Obrovská chaluhová skvrna přináší na floridské pláže nebezpečné bakterie

Floridské pláže zaplavují chuchvalce ze zhruba osm tisíc kilometrů široké chaluhové masy, která pluje Atlantským oceánem. Hromady rozkládajících se řas představují vážná zdravotní rizika. Jsou totiž plné bakterií z rodu Vibrio, které mohou způsobit sepsi a následně i odumírání měkkých tkání. Znepokojivé zjištění může také ohrozit letní turistickou sezonu, hroudy nahnědlých rostlin totiž provází štiplavý zápach podobný hnijícím vejcím.

Chaluhy zaplavují pláže v Karibiku
Zdroj: Profimedia

Šíření bakterií, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy i smrt, je podle vědců částečně způsobeno znečištěním oceánů. Vzorky testované v Karibiku a v Sargasovém moři byly hojně zaneseny plasty, které v interakci s řasami a mikroby vytvořily „dokonalou patogenní bouři s důsledky pro mořský život i veřejné zdraví“.

„Naše laboratoř ukázala, že tyto bakterie jsou extrémně agresivní a dokáží vyhledat plast a přilnout k němu během několika minut,“ uvedl biolog Tracy Mincer.

Pásmo mořských řas táhnoucí se od Mexického zálivu až k africkému pobřeží podle něj poskytuje dokonalou živnou půdu pro „všežravé“ kmeny bakterií. Ty se zaměřují na rostliny, živočichy i související „mikrobiální flóru“, v níž se potenciálně nachází silné množství patogenů.

Boj proti řasám je složitý

Současná situace znepokojuje obecní týmy, které mají za úkol odstraňovat z floridských pláží vyplavené chaluhy, aby byly atraktivnější pro turisty, i návštěvníky.

Floridské ministerstvo zdravotnictví doporučuje návštěvníkům pláží, aby se řasám vyhýbali, a varuje, že infekce způsobená bakterií Vibrio vulnificus „může být závažná pro lidi s oslabeným imunitním systémem, například pro ty s chronickým onemocněním jater“.

Vyplavené chaluhy z pláží odstraňují posádky s těžkou technikou většinou brzy ráno poté, co inspektoři zkontrolují, zda v nich nejsou želví hnízda.

Pláže byly minulý víkend plné návštěvníků a Michael Zimmer, ředitel marketingu a rozvoje parků v okresu Miami-Dade, řekl, že cestovní ruch je „zatím dobrý“.

Okres očekává, že letos vynaloží na odstraňování chaluh asi šest milionů dolarů (132 milionů korun). Odstraňování řas z moře dříve, než jsou vyplaveny na břeh, není ani legální, ani žádoucí. Je to klíčový biotop pro kraby, krevety a další bezobratlé, kteří zase poskytují bohatý plovoucí „bufet“ pro mořské ptáky, včetně racků či rybáků. Mikrobi i plasty, které plavou ve třináct tun těžkém chaluhovém koberci, však ohrožují i zvířata.

Vědci zaznamenali za posledních deset let obrovský nárůst chaluh a očekávají, že bude pokračovat.