Elon Musk slibuje obyvatelům Los Angeles bleskový hyperloop. A stokilometrovou síť tunelů

Nulovou hlučnost na povrchu a jízdné za jeden dolar (méně než 22 korun) slíbil americký podnikatel Elon Musk na veřejném vystoupení v Los Angeles ve snaze získat podporu veřejnosti pro svůj projekt vysokorychlostního přepravního systému hyperloop. Bude to podle něj „téměř jako autonomní, podzemní víceúrovňový systém“, kterých mohou být tisíce.

Stroj s přezdívkou Big Bertha – Velká Berta
Zdroj: ZUMA/ČTK Autor: Boring Company

Pro hloubení tunelů vyvinula Muskova společnost Boring vlastní razicí stroj, který pracuje desetkrát rychleji než současná zařízení. Tunel z Los Angeles do San Francisca zvládne podle ředitele firmy Steva Davise prorazit za několik týdnů.

Prozatím firma žádá o povolení k ražbě tunelu v délce 4,3 kilometru, který chce vyhloubit v západní části města. Má to být první krok k vybudování téměř stokilometrové sítě tunelů pod Los Angeles.

„Je to jedno z řešení pro dopravu v tomto městě. My si myslíme, že by mohlo fungovat a že stojí za to ho vyzkoušet,“ řekl Musk, kterého citoval server CNN.

Představitelé Los Angeles jsou projektu nakloněni. Magistrát firmě Boring udělil výjimku z přezkumu stavu životního prostředí – procesu, který může trvat velmi dlouho. To se ale nelíbí dvěma občanským sdružením, která tento měsíc město zažalovala. Domnívají se, že nebyl dostatečně zvážen vliv na životní prostředí a že novátorský projekt je příliš riskantní. Kritické hlasy zaznívají také mezi odborníky, podle nichž Muskův projekt může způsobovat zácpy u vstupů a výstupů.

Disneyland pod městem 

Musk obyvatelům Los Angeles slíbil jízdy v prvních zkušebních tunelech zdarma. „Bude to jako menší podivná Disney jízda v Los Angeles,“ řekl Musk nadšenému davu.

S konceptem hyperloop přišel Musk v roce 2013. Jde o vysokorychlostní transportní systém, který má cestující a náklad přepravovat v kapslích podtlakovými trubkovými tunely rychlostí asi 240 kilometrů za hodinu. Cesta z Los Angeles do San Francisca by se tak zkrátila z šesti hodin na 30 minut.