Morawiecki zrušil kvůli Turówu cestu na summit. Nechce se potkat s Babišem, píší v Polsku

7 minut
Události: Morawiecki zrušil kvůli Turówu cestu na summit
Zdroj: ČT24

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki zrušil plánovanou cestu na demografický summit v Budapešti. Důvodem je přítomnost českého premiéra Andreje Babiše, napsal zpravodajský portál wPolityce.pl. Mluvčí polské vlády Piotr Müller potvrdil, že zrušení premiérovy cesty do Budapešti souvisí se sporem s Čechy o důl Turów. Babiš novinářům před odletem z Maďarska řekl, že se mu nechce věřit, že by kvůli tomu Morawiecki nedorazil. Polská vláda je podle polského tisku blízko k tomu, aby rozhovory s českou vládou přerušila, a polští vyjednávači zvažují zrušení páteční cesty do Prahy k dalšímu kolu jednání o dolu Turów.

České návrhy jsou podle polské strany nákladnější než pokuta, kterou za pokračování v těžbě vyměřil Varšavě unijní soud. Mluvčí polské vlády ale uvedl, že kabinet počítá s tím, že rozhovory v krátké době dospějí k dohodě.

Tuzemské ministerstvo životního prostředí však nemá informace o tom, že by polská strana na setkání nedorazila. „Normálně počítáme se zítřejším (pátečním) jednáním a další jednání mají probíhat příští týden tři dny,“ řekla mluvčí resortu Petra Roubíčková. O tom, jaký by byl postup Česka, kdyby Polsko jednání odmítlo, nechtěla spekulovat.

V maďarské metropoli začal 4. budapešťský demografický summit, jehož hlavním tématem je Rodina: klíč k udržitelnosti. Záměrem je diskutovat o podpoře mladých rodin a vytváření co nejlepších podmínek pro zvyšování porodnosti a tím zamezit stárnutí populace.

Účast na této vrcholné schůzce původně plánoval i Morawiecki, než se rozhodl, že nepojede. Polsko tak na akci zastupovala ministryně rodiny, práce a sociální politiky Marlena Malagová. „Naše činnost v mezinárodních záležitostech je soustředěna na otázku (dolu Turów), a proto se premiér rozhodl odvolat svou návštěvu. Polsko podnikne další kroky s cílem spor ukončit, s využitím stávajících právních a politických nástrojů,“ řekl vládní mluvčí podle agentury PAP.

„Mně se tomu ani nechce věřit, protože to jednání není na úrovni premiérů. My o tom nikdy nejednali, jednají experti,“ řekl Babiš. Za Česko jednají náměstci ministrů zahraničních věcí a životního prostředí, uvedl.

„Naše strana se snažila dlouho jednat s polskou stranou, ta to odmítala a bohužel to dopadlo, jak to dopadlo. Je potřeba se domluvit. Povinností mojí a našich kolegů je bojovat za české zájmy, bojujeme za české obyvatele v Libereckém kraji,“ doplnil předseda české vlády. Země visegrádské čtyřky (V4 – Česká republika, Slovensko, Polsko, Maďarsko) podle něj musí držet spolu.

Polsko odmítá verdikt unijního soudu

Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 milionu korun) za neuposlechnutí květnového soudního příkazu okamžitě přerušit těžbu v Dole Turów. Toto předběžné rozhodnutí unijní soud vydal po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst.

V úterý Morawiecki rozhodnutí Soudního dvoru EU o udělení pokuty Polsku důrazně odmítl jako špatné a slíbil, že Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala jeho nevyváženost. Premiér zároveň obvinil Česko, že se v řešení sporu chová „absolutně bez dobré vůle“.

„Vláda je blízká přerušení rozhovorů s Čechy,“ napsal list Dzienik Gazeta Prawna na svém webu. Podle listu polští vyjednávači vážně zvažují odvolání páteční návštěvy. „Vzhledem k postoji Čechů uvažujeme o tom, zda další jednání mají vůbec smysl,“ řekl deníku nejmenovaný zdroj z polské vlády. Potvrdil, že i odvolání cesty premiéra Morawieckého do Budapešti „je reakcí na postoj Čechů“.

Deník napsal, že i předchozí jednání o Turówu, které se mělo konat minulý týden, bylo také odvoláno. Češi podle něj tvrdili, že se tak stalo proto, že Poláci nepřipravili příslušné dokumenty, polská strana naopak přesvědčovala o tom, že za situaci jsou zodpovědní jižní sousedé.

Podle zmíněného zdroje by přistoupení na české návrhy „bylo dražší“ než každodenní placení pokut Bruselu, a to tím spíše, že prý Češi od počátku jednání stupňují finanční požadavky.

