Cukrovka se dá vyléčit velmi přísnou dietou, ukazuje studie v prestižním časopise

Radikální nízkokalorická dieta může zvrátit cukrovku typu 2 – a to dokonce i když už nemoc trvá šest let, popsali vědci nečekaný objev v nové studii.

Počet lidí s cukrovkou typu 2 v posledních letech stále roste, stojí za tím přibývání obezity v bohatnoucí populaci. Tuk, který se akumuluje kolem břicha, brání správnému fungování slinivky, což může vést k život ohrožujícím komplikacím – například slepotě, poruchám srdce a ledvin nebo amputaci dolních končetin.

Zatím se cukrovka typu 2 léčila pomocí medikamentů, ale nová studie expertů z univerzit v Newcastlu a Glasgow naznačuje, že je i jiná cesta – přísná dieta.

Je to podle autorů natolik účinné, že pokud pacienti shodí dostatečné množství tuku, nemají již žádné příznaky cukrovky ani se u nich neobjevují rizika spojená s touto chorobou. Ověřili to na zatím malém vzorku pokusných osob: u devadesáti procent osob, které shodily 15 a více kilogramů, se potvrdilo, že se vrátili do stavu před vypuknutím choroby.

Léčba bez léků

Výzkum vedl profesor Roy Taylor z univerzity v Newcastlu. Deníku Guardian popsal, co pro něj výsledky znamenají: „Jde o nesmírně vzrušující objev, který by mohl přinést revoluci v tom, jak léčíme cukrovku typu 2. Vychází totiž přímo ze studia příčin vzniku této nemoci, takže může léčebné úsilí skvěle cílit. Podstatný úbytek váhy vede k redukci tuku v těle, zejména v játrech a slinivce, tyto orgány se pak vrací k původnímu fungování. Vidíme, že úbytek váhy je spojen s lepší kontrolou cukrovky typu 2 – výrazný úbytek váhy vede dokonce k remisi.“

Po celém světě se počet lidí, kteří trpí cukrovkou druhého typu, za posledních 35 let zvýšil čtyřnásobně, ze 108 milionů v roce 1980 na 422 milionů v roce 2014. Kvalifikované předpovědi uvádějí, že do roku 2040 stoupne počet nemocných dokonce na 642 milionů osob, 92 % nemocných cukrovkou tvoří diabetici 2. typu.

Procento osob trpících cukrovkou ve státech EU (2014)
Zdroj: OECD

Klasickým způsobem léčby této nemoci je medikace, takzvanými antidiabetiky, a také změna životního stylu, efektivním způsobem léčby se ukázaly také operace, které vedou ke snížení hmotnosti.

„Hlavním rozdílem naší práce a ostatních studií je, že my doporučujeme jen období diety, které nemusí být spojené s větší tělesnou aktivitou, v delším časovém horizontu je ovšem aktivita samozřejmě také důležitá,“ uvedli autoři práce, která vyšla v nejprestižnějším lékařském časopise Lancet.

V práci také popsali, že tato dieta nemusí trvat dlouho – účastníkům, kteří dietu drželi, stačil jediný rok k tomu, aby shodili 10 kilogramů, a to u poloviny z nich vedlo k návratu do stavu bez cukrovky. Tento pokus byl proveden na 298 dospělých osobách ve věku 20–65 let, u nichž cukrovka typu 2 propukla v době maximálně před šesti lety. Polovině z nich nasadili nízkokalorickou dietu, druhá polovina dostávala obvyklou péči. Zatímco u první poloviny došlo k remisi u 90 procent osob, u kontrolní skupiny nastala jen u 4 procent osob.

Dieta se skládala ze speciálního receptu, který měl jen 825–853 kalorií denně; dietu nemocní dodržovali po dobu 3–5 měsíců; pak se po dobu dvou až osmi týdnů vraceli k normální stravě. Měli celou dobu plnou podporu lékařů a dostávali i terapii, jež je měla udržet v experimentu.