Spojené státy otestovaly raketu s doletem přes 500 kilometrů

Spojené státy provedly v neděli test rakety s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů. Podle Pentagonu jde o první zkoušku po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF).

Pentagon
Zdroj: ČTK/imago stock&people Autor: Liu Jie

Test se uskutečnil na kalifornském ostrově San Nicolas, asi 130 kilometrů západně od Los Angeles. Raketa byla určena pro konvenční nálož a zasáhla cíl ve vzdálenosti větší než 500 kilometrů, uvedlo ministerstvo obrany. 

Americko-ruská smlouva INF, kterou USA definitivně vypověděly počátkem srpna, zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů. Z porušování smlouvy se Rusko a USA obviňovaly vzájemně.

Záměr vypovědět smlouvu oznámil americký prezident Donald Trump loni v říjnu s odůvodněním, že Rusko vývojem nových zbraní dohodu porušuje. Letos v únoru začala běžet půlroční výpovědní lhůta, 2. srpna USA od smlouvy definitivně odstoupily. Týž den Moskva potvrdila formální zánik dohody.

Podle Bílého domu Rusko vyvíjí raketu Novator 9M729, jejíž dolet při ruských testech přesáhl povolených 500 kilometrů. Podle ruských stížností Spojené státy porušily smlouvu rozmisťováním pozemních odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk, ale i dalších balistických raket středního a krátkého doletu a útočných bezpilotních letounů.

Americký ministr obrany Mark Esper den po vypovězení smlouvy uvedl, že by podpořil brzké rozmístění raket středního doletu v Asii.