Při střetech v Džanínu zahynulo pět Palestinců, izraelská armáda nasadila vrtulník

3 minuty
Horizont ČT24: Boje v Džanínu
Zdroj: ČT24

Izraelské síly při ostrých střetech s ozbrojenci v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu zabily pět Palestinců, včetně patnáctiletého chlapce, dalších nejméně 91 jich zranily. V pondělí to uvedly palestinské úřady. Izraelská armáda potvrdila, že ve městě provedla úder z vrtulníku, aby mohla evakuovat vojáky, jejichž vozidlo zasáhlo výbušné zařízení. Zraněno bylo osm příslušníků izraelských bezpečnostních sil, střety ve městě podle armády trvaly asi deset hodin. Nasazení bojových vrtulníků v této oblasti je velmi neobvyklé. Podle listu Haaretz tak izraelská armáda učinila poprvé od druhé intifády, tedy palestinského povstání z let 2000 až 2005.

O život podle palestinského ministerstva zdravotnictví přišli muži ve věku 15 až 29 let. Nejméně tři ze zabitých Palestinců podle agentury Reuters patřili k teroristické skupině Islámský džihád. Dalších nejméně 91 Palestinců bylo zraněno, z toho 23 včetně dívky vážně, uvedly palestinské úřady. Dvanáct lidí je podle nich v kritickém stavu. List Haaretz s odkazem na svědky napsal, že patnáctiletou dívku zasáhla zbloudilá kulka.

Jedním ze zraněných je i novinář Hazím Násir, který měl na sobě podle Reuters jasně označenou novinářskou vestu. Byl střelen do břicha při natáčení před budovou, která byla terčem palby, popsali jeho kolegové. Izraelská armáda incident zatím nekomentovala. Šéf Červeného půlměsíce v Džanínu uvedl, že se i jeho záchranáři stali terčem izraelské palby, když z místa odváželi zraněné. Poškozeny byly dvě sanitky.

V prohlášení s pohraniční policií izraelská armáda sdělila, že razii provedla, aby zatkla dva hledané Palestince. „Během akce vypukla masivní přestřelka mezi (izraelskými, pozn. red.) jednotkami a ozbrojenci v oblasti. Na ozbrojené síly bylo vrženo velké množství výbušnin. (Izraelské) síly odpověděly ostrou střelbou,“ stojí podle listu The Times of Israel v prohlášení.

Místní křídlo palestinské teroristické skupiny Islámský džihád uvedlo, že jeho členové odpálili výbušniny v blízkosti vozidel izraelské armády a poté na něj stříleli.  

„Když bezpečnostní síly opouštěly město, vojenské vozidlo zasáhlo výbušné zařízení, které ho poškodilo,“ uvedla izraelská armáda. Podle jejího mluvčího podnikl vrtulník Apache údery na otevřenou oblast, aby zahnal ozbrojence během evakuace zraněných členů izraelských bezpečnostních sil. „Víme, že byli zasaženi Palestinci, je jich poměrně hodně. Víc budeme vědět v následujících několika hodinách,“ uvedl s tím, že akce ještě několik hodin potrvá.

Svědek: Nejméně jeden zatčený Palestinec

Na videu z místa střetu je vidět, jak vrtulník během operace odpaluje střelu. V palestinských médiích se zase objevilo video exploze výbušniny v těsné blízkosti vozidla izraelské armády. Vozidlo podle záběrů pořízených z dálky následně obklopil dým, na dalších videích je slyšitelná střelba. 

Představitel palestinské samosprávy Husajn Šajch podle AP uvedl, že izraelská vláda vede „zuřivou a otevřenou válku“ proti palestinskému lidu, a dodal, že palestinský prezident Mahmúd Abbás přijme „bezprecedentní rozhodnutí“. Palestinské ministerstvo zahraničí označilo izraelské operace v Džanínu za „nebezpečnou eskalaci, která zatáhne region do dalšího krveprolití“ a vyzvalo mezinárodní společenství, aby „okamžitě a urychleně zasáhlo“.

