Prezidentské volby v Polsku vyhrál Nawrocki

16 minut
V druhém kole prezidentských voleb v Polsku vyhrál Karol Nawrocki
Zdroj: ČT24

Polské prezidentské volby vyhrál kandidát opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Karol Nawrocki. Po sečtení sta procent okrsků má Nawrocki 10 606 628 hlasů (50,89 procenta), liberálního kandidáta vládní Občanské koalice Rafala Trzaskowského volilo 10 237 177 lidí (49,11 procenta), píší polská média. Nawrocki v prezidentském úřadě nahradí jiného představitele PiS Andrzeje Dudu.

„Rozdíl 350 tisíc hlasů je stejný jako byl po prvním kole, kdy to ale bylo ve prospěch Trzaskowského,“ poznamenal analytik Jan Rafael Lupoměský z Warsaw Institute. „Hlavním problémem je, že se vládnímu táboru nepodařilo mobilizovat voliče tak, jak se to povedlo v parlamentních volbách v říjnu 2023. Naopak konzervativnímu táboru Nawrockého se podařilo nejen své voliče mobilizovat, ale také sjednotit celou pravicovou frontu,“ míní analytik.

„Rozhodli voliči kandidátů krajní pravice,“ dodal zpravodaj ČT Lukáš Mathé. „Ukázalo se, že v Polsku má stále ještě velmi těsně navrch konzervativní světonázor, hodnoty spojené s vírou, rodinou a nechuť k přílišnému progresivismu,“ míní. „A k těmto hodnotám bychom měli ještě přičíst celoevropský trend krajní pravice: sliby o minimálních daních, suverenitě a velká kritika Evropské unie. To byl rozhodně jeden z činitelů, který rozhodl tyto volby,“ poznamenal Mathé.

Volební účast byla 71,63 procenta. To je podle komise (PKW) rekordní účast pro druhé kolo prezidentských voleb. Jde o nejvyšší volební účast ve druhém kole hlavy státu po roce 1989. V absolutních číslech získal Nawrocki druhý nejvyšší počet hlasů v prezidentských volbách pořádaných po pádu komunismu. Více jich měl jen Lech Walesa v roce 1990. Současný prezident Andrzej Duda na sociální síti X poděkoval Polákům, že šli v hojném počtu volit.

Neúspěšný kandidát Rafal Trzaskowski poblahopřál vítězi. Svým voličům zároveň poděkoval za podporu a svému rivalovi připomněl, že jeho výhra byla velmi těsná. „Gratuluji Karolu Nawrockému k výhře v prezidentských volbách. Ta výhra představuje závazek, zvláště v tak těžkých časech. Zvláště při tak vyrovnaném výsledku. Pamatujte si to,“ vzkázal liberální varšavský primátor Trzaskowski.

Výhra Nawrockého znamená podle komentátorů těžkou ránu pro proevropskou vládu premiéra Donalda Tuska, protože v parlamentu nemá dostatek hlasů pro přehlasování prezidentského veta. Nawrocki dal najevo, že jeho cílem je Tuskův tým odstavit od moci. „Referendum o odvolání Tuskovy vlády je vyhrané. (...) Těžká práce je teprve před námi – je čas navrátit normálnost,“ napsal na sociální síti X poslanec PiS Jacek Sasin.

K výhře Nawrockému pogratuloval krajně pravicový libertarián Slawomir Mentzen, který v prvním kole prezidentských voleb skončil třetí a na jehož voličích do značné míry závisel výsledek rozhodujícího, druhého kola. „Počítám s tím, že nezapomenete na ty miliony voličů, kteří pro vás v prvním kole nehlasovali, ale včera (v neděli) to udělali,“ napsal Mentzen na X. Tito lidé podle něho očekávají, že „někdo skutečně zastaví zavedení nových daní, (...) nedovolí další omezování svobody slova a nebude stavět zájmy Ukrajinců na roveň s našimi“.

Německý prezident vyzval k prohloubení německo-polského přátelství

„Německo-polské vztahy jsou pro mě srdeční záležitostí. Posilněme společně přátelství našich národů,“ vyzval Nawrockého v gratulaci německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Doplnil, že Německo si uvědomuje „trvalou zodpovědnost za utrpení, které Němci způsobili Polsku“. O to důležitější proto podle něj je, aby obě země spolupracovaly „na základě demokracie a právního státu“. „Silná Evropa potřebuje dobré německo-polské vztahy,“ dodal německý prezident.

Podle odborníka vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) na zahraniční politiku Paula Ziemiaka hrozí nyní Polsku předčasné volby. Nawrocki podle něj bude pokračovat v blokování reforem vlády premiéra Donalda Tuska. Předseda CDU a kancléř Friedrich Merz usiluje o zlepšení vztahů s Polskem, na první zahraniční návštěvu po nástupu do funkce zamířil do Paříže a týž den do Varšavy.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v gratulaci uvedl, že počítá s další plodnou spoluprací s Polskem i osobně s Karolem Nawrockim. „Polsko, které si zachovává sílu svého národního ducha a víru ve spravedlnost, bylo a zůstává pilířem regionální a evropské bezpečnosti a silným hlasem hájícím svobodu a důstojnost každého národa,“ napsal.

