Rusko je v Německu stejně aktivní jako za studené války, uvedl šéf spolkové kontrarozvědky

Rusko je v současné době v Německu stejně aktivní, jako tomu bylo za studené války. V rozhovoru s listem Welt am Sonntag to prohlásil šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang. Šéf německé rozvědky Bruno Kahl ve stejném interview varoval před Ruskem i Čínou, které se podle něj snaží zasévat rozepře mezi západními zeměmi.

Thomas Haldenwang
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Jens Schicke

„Vidíme, že Rusko výrazně zvýšilo své aktivity, takže nyní dosáhly úrovně, jakou známe jen z dob studené války,“ řekl v rozhovoru Haldenwang, šéf Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který funguje jako německá civilní kontrarozvědka.

Rusko má v Německu podle Haldenwanga „velmi komplexní zájem o téměř všechny politické oblasti“ a prostřednictvím „celého množství agentů“ se snaží „budovat kontakty v okolí lidí, kteří politicky rozhodují“.

„Jeho metody jsou čím dál tvrdší a prostředky brutálnější,“ dodal. Připomněl mimo jiné vraždu Gruzínce v Berlíně v roce 2019, z níž německá prokuratura podezírá ruské tajné služby.

Kahl: Čína a Rusko se snaží rozklížit západní země

Také Kahl, šéf Spolkové zpravodajské služby (BND), která plní funkci rozvědky, varoval před zeměmi, jako jsou Rusko a Čína. Podle něj se tyto státy stále více pokoušejí zasévat mezi západními spojenci nesváry.

Kahl mluví o „dominanci jiných velmocí, které nám chtějí vnutit svou vůli“, přičemž upozorňuje, že „jejich přístup je tvrdší a nelítostnější, své zájmy prosazují otevřeněji než dřív“, řekl nedělníku Welt am Sonntag. Dodal také, že některé státy začaly využívat při zvyšování svého vlivu nové prostředky, například „rouškovou a vakcínovou diplomacii“. 

Haldenwang rovněž zopakoval své dřívější tvrzení, že největším ohrožením bezpečnosti a demokracie v Německu je pravicový extremismus a terorismus. Velké obavy podle něj vzbuzuje pravicová extremistická propaganda na internetu. Zároveň je možné pozorovat nový druh násilí spojeného s levicovým extremismem, dodal.