Pád vlády kvůli bitcoinům určitě nehrozí, ujistil Stanjura

6 minut
Události: Hledání nového ministra spravedlnosti
Zdroj: ČT24

Ministr financí Zbyněk Stanjura tvrdí, že varoval končícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (oba ODS) před přijetím miliardového daru v bitcoinech, avšak až po podpisu smlouvy. Uvedl to Deník N na základě vyjádření resortu financí. Stanjura přitom o věci podle webu věděl více než měsíc před převedením daru. Pád vlády podle šéfa státní kasy nicméně určitě nehrozí. Blažek minulý týden rezignoval na funkci. Spekuluje se, že by ho v čele resortu mohla nahradit advokátka Eva Decroix (ODS), která se loni stala místopředsedkyní strany.

„Není obviněn. Poté, co se objevily nejasnosti, převzal odpovědnost,“ hájil v pondělí odpoledne Blažka předseda vlády Petr Fiala (ODS). Spolu se Stanjurou zdůraznil, že politickou zodpovědnost Blažek přijal rychle, což se prý u kauz jiných politiků nestalo.

O postupu kabinetu plánuje premiér a předseda občanských demokratů informovat v úterý. Situaci chce nejprve konzultovat s prezidentem Petrem Pavlem. Zopakoval, že stát po dohodě ministerstva získal peníze, nikoliv ztratil, a nejasnosti, které se objevily, je třeba vyjasnit. Vláda přitom bude podle Fialy součinná. Znovu ocenil, že Blažek v pátek oznámil svou rezignaci. Zatím není jasné, zda končící ministr zůstane na jihomoravské kandidátce SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a zda se čtyři měsíce před volbami vzdá poslaneckého mandátu. O dalším stranickém angažmá Blažka bude jednat i jihomoravská krajská organizace ODS.

13 minut
Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura k bitcoinům na ministerstvu spravedlnosti
Zdroj: ČT24

Stanjura: Detaily jsem neznal

Ministerstvo financí pro Deník N uvedlo, že při neformálním rozhovoru na přelomu března a dubna Stanjura doporučil, aby dar Blažek nepřijímal, neboť je takový záměr vysoce politicky i reputačně problematický. Resort spravedlnosti ale darovací smlouvu podepsal na začátku března.

Blažek podle serveru o daru ministra financí poprvé informoval dopisem 30. ledna. Stanjurův resort ale uvedl, že o stanovisko neměl být žádán, neboť nebyl kompetentním orgánem. Celá věc byla podle něj ve výhradní gesci ministerstva spravedlnosti.

Ministr financí v pondělí upřesnil, že v lednu dostal od Blažka pouze dopis se žádostí o schůzku a tři přílohy, kterými byly rozsudek proti dárci bitcoinů a dopis jeho advokáta ministerstvu spravedlnosti. „Detaily jsem ale neznal a popravdě, ani jsem je znát nemusel a neměl, protože to není ministr financí nebo jím řízené ministerstvo, kdo by měl pravomoc jakkoliv vstoupit do záměru ministra jiného resortu, nebo mu ho dokonce zakázat. Osobně jsme o tom s Pavlem Blažkem mluvili až na přelomu března a dubna, kdy jsem mu sdělil svůj osobní negativní názor na celou věc,“ popsal Stanjura.

5 minut
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ke kauze bitcoinů
Zdroj: ČT24

Pád kabinetu podle něj určitě nehrozí. Případná schůze o nedůvěře vládě bude podle Stanjury opozicí zneužita v předvolební kampani.

Kauze bitcoinového daru se bude věnovat jednání koaličních lídrů i vlády. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) hodlá doporučit, aby stát výnos vrátil. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) také řekl, že informace o transakci ministerstva spravedlnosti neměl. Zopakoval, že Blažkova reakce byla rychlá, neumí si představit, že by ministr demisi nepodal. „A teď samozřejmě budeme využívat všechny platformy, ať už je to K4, či vláda, proto, abychom tu věc otevřeli, abychom mohli klást otázky, abychom dostávali odpovědi,“ dodal.

Haas: Udělal ohromnou chybu

„Pavel Blažek udělal ohromnou chybu. Nebudu nic zametat pod koberec,“ uvedl v Událostech, komentářích poslanec Karel Haas (ODS). Dodal, že nyní neexistuje žádný dokument, který by „potvrzoval, že došlo ke spáchání nelegální či protiprávní činnosti“. Dodal také, že Blažek vyvodil politickou odpovědnost hned třetí den po zveřejnění informací. „Všichni si dokážeme představit, kolik trestně stíhaných politiků v Česku – na celostátní, regionální nebo obecní úrovni – mělo mnohem liknavější přístup k tomu, přijmout politickou odpovědnost,“ podotkl.

