Bezpečnostní složky v Myanmaru zakročily krvavě. Zabily přes 80 protestujících, tvrdí Reuters

Myanmarské bezpečnostní složky během soboty ve městě Bago, které se nachází v centrální části země, zabily více než osmdesát protestujících. Ti demonstrovali proti únorovému vojenskému převratu v zemi. S odvoláním na místní média a opoziční Asociaci na pomoc politickým vězňům (AAPP) o tom napsala agentura Reuters.

Protestující lidé v myanmarských ulicích
Zdroj: ČTK/AP

Podle svědků na místě a lokálních médií vojáci k rozehnání protestu použili puškové granáty. AAPP a zpravodajský web Myanmar Now uvedly, že bylo zabito 82 lidí.

Některé mrtvé podle místních médií vojáci převezli do pagody. Web Myanmar Now s odkazem na lídra protestní skupiny a očité svědky uvedl, že tam může být přes 57 těl, další tři těla byla převezena do místní márnice a jedno bylo zpopelněno okamžitě. Podle jednoho obyvatele v komplexu pagody mniši žádali vojáky, aby umožnili lékařům přístup ke zraněným. Armáda ale jejich žádosti nevyhověla. Odhady celkového počtu mrtvých se různí.

Armáda se v Myanmaru na začátku února chopila moci poté, co civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo nositelku Nobelovy ceny za mír i řadu jejích stranických kolegů zatknout.

Podle skupin aktivistů bylo od začátku protestů proti vojenskému převratu zabito více než šest set lidí včetně téměř pěti desítek dětí.