Buňky přeprogramovat a vrátit. Vědci v IKEM mají plán na vyléčení cukrovky za 14 dní

3 minuty
Události ČT: Výzkum vědců z IKEM vykročil k léčbě cukrovky
Zdroj: ČT24

Život bez injekcí inzulínu, bez glukometru, beze strachu z dalších zdravotních komplikací se otevírá diabetikům. Výzkum vědců z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zkouší přeměnit trávicí buňky pacienta na buňky tvořící inzulín. Léčba by se týkala hlavně pacientů s diabetem 1. typu.

„Výzkum, obzvlášť v buněčné terapii, je běh na dlouhou trať. Je to samozřejmě limitováno i řadou etických a právních bariér,“ upozorňuje vedoucí vědeckého týmu v IKEM Tomáš Koblas.

Téměř 60 tisíc lidí v Česku má diabetes 1. typu, při němž postupně odumírají ve slinivce břišní buňky, které mají u zdravých lidí za úkol tvořit hormon inzulín.

Vědci ale zjistili, že by šlo využít trávicích buněk pacienta a bezpečně je ve zkumavce přeměnit na buňky produkující inzulín. Jde podle lékařů o bezpečný postup, protože využívá tělu vlastní mechanismy, které nepoškozují buňky. Dosud podobné výzkumy využívaly pro přeprogramování buněk virové nosiče, které ale svá rizika měly.

Prestižní cenu za výzkum už si tým z institutu vysloužil

„Použili bychom pacientovy vlastní buňky, které by přijímal opět za své vlastní, jeho imunitní systém by proti nim nereagoval, a tím pádem by bylo možné mu je bez další komplikace vrátit,“ popisuje další z výhod nového postupu Tomáš Koblas.

Nejenže by mohl postup zcela uzdravit pacienta s cukrovkou 1. typu, ba dokonce by celý proces od aplikace přeprogramovaných buněk netrval déle než dva týdny.

Spolu s týmem nyní přechází z fáze pouhého buněčného testování do druhé fáze projektu, kdy by měl dovést metodu až k výzkumu na testovacích zvířatech. Pokud bude program pokračovat bez problémů, mohli by metodu využít první pacienti asi do deseti let.

První úspěchy ale už tým kolem Tomáše Koblase zaznamenal, když za výzkum získal prestižní ocenění Discovery Award za inovativní počin v oblasti biomedicíny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na čarodějnice se nesmí pálit navlhlá tráva nebo listí, hrozí pokuta

Tři a půl tisíce ohňů nahlásili lidé hasičům na 30. duben, který je tradičně spojen s takzvaným pálením čarodějnic. Směny ale kvůli tomu sbory neposilují. Loni vyjeli během filipojakubské noci k dvaceti požárům, které větší škody nezpůsobily. Pálit lze po novele zákona o ochraně ovzduší proschlé dřevo nebo třeba větve. Naopak za navlhlou trávu nebo listí v ohništi hrozí až padesátitisícová pokuta.
před 25 mminutami

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Senát neodmítl převod financování nepedagogů, jak žádaly odbory i ANO

Senát neodmítl převod financování mezd nepedagogických pracovníků na obce a kraje, jak o to usilovaly především školské odbory či hnutí ANO. Souhlasil ovšem se stanoviskem svého školského výboru, podle něhož je změna v novele školského zákona prosazována bez dostatečné časové rezervy. Koalice chce změnu prosadit v novele, která kvůli opozičním obstrukcím už téměř dva měsíce čeká na schválení sněmovnou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Učitelé v Praze protestovali proti změnám ve výuce uměleckých oborů v ZŠ

Učitelé hudební a výtvarné výchovy protestovali v centru Prahy proti podobě nového vzdělávacího programu. Ten do výuky přináší i další umělecké výchovy jako divadlo nebo tanec. Podle autorů revize a zástupců nových oborů je jejich propojení přirozené. Kritici ale mluví o paskvilu, kdy na žádný z předmětů nebude dost času.
před 9 hhodinami

Českou rozvodnou síť chrání před blackouty striktní postupy

K situaci, která nastala na Pyrenejském poloostrově s rozsáhlým výpadkem proudu, by v Česku za běžných okolností dojít nemělo. Tuzemská elektroenergetická soustava je podle jejího provozovatele robustní a na případné problémy dobře připravená. Pracovníci by se v kritických případech řídili předem danými postupy.
před 9 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 15 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...