Podle místopředsedy hnutí ANO Radka Vondráčka byla Blažkova demise jediný logický krok. „K tomu to směřovalo od začátku. Přišla rychle především proto, že to byla snaha zastavit tu kauzu, než vyjdou najevo nové skutečnosti. Byla snaha to nějak vymlčet nebo odsunout bokem. To se nezdařilo – každý den se dozvídáme nové a nové skutečnosti,“ zdůraznil Vondráček. Dodal, že jen Blažek už v tuto chvíli nemá co vysvětlovat, protože skončil, ale pokračuje to prý premiérem Fialou i ministrem Stanjurou.

36 minut
Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček a člen sněmovního ústavně-právního výboru Karel Haas (ODS) k bitcoinové kauze
Zdroj: ČT24

Kritika vlády i opozice

Starostové navrhnou vládní koalici zmrazit peníze získané za bitcoiny, které darem ministerstvo přijalo, dokud se neprověří jejich původ a okolnosti přijetí. Zároveň žádají prověření, proč úřad pod vedením Blažka neinformoval před přijetím bitcoinů policii a Finanční analytický úřad.

Přijetí bitcoinů z podezřelého zdroje kritizují i opoziční poslanci. ANO a SPD kvůli tomu budou při schůzi sněmovny požadovat demisi vlády. „Poženeme ji k další odpovědnosti a může to vyvrcholit i tím, že budeme žádat vyslovení důvěry, respektive nedůvěry vládě. Je to nebývalý skandál, který dokonce překračuje hranice i Česka,“ je přesvědčená šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

Resort ještě peníze z prodeje sporných bitcoinů nepoužil. Využil ale podle mluvčího úřadu Vladimíra Řepky část z nich, se kterými ministerstvo počítá do konce roku.

Ministerstvo by mohla vést Decroix. Ta stále svou nominaci nekomentuje. Zdrženlivá je i k případnému prověřování postupu samotného resortu. „Je nutné skládat veškerá fakta – to dělají částečně média, částečně resorty – a až budeme mít fakticky celou situaci poskládanou, co se reálně stalo, tak z toho pojďme dovozovat další kroky, které by se měly dít,“ sdělila místopředsedkyně občanských demokratů.

15 minut
90′ ČT24: Kauza bitcoinového daru
Zdroj: ČT24

Pavel nepokládá demisi vlády za prospěšnou

Prezident Petr Pavel nepovažuje za vhodné, aby kvůli problematickému daru čtyři měsíce před volbami podávala demisi celá vláda, jak požaduje opozice. Zemi by to podle něj neprospělo, je ale třeba celou věc jasně vyřešit, řekl novinářům během summitu ve Vilniusu.

Dále uvedl, že je připraven odvolat Blažka, pokud mu to navrhne premiér. Kvůli případu si oba politici volali už o víkendu a v pondělí večer ho premiér telefonicky seznámí s konkrétními návrhy dalšího postupu.

Brífink prezidenta Petra Pavla na summitu zemí východního a severního křídla NATO
Zdroj: ČT24

Hrozí pád Fialova kabinetu?

Politologové neočekávají, že Starostové budou kvůli kauze hrozit odchodem z kabinetu. „V rámci předvolební kampaně už nečekám, že budou hrozit odchodem z vlády nebo nepodporou při případném hlasování o nedůvěře, spíš budou říkat, že něco takového už těsně před volbami nemá smysl,“ domnívá se politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Podle vedoucího katedry politologie a mezinárodních vztahů na CEVRO Univerzitě Ladislava Mrklase mohou být Starostové ve velkém pokušení pokusit se k sobě přitáhnout část voličů koalice SPOLU. Jakkoli bude mít hnutí STAN tendenci situace využít, nakonec u něj převládne odpovědnost za celou vládu, míní.

Dopad kauzy na výsledek voleb je podle politologů zatím těžké odhadovat, záležet bude podle nich na všech okolnostech, které se ještě objeví. Volebně mohou podle Michala na celé situaci velmi vydělat opoziční Piráti, kteří na kauzy kolem Blažka dlouhodobě upozorňovali. „Bude zajímavé také sledovat, zda Pavel Blažek zůstane na kandidátce SPOLU. Očekávám tlak i zevnitř této koalice, aby tomu tak nebylo,“ dodal.

Kryptoměnu daroval ministerstvu Tomáš Jiřikovský, který v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. V roce 2021 byl propuštěn z vězení. Ministerstvu daroval třicet procent bitcoinů z peněženky, kterou policie odsouzenému zabavila a po propuštění z věznice vrátila.

Resort podle Blažka kryptoměnu prodal v aukcích za 956,8 milionu korun. Věcí se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci prověřuje kauzu související s darem pro podezření ze tří trestných činů včetně zneužití pravomoci úřední osoby a legalizace výnosů z trestné činnosti. Případ policisté prověřují také pro podezření ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy.

Načítání...