KLDR postihla velká katastrofa, přiznal Kim Čong-un. V boji s covidem se chce inspirovat v Číně

Severní Korea přiznala za pátek jednadvacet nových obětí po nákaze covidem-19 a 174 440 nově infikovaných lidí. Podle státní agentury KCNA je v karanténě s příznaky 280 810 lidí. Severokorejský vůdce Kim Čong-un epidemii označil za velkou katastrofu a uvedl, že se jeho země chce inspirovat politikou nulové tolerance, kterou prosazuje Čína.

Video Události
video

Události: Covid v KLDR

Na sobotním zasedání stranických špiček Kim Čong-un řekl, že „šíření zhoubné nemoci otřásá naší zemí“. Je však přesvědčen, že se KLDR podaří „porazit tuto zlou infekční nemoc v co nejkratší době“. Kim nařídil uvolnit rezervy léků. Severokorejské zdravotnictví, které americká Univerzita Johnse Hopkinse vyhodnotila v roce 2021 jako třetí nejhorší na světě, trpí rozsáhlým nedostatkem léčiv, přístrojů, testovacích sad a dalšího zdravotnického materiálu.

Severní Korea se podle Kima může poučit ze zkušenosti, jakou s potíráním covidu udělala Čína. Ta prosazuje takzvanou politiku nulové tolerance, jež spočívá v tvrdých uzávěrách celých měst a čtvrtí po výskytu i velmi malého počtu nakažených. Odborníci ale pochybují, že si KLDR může takovou politiku, která má rozsáhlé dopady na hospodářství, dovolit. Severokorejské úřady by také musely zajistit zásobování měst v izolaci.

Zdravotníci měří lidem v Pchjongjangu teplotu
Zdroj: Reuters/KCNA

Podle agentury AP stávající severokorejská opatření sice omezují pohyb lidí či cestování mezi městy, ale neobsahují, jak se děje v Číně, zákaz vycházení z domova. Podle analytiků Kimova prohlášení mohou znamenat, že se chystá obrátit na Peking se žádostí o pomoc. Vakcíny a zdravotnický materiál Pchjongjangu nabídly i Jižní Korea či Rusko.

Severokorejská státní média informovala, že část lidí, již měli příznaky nemoci, zemřela kvůli nedbalosti, předávkování léky či mylným lékařským postupům.

„Horečka neznámého původu“

Severní Korea poprvé oficiálně přiznala výskyt covidu-19 v zemi ve čtvrtek. Státní média informovala, že v Pchjongjangu byla zjištěna subvarianta vysoce nakažlivé varianty omikron a byla vyhlášena celostátní uzávěra. V pátek pak přiznali šest mrtvých s koronavirovou nákazou, kterou severokorejské úřady označují za horečku neznámého původu.

Jihokorejský analytik Čchong Song-čchang se domnívá, že všechny případy této horečky jsou ve skutečnosti nemoc covid-19. Počty nakažených budou pravděpodobně vyšší, protože KLDR nemá dostatek testovacích kapacit, tudíž úřady registrují jen případy s příznaky.

K sobotě Severní Korea oficiálně registruje 27 mrtvých a 524 440 nakažených.