Další oběti demonstrací v Myanmaru. Policie střílela na stávkující dělníky

Policie v myanmarském městě Mandalaj v sobotu rozehnala střelbou demonstraci proti vojenskému převratu. Nejméně dva lidé zemřeli a desítky dalších mají vážná zranění. Jedná se patrně o druhou a třetí oběť zásahů bezpečnostních složek proti demonstrantům. Jde také o nejkrvavější den během téměř tři týdny trvajících protestů, které nejeví známky slábnutí.

Policie v sobotu střílela do stávkujících dělníků v loděnicích ve druhém největším městě Mandalaj, použila proti nim i slzný plyn. „Jeden byl zasažen do hlavy a zemřel na místě. Druhý zemřel později na zranění způsobená zásahem do hrudi,“ uvedl podle agentury Reuters místní lékař-dobrovolník. Jeho informace potvrdil další pracovník dobrovolné záchranné služby, podle něhož bylo při zásahu dvacet lidí zraněno. Zdroje agentury AFP hovoří o 30 zraněných a více než deseti zadržených. Policie dosud zásah nekomentovala.

V pátek zemřela v Myanmaru mladá žena, kterou minulý týden při demonstraci proti vojenskému převratu v hlavním městě Neipyijtu postřelila policie. Šlo o první potvrzenou oběť, která přišla o život při nynějších protestech. Její smrt odsoudily Spojené státy, které zároveň vyzvaly myanmarskou armádu, aby proti protestujícím nepoužívala násilí a vzdala se moci.

Podle armády zemřel také jeden policista na zranění utržená při protestech.

V Rangúnu vyšlo do ulic tisíc lidí

Demonstrace se v sobotu konaly také v Neipyijtu a v největším městě Rangúnu, kde podle agentury AP vyšlo do ulic na tisíc lidí včetně příslušníků etnických menšin v tradičních oděvech. Nesli podobizny zemřelé demonstrantky i transparenty s nápisy „Konec diktatury v Myanmaru“. Na většině území byl již šestou noc v řadě vypnut internet, až v ranních hodinách bylo spojení obnoveno.

Myanmarské námořnictvo také v sobotu vyslalo lodě do sousední Malajsie, kde by měly vyzvednout 1200 barmských občanů, které malajsijské úřady vyhostily. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jsou mezi nimi i žadatelé o azyl. Lidskoprávní organizace podle AFP vyzvaly Malajsii, aby deportace myanmarských občanů zastavila, neboť jim ve vlasti hrozí pronásledování.

Násilí v sobotu odsoudila Evropská unie

Násilí použité myanmarskou policií na sobotních demonstracích odsoudil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Na Twitteru uvedl, že v pondělí bude s ministry zahraničních věcí zemí Evropské unie jednat o „vhodných rozhodnutích“ ohledně situace v Myanmaru. Blok již dříve asijské zemi pohrozil sankcemi.

Armáda 1. února svrhla vládu vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Představitelé vojenské junty tvrdí, že volby, které přinesly drtivé vítězství Národní ligy pro demokracii vůdkyně Su Ťij, provázely podvody.

Výsledky hlasování potvrdila volební komise, kterou nyní nahradila armáda. Junta tvrdí, že nové volby uspořádá během roku. Do demonstrací se od začátku února zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi.

Podle ředitelky Barmského centra protesty spojují generace

„Policie sice nezasahuje ve velké míře jako v událostech roku 1988, ale používá jinou taktiku a cíleně útočí na vůdce demonstrací, na členy strany Su Ťij i novináře,“ komentuje vývoj nepokojů pro ČT24 ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Soe. Podle ní většina zatčených nemá možnost právního zastoupení.

