóny.

Lokalita pro průmyslovou zónu má rozlohu téměř 100 hektarů. Podle odhadů by po jejím vybudování vznikly pro investory pozemky o rozloze téměř 70 hektarů, zbývající plocha by připadala například na zeleň a nezastavitelná území.

„V rámci budoucí zamýšlené průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné máme dnes vydané platné územní rozhodnutí. Do konce roku chceme činit další kroky, abychom byli připraveni uzavřít smlouvu o budoucí smlouvě kupní na pozemky,“ upřesňuje hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Majoritním vlastníkem pozemků v průmyslové zóně jsou společnosti patřící do skupiny RPG, které mají podle kraje ve svém vlastnictví zhruba 90 procent pozemků. Kraj s RPG od roku 2009 spolupracuje na předprojektové přípravě. „Jednáme o ceně a do konce roku bychom toto všechno chtěli mít hotové,“ konstatuje Miroslav Novák a dodává, že kraj nyní jedná také s ministerstvem průmyslu o uvolnění peněz pro budování zóny.

Náklady na přeměnu areálu bývalého Dolu Barbora se odhadují na více než miliardu korun. Kraj očekává, že by se na nákladech mohl minimálně 75 procenty podílet stát. „Požadujeme minimálně tři čtvrtě miliardy, ale rádi bychom v podstatě získali peníze na celou zónu,“ uvádí hejtman. „Kdyby byly peníze ještě v letošním roce, bylo by to dobře, protože bychom mohli zahájit výkupy a scelovat pozemky,“ dodává.

Kraj by v případě tohoto areálu – podobně jako u průmyslové zóny Nošovice, kde sídlí automobilka Hyundai – fungoval v podstatě jako developer. „Za státní prostředky by realizoval výkupy a inženýrské sítě a následně by se pozemky prodávaly,“ vysvětluje Miroslav Novák.