Drastický příběh Jakova Boka od Bernarda Malmuda u Bezručů

Ostrava - V divadle Petra Bezruče vrcholí zkoušky na premiéru dramatizace románu Správkař amerického židovského spisovatele Bernarda Malamuda. Dramatizaci knihy oceněné Pulitzerovou cenou vytvořil pro Bezruče Arnošt Goldflam.

Správkař je inspirovaný skutečnou událostí, která se stala před sto lety v Rusku. Židovský správce cihelny Jakov Bok je nespravedlivě obviněný z rituální vraždy křesťanského mladíka.

„Ten příběh se pohybuje žánrově někde mezi Kafkovým Procesem a Tulákem po hvězdách Jacka Londna,“ říká dramaturg Petr Maška. „A je do značné míry modelový v tom, že před těmi sto lety každá slušná nacionalistická země, včetně nás, měla nějaký takový soudní proces,“ dodává.

Režisér Martin Františák doplňuje, že příběh nabízí zajímavé dramatické postavy. „Drastický je mimo jiné v tom, že Jakova Boka celou druhou polovinu vězníme, téměř hodinu! On hledá cestu ke svobodě, k vlastní důstojnosti,“ vysvětluje umělecký šéf divadla.

Jakov Bok je ve smrtelné pasti. Stejně jako jeho historický předobraz. Existovalo prý tehdy 260 očitých svědků vraždy, kterou nespáchal.

Představitel hlavního hrdiny Dušan Urban uznává, že i on jako herec to má těžké. „Ta postava je niterně složitá, je to docela náročné fyzicky i psychicky. Zásadní pro Jakova Boka ale je, že je to vnitřně silný člověk, který bojuje za svou pravdu. A není to žádný disident, ale jen obyčejný člověk,“ říká Dušan Urban.

Premiéra první bezručovské inscenace této sezóny bude v pátek 21. září.

2 minuty
Reportáž Petry Sasínové
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Archiv

Válka na Blízkém východě minutu po minutě: říjen 2023

1. 12. 2023

Za smrt pacientky ve zlínské nemocnici může personál, konkrétního viníka ale policisté nenašli

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně pochybila při endoskopickém výkonu, po kterém jedna pacientka zemřela a jedna byla těžce zraněna. Podle policie selhal zdravotnický personál, když zaměnil sterilní látku za desinfekci. Konkrétního viníka se ale nepodařilo najít a kriminalisté tak případ odložili. Informovala o tom mluvčí zlínské policie Monika Kozumplíková. Nemocnice je v současnosti vyšetřována také kvůli nákaze pacientů a personálu salmonelózou – celkem onemocnělo 68 lidí.
16. 1. 2020

Před 30 lety se snídalo u Mitterranda. Husák musel počkat, přednost dostal Havel

Za tradiční prvenství Francoise Mitterranda bývá považován fakt, že se stal prvním socialistickým prezidentem v dějinách Francie. Výrazná osobnost evropské politiky 20. století má ovšem význam i pro dějiny české, potažmo československé – Mitterrand byl totiž prvním západním státníkem, který před rokem 1989 jednal s představiteli tuzemského disentu, a postavil je tak téměř na roveň Husákovy a Jakešovy nomenklatury.
9. 12. 2018

Ferdinand Peroutka. Muž střední cesty, kterou zavály dějiny

Novinář Ferdinand Peroutka, nejzvučnější hlas české názorové publicistiky 20. století a břitký kritik nacistické i komunistické totality, označil svého předchůdce Karla Havlíčka Borovského v dobrém slova smyslu za muže střední cesty. On sám jím byl také - jen mu ji zavály dějiny. Od jeho smrti právě uplynulo čtyřicet let.
25. 2. 2015Aktualizováno20. 4. 2018
Načítání...