Český generál Hasala se stal velitelem mise EU v Mali. Cvičí tam hlavně vojenské instruktory

Nahrávám video

Za výcvikovou misi Evropské unie v západoafrickém Mali nyní zodpovídá brigádní generál české armády Robert Hasala. Kromě střežení základny EU v Bamaku se Češi soustředí i na výcvik malajsijských instruktorů.

Hasala bude zhruba sedmi stům spojeneckých vojáků z 25 zemí velet půl roku. Je to podruhé v historii české armády, kdy její zástupce stojí v čele zahraniční vojenské mise. Do Mali si Hasala přivezl zhruba třicetičlenný tým.

Svůj post převzal od rakouského brigádního generála Christiana Rienera. „Musím zdůraznit, že český kontingent je druhý největší na této misi. Společně se Španěly jsou páteří mise,“ uvedl Rienera. Česká armáda působí hlavně v Koulikoru a Bamaku, tady společně s malijskými vojáky zajišťují ostrahu základny velitelství mise EU.

Lidé v Mali za dva roky zažili dva vojenské převraty a čelí útokům islámských radikálů. Tomu se od roku 2013 snaží zabránit právě vojenské mise Evropské unie v čele s Francií. 

Zatím jediný útok tří islamistů na základnu se odehrál v roce 2016. Nikomu z vojáků se nic nestalo.

Český voják střeží velitelství mise EUTM v Bamaku
Zdroj: Karel Čapek/ČTK

Cílem je dobře vycvičit malajsijské instruktory

Hasala se chce soustředit hlavně na výcvik malijské armády. Nyní jsou malijští vojáci především ve strážních věžích. Češi potom na hlavní budově velitelství a v okolí základny. 

„Začal jeden z kurzů a my budeme cvičit malijské instruktory, aby byli dál schopni vycvičit své vojáky. Ten progres je znatelný,“ uvedl velitel 7. úkolového uskupení Armády ČR v Mali Petr Bláha. 

Temná hrozba ruských žoldnéřů

Do funkce nastupuje český velitel Hasala v době, kdy se výrazně komplikují vztahy mezi přechodnou malijskou vládou a západními státy, především Francií. Ta totiž začala své vojáky ve velkém stahovat: hlavním důvodem jsou stále silnější vazby mezi Mali a Ruskem.

Francie proto ukončila protiteroristickou operaci Takuba, ve které mělo i Česko své speciální síly z Prostějova. Všichni už Mali opustili. 

Generál Hasala věří, že k vyhrocení situace v zemi kvůli ruským žoldnéřům z takzvané Vágnerovy skupiny nakonec nedojde.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení ve Venezuele si podle úřadů vyžádala 164 životů

Venezuelu v noci na čtvrtek SELČ zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle prozatímní prezidentky Delcy Rodríguezové si událost vyžádala nejméně 164 mrtvých, dalších 971 lidí utrpělo zranění. Vyhlásila také stav nouze. Silné otřesy byly zaznamenány i ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde se podle tamního ministra vnitra zřítilo několik budov. Americká geologická služba (USGS) dříve odhadla, že obětí může být deset tisíc až sto tisíc.
01:03Aktualizovánopřed 9 mminutami

Krize na Krymu trvá, v ropném skladu na jihu Ruska hoří

V ropném skladu v Krasnodarském kraji na jihu Ruska vypukl požár poté, co se na něj zřítily trosky ukrajinského dronu. Píše to ruská státní agentura TASS s odvoláním na místní úřady. Okupovaný Krym má nadále problémy s dodávkami elektřiny. V noci pokračovaly také ruské útoky na Ukrajinu.
12:25Aktualizovánopřed 38 mminutami

Šéfka EK oznámila převod prvních tří miliard eur Kyjevu z unijní půjčky

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová oznámila převod prvních 3,2 miliardy eur (přes 77 miliard korun) Kyjevu v rámci unijního úvěru. Celková výše půjčky činí 90 miliard eur (2,2 bilionu korun) a vyplácení peněz je rozděleno na letošní a příští rok. Oznámila to na konferenci věnované poválečné obnově Ukrajiny v polském Gdaňsku. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), před odletem hovořil o podnikatelské misi do napadené země.
03:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Tak intenzivní otřesy nezasáhly oblast Venezuely sto let

Otřesy, které postihly Venezuelu, jsou podle seismologů silnější, než je v této oblasti obvyklé. Doposud není zcela jasné, proč přesáhly magnitudo 7. Možná šlo o část nějakého doposud neznámého cyklu.
před 2 hhodinami

Ve Francii padl teplotní rekord, Španělsko hlásí dvě stě mrtvých kvůli vedrům

Nynější vlna veder ve Španělsku vedla mezi nedělí a středou k úmrtí 212 lidí. Podle agentury AFP to vyplývá z dat španělského systému MoMo. Ten monitoruje vývoj počtu mrtvých v jednotlivých dnech a údaje porovnává s očekáváním založeným na historických záznamech. S neobvyklým horkem se potýkají i Německo, Velká Británie či Francie. Ta opět hlásí nejteplejší den v historii měření a rekordně teplou noc.
10:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoZpravodajka Sedláčková o Starmerově pádu, přešlapu s Epsteinem a charismatu

Pád Keira Starmera, deset let od historického referenda o Brexitu a vzestup nového rozložení politických sil. Britská politika připomíná pouťový kolotoč, ze kterého vypadávají premiéři jeden za druhým. Proč skončil politik, který neudělal fatální chybu? Jakou roli v tom hraje charisma očekávaného nového premiéra Andyho Burnhama a jak se mění vliv Nigela Farage? S britskou zpravodajkou ČT Katarínou Sedláčkovou rozebírá Tomáš Šponar, proč je britská společnost v krizi, zda je návrat k EU stále tématem a co čeká Spojené království pod vedením nové politické generace.
před 5 hhodinami

Rusko během války v Gruzii mučilo a vraždilo zajatce, rozhodl evropský soud

Padl další rozsudek Evropského soudu pro lidská práva proti Rusku. Tentokrát ho uznal vinným z konkrétních případů mučení a vražd gruzínských válečných zajatců – vojáci Moskvy se jich dopustili během války v roce 2008. Jako důkaz posloužily mimo jiné videonahrávky.
před 9 hhodinami

Trump: Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj si proti Rusku vede celkem dobře, řekl ve středu šéf Bílého domu Donald Trump. Na schůzce s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem také zopakoval, že ho během války proti Íránu Aliance zklamala.
před 16 hhodinami
Načítání...