Nový průzkum Kremlu nelichotí. Každý druhý mladý Rus zvažuje emigraci

Poslední průzkum veřejného mínění potvrdil, že Rusové chtějí změny. Přání se týká dokonce i politického systému jako celku. Kreml na výsledky reagoval slovy, že neví, nakolik jsou důvěryhodné. Za sondáží stojí vlivné a respektované Centrum Levada.

Video Události
video

Události: V ruské společnosti podle průzkumu roste nespokojenost

Nespokojenost Rusů roste. Počet lidí žádajících změny se podle posledního průzkumu zvýšil skoro o pětinu. Nejde pouze o finanční a sociální situaci rodin. Vůbec poprvé se dotazovaní mohli vyjádřit k politickému vedení země.

„59 procent dotázaných chce rozsáhlé a zásadní změny, to je už velmi vážný údaj ve srovnání se 42 procenty před dvěma roky,“ interpretoval průzkum Andrej Kolesnikov z Institutu Carnegie v Moskvě.

Rusové zároveň nedokážou jmenovat politika, který by je měl proměnou provést. Na prvním místě se stále drží Vladimir Putin, ale v jeho snahu přijít se zásadními změnami věří jen každý šestý Rus.

Klesá i podpora Putina jako prezidenta, byť ostatní skončili daleko za ním. Putinovi důvěřuje pouze 39 procent lidí. „Podpora opravdu klesla, pozitivní hodnocení se propadá, roste frustrace a nejistota,“ shrnul Denis Volkov z Centra Levada.

„Učím se jazyky, abych mohla pryč“

Překvapením je, že každý pátý Rus už přemýšlel o emigraci, mezi mladými do 24 let o ní uvažuje hned každý druhý.

K životu za hranicemi mladé lidi vede nespokojenost s ekonomickou situací v Rusku, úroveň zdravotnictví v západních zemích a politická situace doma. Láká je životní úroveň v Evropě. „Samozřejmě bych chtěla, aby tak bylo i u nás, ale chápu, že to není reálné,“ vyjádřila se studentka Alexandra.

Ruského prezidenta čeká každoroční několikahodinová tisková konference. Před desítky kamer z celého světa vystoupí v situaci, kdy se těší historicky nejmenší oblibě. I proto je očekávaná s velkým zájmem.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Proč roste nespokojenost Rusů? Odpovídají ekonom, exvelvyslanec a novinář