Corbyna střídá v čele labouristů odpůrce brexitu Starmer

Novým předsedou britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. Bývalý šéf prokuratury byl odpůrcem brexitu, nyní zastával funkci stínového ministra pro brexit. Starmer v čele Labouristické strany střídá Jeremyho Corbyna, který se rozhodl funkce vzdát po neúspěchu v prosincových parlamentních volbách.

Keir Starmer
Zdroj: Reuters Autor: Hannah Mckay

Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové podporovatele Corbyna i centristické členy strany, ve volebním klání porazil mimo jiné Rebeku Longovou-Baileyovou, která patřila ke Corbynovým spojenkyním. Třetí skončila poslankyně Lisa Nandyová.

Starmer na Twitteru ujistil, že zvolení do čela Labouristické strany je pro něj ctí a životní výsadou. „Budu vést tuto skvělou stranu do nové éry s nadějí, že až nadejde doba, budeme ve vládě znovu sloužit lidu naší země,“ slíbil.

Jeho zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Bitva o brexit je minulostí

Starmer byl v Corbynově stínovém kabinetu expertem na otázky brexitu a vystupoval jako jeho odpůrce. Odchod Británie z Evropské unie má však za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období. „Spor o setrvání (Británie v EU) je za námi,“ uvedl při únorové debatě se svými protikandidátkami.

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Nového předáka si nejsilnější britská opoziční strana začala vybírat již 24. února. V korespondenčním hlasování, které skončilo ve čtvrtek, mohlo svůj hlas odevzdat asi 580 tisíc členů strany.

Keir Starmer
Profil

Keir Starmer

Právník a politik Starmer byl ve stínovém kabinetu bývalého šéfa labouristů Jeremyho Corbyna ministrem pro brexit a před referendem o odchodu Británie z Evropské unie v roce 2016 se stavěl proti brexitu.

Patří k umírněnému křídlu strany a řadil se k hlavním hlasům, které i po referendu prosazovaly další lidové hlasování. Podle některých stranických kolegů měl Starmer kvůli svému postoji spoluvinu na katastrofální porážce labouristů v loňských prosincových volbách.

Poslancem je od roku 2015, od září 2015 do června 2016 byl stínovým ministrem pro přistěhovalectví. Mluvilo se o něm jako o kandidátovi na lídra strany již ve volbách v roce 2015, Starmer ale tehdy svoji kandidaturu vyloučil s odvoláním na svoje nedostatečné politické zkušenosti.

Jako právník se Starmer zaměřuje na problematiku lidských práv. V letech 2008 až 2013 působil jako šéf veřejné prokuratury. V roce 2002 získal od britské královny Alžběty II. čestný titul Queen´s Counsel, který je udělován úspěšným právníkům s alespoň desetiletou praxí.

Narodil se 2. září 1962 v londýnském obvodě Southwark. Vystudoval právo na univerzitě v Leedsu a poté absolvoval postgraduální studium na Oxfordské univerzitě.

V roce 2014 obdržel titul rytíře-komandéra britského vojenského Řádu lázně. V roce 2017 byl jmenován do Státní rady (Privy Council), která je hlavním poradním orgánem královny.