Další oběti demonstrací v Myanmaru. Policie střílela na stávkující dělníky

Policie v myanmarském městě Mandalaj v sobotu rozehnala střelbou demonstraci proti vojenskému převratu. Nejméně dva lidé zemřeli a desítky dalších mají vážná zranění. Jedná se patrně o druhou a třetí oběť zásahů bezpečnostních složek proti demonstrantům. Jde také o nejkrvavější den během téměř tři týdny trvajících protestů, které nejeví známky slábnutí.

Policie v sobotu střílela do stávkujících dělníků v loděnicích ve druhém největším městě Mandalaj, použila proti nim i slzný plyn. „Jeden byl zasažen do hlavy a zemřel na místě. Druhý zemřel později na zranění způsobená zásahem do hrudi,“ uvedl podle agentury Reuters místní lékař-dobrovolník. Jeho informace potvrdil další pracovník dobrovolné záchranné služby, podle něhož bylo při zásahu dvacet lidí zraněno. Zdroje agentury AFP hovoří o 30 zraněných a více než deseti zadržených. Policie dosud zásah nekomentovala.

V pátek zemřela v Myanmaru mladá žena, kterou minulý týden při demonstraci proti vojenskému převratu v hlavním městě Neipyijtu postřelila policie. Šlo o první potvrzenou oběť, která přišla o život při nynějších protestech. Její smrt odsoudily Spojené státy, které zároveň vyzvaly myanmarskou armádu, aby proti protestujícím nepoužívala násilí a vzdala se moci.

Podle armády zemřel také jeden policista na zranění utržená při protestech.

V Rangúnu vyšlo do ulic tisíc lidí

Demonstrace se v sobotu konaly také v Neipyijtu a v největším městě Rangúnu, kde podle agentury AP vyšlo do ulic na tisíc lidí včetně příslušníků etnických menšin v tradičních oděvech. Nesli podobizny zemřelé demonstrantky i transparenty s nápisy „Konec diktatury v Myanmaru“. Na většině území byl již šestou noc v řadě vypnut internet, až v ranních hodinách bylo spojení obnoveno.

Myanmarské námořnictvo také v sobotu vyslalo lodě do sousední Malajsie, kde by měly vyzvednout 1200 barmských občanů, které malajsijské úřady vyhostily. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jsou mezi nimi i žadatelé o azyl. Lidskoprávní organizace podle AFP vyzvaly Malajsii, aby deportace myanmarských občanů zastavila, neboť jim ve vlasti hrozí pronásledování.

Násilí v sobotu odsoudila Evropská unie

Násilí použité myanmarskou policií na sobotních demonstracích odsoudil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Na Twitteru uvedl, že v pondělí bude s ministry zahraničních věcí zemí Evropské unie jednat o „vhodných rozhodnutích“ ohledně situace v Myanmaru. Blok již dříve asijské zemi pohrozil sankcemi.

Armáda 1. února svrhla vládu vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Představitelé vojenské junty tvrdí, že volby, které přinesly drtivé vítězství Národní ligy pro demokracii vůdkyně Su Ťij, provázely podvody.

Výsledky hlasování potvrdila volební komise, kterou nyní nahradila armáda. Junta tvrdí, že nové volby uspořádá během roku. Do demonstrací se od začátku února zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi.

Podle ředitelky Barmského centra protesty spojují generace

„Policie sice nezasahuje ve velké míře jako v událostech roku 1988, ale používá jinou taktiku a cíleně útočí na vůdce demonstrací, na členy strany Su Ťij i novináře,“ komentuje vývoj nepokojů pro ČT24 ředitelka Barmského centra v Praze Sabe Soe. Podle ní většina zatčených nemá možnost právního zastoupení.

Podle Soe jsou protesty v Myanmaru celonárodní a spojily nejmladší, technicky zdatnou generaci, s dalšími generacemi a státními zaměstnanci, kteří stávkují. Podle ní je důležité, aby úsilí vydrželo i za podpory mezinárodního společenství, protože „armáda se neštítí zabíjet lidi“. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
Právě teď

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 23 mminutami

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
před 1 hhodinou

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 2 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho dvou nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Medvěd zřejmě zabil muže na středním Slovensku

U Detvy na středním Slovensku medvěd pravděpodobně zabil muže, uvedla Státní ochrana přírody Slovenské republiky (ŠOPSR). Muž byl podle médií nezvěstný od neděle, kdy se nevrátil z procházky. Ministr životního prostředí Tomáš Taraba (za SNS) v reakci ohlásil plán odstřelit 350 medvědů.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...