Odlišné stanovisko podle polských médií vyjádřil vládní mluvčí. „Počítáme, že jednání s Čechy ohledně Turówa, která pokračují, skončí v nejbližší době podpisem dohody,“ řekl Müller. Dodal, že Polsko nemůže souhlasit s uzavřením dolu a vyvoláním energetické krize u statisíců a dokonce milionů Poláků a desetitisíců podniků. Vláda se podle mluvčího vynasnaží, aby spor dospěl ke smírnému řešení.

Müller podle agentury PAP uvedl, že na stole je nabídka pomoci regionu dotčenému těžbou v Turówu v řádu 40-50 milionů eur, o které byl informován rovněž český velvyslanec v Polsku. Ivan Jestřáb byl pozván na ministerstvo zahraničí, kde jej náměstek ministra Szymon Szynkowski vel Senk informoval o návrhu na ukončení sporu, uvedl mluvčí Müller podle serveru Forsal.pl.

Zpravodaj ČT Mathé: Rozhodující bude zřejmě pátek

„Evropská komise má teď zhruba měsíc a půl na to, aby čekala, zda ty peníze do její pokladny dorazí, či nikoliv. A pak by nejspíš nastoupily další kroky, přičemž je možné, že by se nastřádaná pokuta odečítala od peněz, které míří z Bruselu do Polska,“ připomněl zpravodaj ČT v Polsku Lukáš Mathé. 

„Asi rozhodující bude zítřejší den (pátek), kdy se mají v Praze znovu sejít vyjednávací týmy, které problém okolo Dolu Turów už několik měsíců řeší. Uvidíme, jestli jednání budou pokračovat, jestli nakonec opravdu to rozhodnutí Soudního dvora EU o pokutě je nějaký tlak pro polskou stranu,“ pokračoval Mathé. 

„Nicméně rozhodnutí Mateusze Morawieckého nejet do Budapešti, aby se tam nesetkal s premiérem Andrejem Babišem, naznačuje, že Polsko zvolilo tvrdý kurz a že možná ani vyjednávat nechce,“ uzavřel zpravodaj ČT. 

Morawiecki jako šílený řidič v protisměru

Polský opoziční list Gazeta Wyborcza přirovnal postup premiéra Morawieckého ve sporu s Českem k šílenému řidiči, který se po dálnici řítí v protisměru. „V případu Turówa jsme se všichni Poláci stali rukojmími Mateusze Morawieckého, vlády PiS a její bezradnosti,“ napsal deník.

Případ Turów podle deníku vyjadřuje podstatu „evropské“ politiky vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), „která si myslí, že není nutné se ohlížet na nikoho a na nic, dokud její předseda Jaroslaw Kaczyński akceptuje tento stav“.

Řešení sporu je podle komentátora Gazety Wyborczy v zásadě prosté: do rozhovorů o dolu by se místo neschopných vládních politiků měli pustit skuteční odborníci na geologii a ochranu přírody a skuteční diplomaté. Stejně tak by před unijním soudem měli Polsko reprezentovat odborníci na mezinárodní právo, a ne právníci svědčící jen o polské neoblomnosti.

„Jsme teď my všichni Poláci jako pasažéři autobusu, jehož řidič se chlubil, že má schopnosti (polského jezdce Formule 1) Roberta Kubicy, ale následně vyrazil po české dálnici v protisměru, zavinil nehodu, hádá se s policií a nařizuje nám, všem cestujícím, abychom zaplatili za jeho chyby. A co je horší, dál se pokládá za skvělého řidiče a chce řídit autobus,“ uzavřela Gazeta Wyborcza.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 72, informovala agentura Ukrinform.
08:02Aktualizovánopřed 46 mminutami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
před 48 mminutami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 1 hhodinou

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 6 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 8 hhodinami

Sousedé Ruska znovu hledí k protipěchotním minám

Ruská agrese na Ukrajině a hrozba, že by se tam Rusko nemuselo zastavit, vedou jeho sousedy k intenzivnímu opevňování společné hranice. Nezůstávají jen u plotů a ostnatého drátu. Polsko, pobaltské státy a Finsko hodlají odstoupit od Ottawské úmluvy. To by jim umožnilo opět začít vyrábět, skladovat a využívat protipěchotní miny zejména na hranicích s Ruskem a Běloruskem.
před 9 hhodinami

Trumpova cla dopadnou na české skláře či technologické firmy

Syntetické krystaly či sklo. České firmy, pro které je americký trh velkým odbytištěm, se obávají v důsledku ohlášených cel prezidenta USA Donalda Trumpa ztráty příjmů. Oproti tomu se ulevilo třeba tuzemským výrobcům léčiv – ta jsou z tarifů vyňata. Podle Svazu průmyslu a dopravy je nyní hlavně potřeba jednat o snížení tarifů tak, aby se předešlo dramatickému dopadu na celou ekonomiku.
před 10 hhodinami
Načítání...