U souostroví Tonga vybuchla podmořská sopka. Vlna tsunami a mračna popela zasáhly přilehlé ostrovy

Nahrávám video

Nedaleko souostroví Tonga v Tichomoří vybuchla podmořská sopka. Satelitní snímky ukázaly obrovský oblak popela a společných plynů, který dosahoval až dvacetikilometrové výšky. Voda zaplavila pobřežní oblasti nejbližších ostrovů. Menší přílivová vlna dorazila i k pobřeží Americké Samoy, Havajským ostrovům, ke vzdálenému západnímu pobřeží USA či Japonska. Z Kalifornie jsou hlášeny místní záplavy.

Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před tsunami. Kvůli vlně vysoké přes jeden metr se podle agentury Reuters museli evakuovat lidé žijící poblíž pobřeží včetně tonžského krále Tupoua VI. 

Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai, která leží asi pětašedesát kilometrů od metropole souostroví, vybuchla v pátek místního času, uvedl australský meteorologický úřad. 

Satelitní snímky ukázaly, jak se nad mořskou hladinou zvedl obrovský, až pět kilometrů široký oblak popela, páry a sopečných plynů do výšky zhruba dvaceti kilometrů. Moře zaplavilo pobřežní oblasti na hlavním tonžském ostrově Tongatapu, jak ukázaly záběry zveřejněné na sociálních sítích.

Obyvatelé některých obcí se museli evakuovat do výše položených míst, informace o případných zraněných ani detaily o způsobených škodách ale zatím nejsou k dispozici. Je to částečně způsobeno i výpadky v dodávkách proudu, nefungují ani komunikační linky.

Přílivová vlna a popel, který zatměl oblohu

Erupce způsobila tsunami vysokou 1,2 metru. K pobřeží u hlavního města Nuku'alofa poté dorazily vlny o výšce přes osmdesát centimetrů. Na Americké Samoi byly přílivové vlny vysoké zhruba šedesát centimetrů. Varování před vlnami a vzestupem hladiny moře vydal dokonce i Nový Zéland vzdálený skoro dva tisíce kilometrů. 

Po erupci se do ovzduší dostalo i velké množství popela, které zatmělo oblohu. „Prší popel a drobné kamínky,“ uvedl jeden z uživatelů Twitteru v popisku k fotografiím.

Tichomořské středisko pro varování před tsunami (PTWC) uvedlo, že na Havajské ostrovy dorazila tsunami vysoká od půl metru do osmdesáti centimetrů. „Ulevilo se nám, že nejsou hlášené žádné škody a že záplavy byly jen mírné,“ uvedlo PTWC s odkazem na situaci na Havaji.

Souostroví Tonga leží zhruba 1900 kilometrů severně od Nového Zélandu v tektonicky aktivní oblasti na rozmezí dvou litosférických desek. Podmořská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai tam vybuchla i v roce 2015, několik aerolinek kvůli tomu tehdy muselo rušit lety.  

Varování před vlnami a vzestupem hladiny moře vydal dokonce právě i vzdálený Nový Zéland. Upozornění na možné nebezpečí platilo rovněž pro Aljašku a západní pobřeží USA. Na centrální část kalifornského pobřeží udeřily nakonec vlny vysoké asi tři čtvrtě metru a zaplavily parkoviště u pláže ve městě Port San Luis. Podobně byla zatopena i parkoviště a nízko položené ulice v kalifornském přístavu Santa Cruz.

Japonské úřady vyzvaly obyvatele některých oblastí na tichomořském pobřeží k evakuaci a varovaly před až třímetrovými vlnami. Vlny dosahující 1,2 metru byly zaznamenány ve městě Amami na stejnojmenném souostroví na jihozápadě Japonska, v prefektuře Iwate naměřili 1,1 metru. Necelý metr vysoké vlny zasáhly také pobřeží ostrovů Hokkaidó, Kjúšú a Okinawa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

AFP: V USA sílí hněv kvůli rozsáhlé síti kamer pro snímání poznávacích značek

Americký technologický start-up Flock během několika let rozmístil po Spojených státech více než sto tisíc kamer snímajících poznávací značky. Rozsáhlá síť vyvolává odpor části veřejnosti, která se obává narušování soukromí. Někteří odpůrci kamery dokonce systematicky poškozují, píše agentura AFP.
před 42 mminutami