„V boji proti terorismu neexistují žádné kompromisy, budeme pokračovat v ofenzivním postupu,“ uvedl na Twitteru izraelský ministr obrany Joav Galant. Dodal, že Izrael k ochromení „teroristických živlů“ použije veškeré prostředky.

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrič, který stojí v čele krajně pravicové strany Náboženský sionismus, na Twitteru napsal, že nadešel čas pro rozsáhlou operaci, která zničí „hnízda teroristů v severním Samaří“. Zároveň vyzval ke svolání bezpečnostního kabinetu. Judea a Samaří jsou biblická označení pro území dnes známé jako Západní břeh Jordánu.

Izrael na Západním břehu zvýšil aktivitu

Egyptské ministerstvo zahraničí odsoudilo „pokračující eskalaci Izraele proti Palestincům“, která podle Káhiry podrývá snahy o snížení napětí v regionu. Hluboké znepokojení kvůli nynějším událostem vyjádřil také vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

V uplynulém roce Izrael na Západním břehu Jordánu znásobil razie, a to zejména v Džanínu, v reakci na řadu palestinských útoků uvnitř Izraele. Podle údajů agentury AP bylo letos na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě zabito 125 Palestinců. Podle Izraele ve většině případů šlo o ozbrojené radikály.

Mezi mrtvými jsou ale i mladíci házející kameny a lidé, kteří se do násilností nezapojili. Palestinské útoky namířené proti Izraelcům si letos podle AP vyžádaly životy nejméně dvaceti lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na základních věcech se stále neshodneme, uvedly Dánsko a Grónsko po jednání s USA

Dánsko, Grónsko a USA se stále v základních věcech neshodnou, uvedl po středečním jednání s Američany dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Dánsko a Grónsko požádaly o schůzku poté, co americká administrativa otevřeně mluvila o ambicích získat Grónsko, které je dánským autonomním územím. Rasmussen také oznámil vznik pracovní skupiny na vysoké úrovni, v rámci níž budou země otázky Grónska řešit. Zasednout by měla v řádu týdnů.
19:54Aktualizovánopřed 7 mminutami

Witkoff: Druhá fáze Trumpova plánu pro Gazu začala

Druhá fáze dvacetibodového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa na ukončení války v Pásmu Gazy začala, napsal na síti X zvláštní zmocněnec Bílého domu Steve Witkoff. Jeho prohlášení přišlo krátce poté, co Egypt oznámil, že většina palestinských frakcí, včetně teroristických hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád, podpořila úsilí o vznik palestinského výboru, který by oblast spravoval.
18:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
13:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
03:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny.
před 3 hhodinami

FBI prohledala dům novinářky Washington Post, prý kvůli citlivým informacím

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) ve středu prohledal domov reportérky deníku Washington Post ve Virginii v rámci vyšetřování dodavatele Pentagonu obviněného z nelegálního držení a sdílení tajných vládních dokumentů, informovaly list a také ministryně spravedlnosti Pam Bondiová. Podle ní reportérka zveřejňovala utajované informace, které jí nelegálně sdělil dodavatel. Dotyčného zadrželi.
před 4 hhodinami

Při nehodě vlaku v Thajsku zemřelo přes třicet lidí

Nejméně 32 lidí ve středu zemřelo a přes šedesát dalších bylo zraněno při železniční nehodě na severovýchodě Thajska, kde velký stavební jeřáb spadl na vlak, ten vykolejil a začal hořet. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Požár soupravy se podařilo uhasit. V troskách pokračuje pátrání po dalších možných obětech, uvedla tamní policie.
09:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští poslanci schválili jmenování Fedorova ministrem obrany

Ukrajinští poslanci většinou hlasů schválili jmenování dosavadního vicepremiéra a ministra digitalizace Mychajla Fedorova novým ministrem obrany. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po setkání s ním informoval o plánech na změnu systému mobilizace a další změny v armádě. Na druhý pokus poslanci schválili i jmenování expremiéra a dosavadního ministra obrany Denyse Šmyhala do funkce místopředsedy vlády a ministra energetiky.
13:15Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...