Nawrocki odmítá možný vstup Ukrajiny do NATO. Je pro další poskytování pomoci napadené zemi, ale říká, že Polsko by nejdříve mělo pomáhat svým občanům a pak teprve jiným. Jeho kritici mu vytýkali, že během předvolební kampaně podněcoval protiukrajinské nálady v Polsku.

10 minut
Zpravodaj ČT Lukáš Mathé o výsledku polských voleb
Zdroj: ČT24

Maďarsko výhru Nawrockého vítá

Ke zvolení Nawrockému pogratuloval maďarský premiér Viktor Orbán. Předseda maďarské vlády Nawrockého už před nedělními volbami otevřeně podpořil. „Těšíme se na spolupráci na posílení visegrádské spolupráce,“ napsal. Jejími členy jsou kromě Maďarska a Polska také Česko a Slovensko. Podle šéfa maďarské diplomacie Pétera Szijjártóa výhra konzervativního kandidáta znamená „další vítězství pro vlastence“.

Agentura Reuters o Nawrockém napsala, že jeho vítězstvím získá Orbán společně se slovenským premiérem Robertem Ficem spojence ve střední Evropě. Podle Reuters by výsledek mohl být také impulsem pro lídra české opozice Andreje Babiše (ANO), který vede v průzkumech před říjnovými volbami.

9 minut
Zahraniční analytik Jan Rafael Lupoměský o polských prezidentských volbách
Zdroj: ČT24

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve své gratulaci Karolu Nawrockému apeluje na společný mír, demokracii a hodnoty, díky kterým jsou země EU silnější. „Jsem přesvědčena, že bude Evropská unie pokračovat ve velmi dobré spolupráci s Polskem,“ prohlásila. Šéf NATO Mark Rutte prohlásil, že s novým polským prezidentem chce pracovat na dalším posílení Aliance tváří v tvář hrozbě z Ruska.

Pavel věří, že bude Polsko rozvíjet prozápadní směřování

Na vítězství Nawrockého reagoval na sociálních sítích prezident Petr Pavel. Napsal, že věří, že pod vedením Nawrockého bude Polsko nadále rozvíjet své demokratické a prozápadní směřování. Česko a Polsko by podle něj měly pokračovat ve spolupráci. Pavel Nawrockému také pogratuloval.

„Gratuluji Karolu Nawrockému ke zvolení polským prezidentem. Věřím, že pod jeho vedením bude Polsko nadále rozvíjet své demokratické a prozápadní směřování a že naše země budou pokračovat ve vzájemně prospěšné spolupráci,“ napsal prezident.

„Musím velice ocenit korektní spolupráci, kterou jsme měli s prezidentem Dudou. On se přijede ještě během několika týdnů rozloučit. Myslím, že to, co se dá vypíchnout, je to, že jsme v pohledech na základní otázky zahraniční a bezpečnostní politiky byli naprosto za jedno,“ uvedl Pavel minulý týden při návštěvě Moravskoslezského kraje.

Rovněž premiér Petr Fiala (ODS) i opoziční lídr Andrej Babiš (ANO) Nawrockému pogratulovali. „Polsko je jedním z našich nejbližších spojenců, a já věřím, že naše vztahy, které stojí na pevných demokratických hodnotách, budeme i nadále posilovat,“ napsal předseda vlády na síti X. „Přeji mu hodně sil a úspěchů. Přátelství mezi Polskem a Českou republikou zůstává pevné, stejně jako náš společný závazek silné a bezpečné střední Evropy,“ uvedl Babiš.

Média výhru Nawrockého označují za ochromení vlády

Vítězství Karola Nawrockého znamená tvrdou ránu pro proevropského premiéra Donalda Tuska a jeho vládní koalici, zaznívá v komentářích některých médií. Podle deníku Rzeczpospolita je vítězem kromě Nawrockého také americký prezident Donald Trump a agentura AP podotýká, že výsledek polských voleb svědčí o vzestupu pravicového populismu v srdci Evropy.

10 minut
Horizont ČT24: Reakce na volby v Polsku + reportér ČT Andreas Papadopulos
Zdroj: ČT24

Německá média výsledek voleb komentují jako „katastrofu pro liberální Evropu a těžkou ránu pro restart německo-polských vztahů“, podle Der Spiegel i Süddeutsche Zeitung jsou před polskou vládou Donalda Tuska „těžké časy“. Podle listu Die Zeit je nyní Tuskova proevropská vláda „ochromená“ a pravicoví radikálové dostali nový impulz.

S tím souhlasí i slovenský tisk. „Očekává se, že Nawrocki bude ještě tvrdší prezident než Duda a bude aktivně blokovat zákony současné vlády,“ napsal Denník N. Podle listu Sme je vítězství Nawrockého pro vládu premiéra Tuska problémem, protože vládní koalice nemá v parlamentu dostatek hlasů pro prolomení prezidentského veta.

16 minut
Člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) k polským volbám a útoku na Rusko
Zdroj: ČT24
Načítání...