Exšéf slovenských žalobců Trnka byl v cele den. Jeho stíhání označil prokurátor za nedůvodné

Dozorující prokurátor nařídil propustit bývalého šéfa slovenských žalobců Dobroslava Trnku na svobodu. Po prostudování spisu rozhodl, že nebyla naplněna skutková podstata trestného činu. Informovala o tom mluvčí speciální prokuratury Jana Tökölyová. Trnku policie ve čtvrtek zadržela pro podezření ze zneužití pravomocí a obvinila ho.

Dobroslav Trnka na snímku z roku 2008
Zdroj: ČTK Autor: Jan Koller

Podle slovenské speciální prokuratury už je Trnka na svobodě. Důvodem podle Tökölyové je, že prokurátor nejenom nesouhlasí s návrhem policie na uvalení vazby, ale má námitky i vůči samotnému stíhání.

Který žalobce má případ na starosti, nechce podle deníku SME slovenská prokuratura sdělit. Jedná se podle ní o vnitřní záležitost. 

Policie bližší informace o stíhání neuvedla. Podle médií případ souvisí s nahrávkou uniklou z Trnkovy kanceláře, která zachytila rozhovor Trnky ještě jako generálního prokurátora s tehdejším ministrem financí Jánem Počiatkem.

Podle zmíněné nahrávky, pořízené patrně v roce 2009, Trnka kromě jiného slíbil Počiatkovi podporu pro jeho postup v kauze státní loterijní firmy Tipos, kterou řídí ministerstvo financí. Tipos tehdy po prohraném sporu uzavřel s kyperskou firmou Lemikon dohodu o urovnání a na účet Lemikonu poslal v roce 2008 první splátku v přepočtu zhruba 407 milionů Kč. Kvůli tomu se opozice tehdy neúspěšně pokusila ve sněmovně odvolat Počiatka z funkce.

Po medializaci aféry stát narychlo měnil zákony, což umožnilo bez svolení soudu pozdržet vyplacení dalších peněz Lemikonu kvůli mimořádnému dovolání generálního prokurátora. Po sérii soudních sporů Tipos v kauze proti Lemikonu nakonec loni u nejvyššího soudu uspěl.

Podle prokuratury v souvislosti se zmíněnou nahrávkou ohledně kauzy Tiposu existuje podezření na ekonomickou kriminalitu, což ale musí prověřit policie.

Kontakty s Kočnerem 

Ze zneužití pravomocí obvinil Trnku vyšetřovatel v jiném případu již v prosinci. Trnka totiž podle policie před vyšetřovateli zatajil nahrávku odposlechu v korupční aféře zvané Gorila. Tato kauza se týká uplácení politiků finanční skupinou Penta v letech 2005 a 2006 výměnou za vliv společnosti na privatizaci a na chod některých podniků.

Trnka byl generálním prokurátorem v letech 2004 až 2011, poté dál pracoval na generální prokuratuře. Už loni se objevily informace o Trnkových nestandardních stycích s podnikatelem Mariánem Kočnerem.

Ten je podezřelý v několika případech ekonomické kriminality a čelí také obžalobě z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Kvůli svým kontaktům s Kočnerem byl Trnka loni postaven mimo službu.