Srbové se bouří proti vládnímu postupu v pandemii. V Bělehradě se policie střetla s demonstranty

Srbská policie ve středu opět zasahovala slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili před budovou parlamentu v Bělehradě. Střety mezi protestujícími a policisty se odehrály již druhou noc po sobě, a to kvůli plánovanému zákazu vycházení v metropoli, který kvůli novému vzedmutí vlny nákazy koronavirem ohlásil prezident Aleksandar Vučić. Premiérka Ana Brnabičová po jednání krizového štábu uvedla, že zákaz vycházení nakonec zaveden nebude. Omezen je ale provoz restaurací a veřejné shromažďování. Navzdory tomu se ve čtvrtek večer sešly v Bělehradě opět tisíce lidí, protesty jsou zatím klidné.

Video Události: Srbské protesty
video

Události: Srbské protesty

Zdroj: ČT24

Tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování prezidenta, že podobná shromáždění mohou vést k šíření nákazy. Někteří z protestujících házeli na policisty světlice a kameny. Na sociálních sítích se pak objevila videa se záběry policejní brutality během zásahů, napsal server BalkanInsight. 

Demonstranti protestovali proti způsobu, jakým srbské úřady řeší současnou koronavirovou krizi. Vadí jim rovněž plány na vyhlášení zákazu vycházení v souvislosti s výrazně zhoršenou epidemiologickou situací v zemi. Prezident Aleksandar Vučić ještě ve středu večer oznámil, že zákaz vycházení o víkendu nakonec zřejmě vyhlášen nebude, což ve čtvrtek po jednání krizového štábu potvrdila premiérka Ana Brnabičová. Omezeno ale bude veřejné shromažďování a provozní doba restaurací musí skončit nejpozději do 21:00.

Vučić rovněž vyzval obyvatele, aby se neúčastnili protivládních shromáždění a zabránili tak dalšímu šíření viru. „Už nemáme volná lůžka v nemocnicích. Otevřeme ale nové nemocnice,“ uvedl během svého vystoupení. Ze zorganizování nepokojů přitom obvinil krajně pravicové skupiny a blíže neurčené „zástupce regionálních zpravodajských služeb“, kteří podle něj chtějí podkopat postavení Srbska.

Demonstrace v rouškách

Většina z protestujících, kteří vyšli do ulic ve středu večer, měla na obličejích roušky. Před budovou parlamentu pískali a vykřikovali hesla jako Vučiči, odstup! Někteří z nich házeli na příslušníky pořádkové policie kameny, ti zasáhli slzným plynem. Ministr vnitra Nebojša Stefanović uvedl, že bylo zraněno deset policistů. Zraněné na straně demonstrantů neoznámil. Na záběrech televizních stanic nicméně bylo vidět, jak policisté bijí demonstranty obušky, napsala agentura Reuters.

Tisíce lidí se zúčastnily protestů i ve čtvrtek, a to navzdory zákazu veřejného shromažďování více než deseti osob. Čtvrteční protesty jsou prozatím klidné.

Sedmimilionové Srbsko dosud oznámilo 17 342 případů nákazy koronavirem a 352 úmrtí. Za poslední den se počet infikovaných zvýšil o 266, ve středu to bylo o 357 a v úterý o 299. Podle zdravotnických úřadů jsou tamní nemocnice zcela naplněné a jejich personál vyčerpaný.

Podle kritiků může za nárůst počtu infikovaných rozhodnutí vlády umožnit i nadále konání fotbalových zápasů, náboženských obřadů, oslav i dalších soukromých shromáždění a rovněž i parlamentních voleb, které se uskutečnily 21. června. Vláda naopak tvrdí, že na vině je nekázeň veřejnosti a nedodržování hygienických zásad, zejména v nočních klubech.