Zemětřesení v Kolumbii způsobilo škody za 30 miliard pesos, řekl prezident

Předběžné ekonomické ztráty způsobené ničivým zemětřesením, které minulý týden zasáhlo západ Kolumbie, dosahují 30 bilionů pesos (zhruba 200 miliard korun). Oznámil to kolumbijský prezident Abelardo de la Espriella, podle něhož si katastrofa vyžádala 289 mrtvých. Kolumbijský ústav soudního lékařství však eviduje těla 304 obětí.
03:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Moldavska vletěla ruská střela s plochou dráhou letu, tvrdí Kyjev

Ukrajinské letectvo v pondělí uvedlo, že do Moldavska vletěla ruská střela s plochou dráhou letu Banderol. Chvíli předtím varovalo, že střely Banderol letí na Oděskou oblast na jihu země. Moldavská policie následně informovala o výbuchu u vsi Talmaza. Tamní ministerstvo zahraničí podle médií odsoudilo narušení vzdušného prostoru země a výbuch, který v okolí způsobil lesní požár. Moldavská prezidentka Maia Sanduová se v pondělí vyslovila pro větší podporu Ukrajiny, bránící se plnohodnotné ruské invazi.
před 6 hhodinami

Nejhorší lesní požár v dějinách Belgie se šířil do Německa, zastavil ho déšť

Nejhorší lesní požár v historii Belgie, který zuří na východě země, se šířil i do Německa. V pondělí dopoledne ho ale zastavil déšť, informovala s odvoláním na hasiče agentura DPA. Plameny byly v určitou chvíli jen asi tři sta metrů od prvních domů na německém území. Úřady proto nechaly tamní obyvatele v neděli evakuovat. Belgie původně požádala o pomoc i české hasiče, později ale žádost zrušila. Belgický král Philippe přerušil svou letní dovolenou a navštívil zasahující hasiče.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoV Chorvatsku počítají škody po požáru u Omiše, evakuováno tam bylo 300 Čechů

Letošní lesní požáry dosud spálily téměř 600 tisíc hektarů napříč celou Evropou. Škody počítají i v Chorvatsku, kde minulý týden vypukl rozsáhlý požár v pobřežním letovisku u Omiše. Zahynul tam jeden člověk, čtyřicet dalších utrpělo zranění. Tisíce lidí se musely evakuovat, mezi nimi i tři sta Čechů. „Nic nám nezbylo,“ řekl český turista Matyáš Vičan. Společně se svým otcem měl všechna zavazadla v autě, které shořelo. Aut během požárů celkem shořelo více než sto, plameny zničily také třicet domů a čtyřicet lodí.
před 9 hhodinami

Sestřelený dron přiletěl do Lotyšska z Běloruska, uvedl ministr obrany Melnis

Dron sestřelený v pátek v Balvském kraji vletěl do lotyšského vzdušného prostoru z Běloruska, uvedl v pondělí ráno v rozhovoru pro Lotyšskou televizi ministr obrany Raivis Melnis. Trosky byly nalezeny v Balvském kraji a odborníci je nadále zkoumají. Původ dronu zatím nebyl oficiálně potvrzen, je však pravděpodobné, že šlo o ukrajinský bezpilotní letoun útočící na cíle v Rusku, který z kurzu vychýlila ruská opatření elektronického boje.
před 12 hhodinami

Ministr spravedlnosti USA odmítl říct, zda bude jednat nezávisle na Trumpovi

Americký ministr spravedlnosti Todd Blanche v nedělním rozhovoru se stanicí NBC News odmítl říct, že bude vždy jednat nezávisle na Bílém domě. Zároveň uvedl, že prezident Donald Trump ho nikdy nepožádal, aby stíhal konkrétní osoby. Senát potvrdil Trumpova bývalého osobního právníka do funkce ministra spravedlnosti na začátku srpna. Kritici se obávají, že úřad tradičně nezávislý na Bílém domě bude pod jeho vedením prosazovat Trumpovu politickou agendu.
před 13 hhodinami

Bulharský ostrov svaté Anastázie se připravuje na hosty Eurovize 2027

Ostrov svaté Anastázie by se mohl stát jedním z hlavních dějišť Eurovize 2027 v Burgasu. Jediný obydlený ostrov v Bulharsku se připravuje na účinkující i další hosty. Konat by se tam mohly tvůrčí dílny, setkání zaměřená na psaní písní nebo speciální večírek.
před 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.