Podle Soe jsou protesty v Myanmaru celonárodní a spojily nejmladší, technicky zdatnou generaci, s dalšími generacemi a státními zaměstnanci, kteří stávkují. Podle ní je důležité, aby úsilí vydrželo i za podpory mezinárodního společenství, protože „armáda se neštítí zabíjet lidi“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj: Ukrajina žádnou dohodu „o nás bez nás“ nepřijme

Kyjev se nezúčastní úterních rusko-amerických rozhovorů o ukončení války, které se mají konat v Saúdské Arábii, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jeho země zároveň neuzná žádné dohody o Ukrajině bez oficiální účasti Kyjeva, zdůraznil lídr Ruskem napadené země.
před 21 mminutami

Evropští lídři budou v Paříži jednat o Ukrajině i bezpečnosti

Paříž hostí schůzi představitelů evropských zemí. Hlavním tématem je podle francouzského ministra zahraničí Jeana-Noëla Barrota situace na Ukrajině a bezpečnost v Evropě. Zúčastní se šéfové vlád Velké Británie, Německa, Polska, Itálie, Španělska, Nizozemska a Dánska, ale i zástupci EU a NATO. Setkání svolal francouzský prezident Emmanuel Macron poté, co vyšlo najevo, že administrativa USA chce jednat o příměří přímo s Ruskem bez Evropanů.
12:30Aktualizovánopřed 52 mminutami

Záplavy v Kentucky si vyžádaly nejméně devět obětí

Guvernér Kentucky Andy Beshear v neděli večer uvedl, že počet obětí tamních záplav stoupl na devět. Většina z nich, včetně matky se sedmiletým dítětem, podle něj zemřela v automobilech, které strhla velká voda. Dalších nejméně tisíc lidí, kteří uvázli v důsledku povodní, se záchranářům podařilo evakuovat, dodal. Zasaženy jsou i další státy na jihovýchodě USA.
12:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Představitelé USA odlétají do Saúdské Arábie připravit půdu pro mírová jednání

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Michael Waltz a prezidentův zmocněnec pro Blízký východ Steve Witkoff míří do Saúdské Arábie k přípravám jednání o ukončení ruské války na Ukrajině. USA zřejmě nejdříve chtějí jednat samostatně s Ruskem, pak samostatně s Ukrajinou a poté vést společné rozhovory. Spojené státy se také ptají svých evropských spojenců, co by od Washingtonu potřebovali ohledně bezpečnostních záruk pro Ukrajinu.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Povstalci v Kongu obsazují další velké město, vládní jednotky se stahují

Povstalecká skupina M23 podporovaná Rwandou podle agentur AP a AFP obsadila milionové město Bukavu v konžské provincii Jižní Kivu. Agentura Reuters zatím uvádí, že rebelové postoupili dále do centra města, přičemž se setkali s malým odporem vládních jednotek. Velitel povstalců Bernard Byamungu Reuters tvrdí, že M23 má město pod kontrolou od poloviny dne.
05:50Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Izraelci se vrací do pohraničních kibuců, ne všichni ale zůstávají

Loni v listopadu začalo platit příměří mezi libanonským teroristickým hnutím Hizballáh a Izraelem, už v úterý ale vyprší jedna z jeho podmínek. Mezitím se do izraelských vesnic u hranice s Libanonem po více než roce začali vracet jejich obyvatelé. Štáb ČT se zpravodajem Davidem Borkem natáčel v kibucu Chanita, kde před válkou žilo na sedm set obyvatel.
před 17 hhodinami

Svět nesmí spadnout do pasti appeasementu, varoval šéf mnichovské konference

Šéf Mnichovské bezpečnostní konference Christoph Heusgen varoval před scénářem z roku 1938. Hlavním tématem třídenní konference v bavorské metropoli byla Ukrajina. Finský prezident Alexander Stubb zmínil, že Ukrajinu nesmí po válce s Ruskem potkat stejný osud jako Finsko po druhé světové válce, kdy ztratilo svou suverenitu a územní celistvost.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Ruský útok na Mykolajiv připravil sto tisíc lidí o teplo

Ruský vzdušný útok na jihoukrajinský Mykolajiv v noci na neděli poškodil místní elektrárnu, informoval ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Bez dodávek tepla je sto tisíc lidí, napsal na Telegramu prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednoho člověka úder okupantů zranil. Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruské síly v sobotu výrazně zintenzivnily své pozemní útoky na východě Ukrajiny, hlavní nápor se odehrává na frontovém úseku u Pokrovsku.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...