Soud EU: Vlastníci autorských práv mohou žádat údaje o pirátských uživatelích internetu. Ale přiměřeně

Majitelé autorských práv mohou žádat poskytovatele internetového připojení o údaje o zákaznících, na které chtějí podat žalobu kvůli sdílení hudby nebo filmů. Na stranu vlastníků práv se postavil Soudní dvůr Evropské unie, upozornil ale, že žádosti musejí být přiměřené a odůvodněné.

Majitelé autorských práv mohou požadovat například sdělení jména či poštovní adresy lidí sdílejících chráněná díla, soud ale zdůraznil, že je nesmějí zneužívat.

Soud v Lucemburku konstatoval, že „systematické zaznamenávání IP adres uživatelů takovéto sítě a sdělení jejich jmen a poštovních adres tomuto nositeli (práv) nebo třetí osobě, aby tak mohli podat žalobu na náhradu škody, je za určitých podmínek přípustné“.

Majitel práv, který se chce kvůli jejich ochraně obrátit na soud, by tak ale měl činit jen v odůvodněných případech, například když není možné dohodnout se jinak a nezbývá mu než podat žalobu. Zda je jeho žádost skutečně opodstatněná, musí podle unijní justice v každém z případů rozhodnout konkrétní soud.

Na unijní soud se obrátila belgická justice, která v současnosti řeší žádost firmy Mircom, jíž patří autorská práva k řadě filmů. Tato společnost chtěla po firmě Telenet, jež v Belgii poskytuje internetové připojení, aby jí na základě IP adres připojených počítačů sdělila jména a adresy lidí, kteří sdíleli autorsky chráněné snímky. Společnost Telenet žádosti odmítla vyhovět.

Případ je součástí širokého dlouhodobého sporu, v němž stojí na jedné straně umělci a další vlastníci autorských práv, na druhé ochránci soukromí varující před zneužíváním osobních údajů.