Vítězové fotografické soutěže Nikon Small World 2017

Záhady krásného světa pod mikroskopem: soutěž Nikon Small World zná vítěze

Nejprestižnější světová soutěž v mikroskopické fotografii Nikon Small World zná vítěze. Podívejte se na nejlepší snímky z letošního ročníku.

 

Letošním vítězem Nobelových cen za chemii se stali tři vědci, kteří dokázali vymyslet nové metody, jak se podívat do nitra živé hmoty. Karolinská akademie popsala smysl jejich práce takto: „Obraz je klíčem pro pochopení problému. Vědecké přelomy velmi často vycházejí právě z úspěšného zobrazení jinak neviditelných předmětů – o biochemii to platí trojnásob.“

Už 43 let ukazuje fascinující svět pod mikroskopem také soutěž Nikon Small World: ukazuje, jak významné a současně vědecky přínosné mohou být fotografie toho, co je vidět pouze mikroskopy. 

Podívejte se na vítězné smínky soutěže:

Tato soutěž je již téměř půl století nejprestižnějším zápolením světových fotografů, kteří se specializují na zobrazení mikrosvěta. Letos se do ní přihlásilo více než 2800 soutěžících z 88 zemí celého světa. Jejich práci hodnotila odborná porota ve složení Bob Goldman, Robert Krulwich, Dave Mosher, Clare Watermanová a Eric Clark.

Vítězné snímky ze soutěže budou vystaveny v průběhu roku v řadě slavných muzeí.