Německo zakázalo aktivity Hamásu na svém území

Německo od středy zakáže jakékoli aktivity palestinského islamistického hnutí Hamás, Berlínem považovaného za teroristickou organizaci. Rozpuštěna také bude propalestinská síť Samidún. Ve čtvrtek to oznámila německá ministryně vnitra Nancy Faeserová ze Sociálnědemokratické strany Německa.

„Pokud jde o Hamás, dnes jsem zcela zakázala činnost teroristické organizace, jejímž cílem je zničit stát Izrael,“ uvedla Faeserová v prohlášení. Německé úřady také rozpustí síť Samidún, která šířila jako mezinárodní síť protiizraelskou a protižidovskou propagandu pod rouškou organizace zasazující se o solidaritu s palestinskými vězni v různých zemích, vysvětlila ministryně.

V případě Hamásu a zahraničních struktur Samidúnu byl podle agentury DPA vyhlášen zákaz činnosti, u německých struktur Samidúnu navíc zákaz této organizace. V obou případech to znamená, že německý stát organizacím zabaví majetky a zakáže jejich vystupování na internetu a další činnost. Každý, kdo bude nadále pracovat pro tyto organizace, se dopustí trestného činu.

Hnutí Hamás zapsala Evropská unie na seznam teroristických organizací, což ovlivnilo i německé zákony. V Německu je již nyní zapovězeno vyvěšovat vlajky a symboly Hamásu a jeho majetek může být zmrazen.

Německé úřady odhadují, že v Německu se k Hamásu hlásí kolem 450 lidí, z nichž mnozí jsou němečtí občané. Oficiální pobočka islamistického hnutí však v Německu nepůsobí. Spolky, které měly k hnutí blízko, byly zakázány už před několika lety.

Skupina Samidún se sama označuje jako palestinská síť solidarizující s vězni. Podle německých úřadů je součástí radikální palestinské organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny, která propaguje ozbrojený boj proti Izraeli, ale na rozdíl od Hamásu se neprofiluje nábožensky. Německý kancléř Olaf Scholz už v první polovině října ohlásil, že Německo zakáže Samidún i činnost Hamásu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Slovenský soud pozastavil účinnost zákona rušícího úřad pro ochranu whistleblowerů

Slovenský ústavní soud ve středu pozastavil účinnost zákona, který měl zrušit stávající úřad na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti a nahradit ho od ledna příštího roku novou institucí. Rozhodnutí soudu uvítala opozice, která mu minulý týden doručila podnět k přezkoumání zákona. Výhrady vůči němu měla také Evropská komise, slovenský generální prokurátor i slovenský prezident Peter Pellegrini. Soud zrušil i nové administrativní povinnosti pro nevládní organizace.
17:12Aktualizovánopřed 29 mminutami

Podvodníci okradli děti s rakovinou o desítky milionů, které na ně vybrali

Mezinárodní skupina podvodníků roky okrádala rodiny s dětmi, které trpí rakovinou. Pomocí emotivních videí na YouTube poptávala peníze, které si pak ale nechala. Zneužívání dětí a rodin odhalilo rozsáhlé dvouleté vyšetřování stanice BBC. Riziko, že člověk přispěje na podvodné sbírky, lze snížit následováním jednoduchých zásad.
před 2 hhodinami

Ukrajinu je třeba podporovat, EU by ji ale měla financovat jako dosud, řekl Babiš

Česko nezpochybňuje potřebu podpory Ukrajiny Evropskou unií. Měla by být ale financována jako dosud, žádné mimořádné garance Česká republika dávat nebude, řekl před nadcházejícím jednáním Evropské rady premiér Andrej Babiš (ANO). Koalice podle něj o pozici jednala v úterý řadu hodin.
10:15Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament (EP) ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
12:42Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Personální šéfka Bílého domu se pustila do Trumpa, Vance i Muska. Výroky hýbou USA

Personální šéfka Bílého domu Susie Wilesová časopisu Vanity Fair poodhalila vnitřní napětí v zákulisí administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Hlavu státu popsala jako abstinenta, který má osobnost alkoholika a mstí se nepřátelům. Viceprezidenta JD Vance označila za konspiračního teoretika. Ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou zkritizovala za přístup ke kauze Jeffreyho Espteina. Prezident i členové vlády se po zveřejnění článku Wilesové zastali.
11:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Británie se vrací k programu Erasmus

Británie a Evropská unie se ve středu dohodly, že britským studentům umožní opětovné zapojení do oblíbeného studentského výměnného programu Erasmus+. Jde o malý, ale symbolický signál zlepšení vztahů mezi Spojeným královstvím a EU po brexitu, napsala agentura Reuters.
před 6 hhodinami

Střelce ze Sydney obvinili z terorismu a patnácti vražd

Australská policie obvinila útočníka z pláže Bondi Beach z terorismu a patnáctinásobné vraždy. Celkem čelí 59 různým obviněním. Dvojice střelců, otec a syn, během oslav židovského svátku chanuka zabila patnáct lidí a čtyři desítky dalších zranila. Přes dvacet zraněných stále zůstává v nemocnici, informuje agentura AP. V Sydney již začali pohřbívat oběti nedělního útoku počínaje rabínem Eli Schlangerem.
07:56Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ukrajinci znovu ovládli sever Pokrovsku, tvrdí ukrajinský generál

Ukrajinští vojáci ovládají téměř devadesát procent Kupjansku a již 17 měsíců brání Pokrovsk, kde znovu ovládli severní část města. Uvedl to ukrajinský hlavní velitel Oleksandr Syrskyj jako příklady úspěchů ukrajinských sil, s nimiž seznámil během videokonference západní partnery. Celkově ale situace na frontě po téměř čtyřech letech války zůstává podle generála složitá.
před 6 hhodinami
Načítání...