Poslední samec bílého nosorožce na světě odchází. Československý Sudán je na tom zle

Na celé Zemi už žije jen jediný samec severního bílého nosorožce. Jmenuje se Sudán, do roku 2009 žil ve Dvoře Králové. Nyní přebývá se samicemi Najin a Fatu v keňské rezervaci Ol Pejeta. O jeho bezpečí se 24 hodin denně stará speciální ochranka.

Video Události
video

Reportáž: Vyhynutí druhu. Poslední samec severního bílého nosorožce umírá

 Nyní rezervace na svém twitterovém účtu oznámila, že zdravotní stav Sudána se prudce zhoršil. Vzhledem k jeho pokročilému věku navíc není velká naděje na jeho zlepšení.

Lidé, kteří se o nosorožce starají, na Twitteru uvedli, že na konci roku 2017 se na Sudánově pravé zadní noze rozvinula infekce, která souvisela s jeho vysokým věkem. Tým veterinářů z několika zemí okamžitě posoudil závažnost tohoto poranění.

Veterináři nasadili léčbu, na kterou samec reagoval zpočátku dobře. V lednu a do poloviny února se znovu normálně pohyboval a také jeho stravovací návyky se vrátily do normálu. Výrazně se zlepšila i jeho celková aktivita.

Bohužel se v posledních dnech u posledního nosorožce projevila další infekce, tentokrát ovšem mnohem hlubší – vyskytuje se přímo pod tou původní. Znovu proto byla zahájena léčba, ale přes velké úsilí veterinářů i ošetřovatelů, kteří Sudánovi poskytují nepřetržitou péči, se toto zranění nehojí dobře. „Současný stav Sudána v nás vyvolává velké obavy – jde o velmi staré zvíře a my nechceme, aby jakkoli trpěl,“ uvedli ošetřovatelé.

Safari Park Dvůr Králové na svém facebookovém profilu uvádí, že o vývoji jeho zdravotního stavu bude veřejnost nadále informovat. „Budeme vám vděční, pokud na Sudána budete myslet společně s námi, loučí se královédvorští ošetřovatelé.