Arménský premiér je ochoten svolit k volbám. Chce, aby opozice podpořila změny v ústavě

Arménský premiér Nikol Pašinjan v pondělí před svými přívrženci vyjádřil ochotu uspořádat předčasné parlamentní volby, pokud opozice podpoří jeho návrh změn v ústavě, které by znamenaly přechod Arménie od parlamentního k poloprezidentskému systému vládnutí. Návrh by měli schválit voliči na podzim v referendu.

Arménský premiér Nikol Pašinjan mezi svými přiznivci
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hayk Baghdasaryan

„V říjnu máme v úmyslu uspořádat referendum, kterým buď přijmeme novou ústavu, anebo změny, kterými přejdeme od parlamentní k poloprezidentské formě vládnutí,“ řekl. Tato změna by podle předsedy vlády měla zaručit stabilitu v zemi.

Politická krize v Arménii trvá od porážky v loňské válce s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach, kterou v listopadu ukončila dohoda zprostředkovaná ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V arménských rukou sice zůstala většina Náhorního Karabachu, země ale přišla o strategické město Šuša a pásmo ázerbájdžánského území. Opozice od té doby požaduje Pašinjanovu demisi. Premiér ale odstoupit odmítá.

„Pokud parlamentní strany přijmou náš návrh, předložený ještě na přelomu prosince a ledna, budeme připraveni na předčasné parlamentní volby. Dám opozici druhou možnost. Půjdeme do voleb a uvidíme, čí demisi požaduje lid,“ řekl Pašinjan.

Pašinjan viní exprezidenta, že porušil zákon

Nedávnou výzvu generálního štábu, aby vláda odstoupila, premiér označil za výsledek vlivu dřívějších vládnoucích elit, a to zejména bývalého prezidenta Serža Sargsjana, jehož odstranila „sametová revoluce“. Ta v dubnu 2018 vynesla k moci Pašinjana. Exprezident se podle premiéra nyní snaží poštvat armádu proti legitimní vládě.

Náčelník generálního štábu podle Pašinjana svou výzvou porušil zákon a musí být odvolán. To ale neznamená, že by pak v řadách armády měla vypuknout čistka. Ministerský předseda doufá, že stávající prezident Armen Sarkisjan „v zájmu lidu a státu“ podepíše výnos o odvolání náčelníka generálního štábu Onika Gasparjana.

Generální štáb vyzval premiéra k odstoupení 25. února poté, co politik odvolal zástupce náčelníka generálního štábu, který kritizoval Pašinjanovy výroky o neúčinnosti ruských raket Iskander.

Protestující vtrhli do vládní budovy

V Jerevanu, kde se během pondělka konaly demonstrace premiérových stoupenců a odpůrců, se vyostřilo politické napětí. Dav Pašinjanových odpůrců vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu. Protestující hlasitě skandovali a žádali Pašinjanovu rezignaci, poté místo opustili. 

Do budovy se podle agentury Interfax podařilo dostat několika desítkám demonstrantů. Protest organizovaný mládežnickým spolkem jedné z opozičních stran se odehrál v hale v přízemí, kde jsou kanceláře několika ministerstev. Demonstranti vyzývali jejich zaměstnance, aby se odmítli účastnit schůze Pašinjanových příznivců.

„Chceme Pašinjanovu rezignaci. Svojí akcí jsme ukázali, že pro nás neexistují zavřené dveře a že se můžeme dostat do libovolné vládní budovy,“ řekl podle Interfaxu jeden z účastníků.

Shromáždění asi 10 tisíc premiérových přívrženců mělo podle agentury AFP ukázat, že lid podporuje demokratický pořádek. Současně se v jiném místě Jeravanu konala demonstrace několika tisíc přívrženců sedmnácti opozičních stran a hnutí požadujících Pašinjanův odchod.